Skocz do zawartości

Jakie kamery CCD (TV) są odpowiednie do zakryć?


alfascorpius

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o info nt w/w kamer.

Jak która się sprawuje, jaki ma zasięg realny w obserwacjach zakryć.

Jakie gwiazgy można "łapać" przy ciemnym brzegu, jasnym, jakie brzegówki da radę rejestrować no i jakie planetoidalne.

Pytam w kontekście prelekcji Piotrka Badowskiego, który na SOPiZ pokazał film z asteroidą ok. 12.5 mag bdb widoczną.

Sam chcę kupić kamerę do zakryć i mam dylemat jaką. Kamera Piotra (Mintron) jest droga - 980 pln, natomiast koledzy używają też z powodzeniem sporo tańszych (FUM - ok. 200 pln.)

Czy drozsza i jej możliwości w naszych zastosowaniach jest warta tej ceny?

Proszę szczególnie użytkowników tych tańszych o info co i jak dajecie radę nimi obserwować (zakrycia).

Jak zasięg kamery ma się do wielkości teleskopu.

Czy np. mintron na 80ED ma podobny zasięg co FUM na 200 newtonie? (zakładam tą samą gwiazdę, bo kamery czulsze są na podczerwień i na różnych gwiadach różnie to wychodzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko pogoda i czas na to pozwoli to zrobie test zasięgu Mintrona dołączonego do ED 80 i newtona 200 mm. Wykonam tez próbę z czasem odświerzania 0,08 sek który jest graniczną długością jeśli chodzi o zakrycia gwiazd przez Księżyc. Z Pawłem Maksymem i pozostałymi uczestnikami spotkania doszlismy do wniosku, że kumulacja 128 exspozycji kamery dająca odświerzanie obrazu co 2,56 sek może byc również wykorzystana do obserwacji słabych gwiazd gdzie spodziewany czas zakrycia jest dostatecznie długi.

 

Dla niewtajemniczonych powiem, że kamerą Mintron podłączoną do ED 80 udało mi się wycisnąc na Kudłaczach (w maju) 14,5 mag na gwiazdach.Kamera odświerzała obraz co 2,56 sek. mając ustawioną czułosc na najwyższą wartośc, przy czym szumy praktycznie nie przeszkadzały w obserwacji. Z tym ze jakośc nieba tej nocy była bardzo dobra ale nie rewelacyjna. Oczywiscie w takim przypadku znaczenie ma już sama precyzja prowadzenia teleskopu tak zeby obraz słabej gwiazdy padał na jeden tylko piksel a nie "tańczył" po kilku.Teraz dopiero mam na tyle dobry montaz z prowadzeniem żeby takie testy przeprowadzic wiec czekam na czyste noce. Natomiast co do ten planetoidy (2004 XP 14) to film powstał w technice poklatkowej. Złożyłem kilkaset klatek (po 10 na sekundę) z tym ze każda klatka oczywiscie była naświetlana 2,56 sek. Teleskop ED 80, jasnosc planetoidy ok. 12,5 mag (na filmie dawała po oczach) Przyspieszenie czasu dośc konkretne i planetoida "pruje" pomiedzy gwiazdkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobie test zasięgu Mintrona dołączonego do ED 80 i newtona 200 mm. Wykonam tez próbę z czasem odświerzania 0,08 sek który jest graniczną długością jeśli chodzi o zakrycia gwiazd przez Księżyc....
Nie wiem czy jest mozliwość wypożyczenia FUM-930 aby sprawdzić w tych samych warunakch pogodowych (+/-) i na tym samym sprzęcie w tym samym rejoniegwiazd na tym samym montażu. Można nagrać film, można robić zdijęcia, można zobaczyć i DSy (kuliste) i gwiazdy itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest mozliwość wypożyczenia FUM-930 aby sprawdzić w tych samych warunakch pogodowych (+/-) i na tym samym sprzęcie w tym samym rejoniegwiazd na tym samym montażu. Można nagrać film, można robić zdijęcia, można zobaczyć i DSy (kuliste) i gwiazdy itp.

 

 

Można pożyczyć. Podaj na PW adres to wyślę Ci FUM-930 oraz MTV-12V1. Wspominałem już w PW, że kamera Mintrona MTV-12V1 lub MTV-13V3 nie mają praktycznie na rynku konkurencji (w zastosowaniach astro) mówię oczywiście o kamerach przemysłowych. Inne tego typu kamery (z ogromnymi możliwościami programowania i wydłużania czasu ekspozycji) takich firm jak Siemens, Watec kosztują ponad 3000zł. Mintron kosztuje około 1000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pożyczyć. Podaj na PW adres to wyślę Ci FUM-930 oraz MTV-12V1. Wspominałem już w PW, że kamera Mintrona MTV-12V1 lub MTV-13V3 nie mają praktycznie na rynku konkurencji (w zastosowaniach astro) mówię oczywiście o kamerach przemysłowych. Inne tego typu kamery (z ogromnymi możliwościami programowania i wydłużania czasu ekspozycji) takich firm jak Siemens, Watec kosztują ponad 3000zł. Mintron kosztuje około 1000zł.
Piotrze (Localizer) bądź gotowy, jak tylko pogoda zajaśnieje to jedziemy gdzieś na TESTY najlepiej na miejsce z prądem. Ja wezmę MTO (popularny sprzęt mobilny wśród zakryciowców) i swoją N6/F5. CD5 z prowadzeniem - zobaczymy jak to pódzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę szczególnie użytkowników tych tańszych o info co i jak dajecie radę nimi obserwować (zakrycia).

Jak zasięg kamery ma się do wielkości teleskopu.

 

Kamery FUM-930 używam wraz z MTO-11CA (100/1000).

Zakrycia centralne: najsłabsza gwiazda jaką zrobiłem to 9.5mag przy fazie Księżyca -12%,

CA=47S, 19 stopni nad horyzontem, myślę, że jeszcze można trochę wyciągnąć.

Brzegówkę zrobiłem jedną: gwiazda 7.5mag, CA=7N, faza Księżyca -67%, 20 stopni nad

horyzontem. To już było ciężko, ale w sumie dało radę. Więcej się nie da.

Co do "zwykłego" zasięgu gwiazdowego to pamiętam, że gwiazdka o jasności 10.5mag

była dość dobrze widoczna. Spróbuję wyznaczyć zasięg dla w/w sprzętu w idealnych

warunkach przy najbliższej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamery FUM-930 używam wraz z MTO-11CA (100/1000).

Zakrycia centralne: najsłabsza gwiazda jaką zrobiłem to 9.5mag przy fazie Księżyca -12%,

CA=47S, 19 stopni nad horyzontem, myślę, że jeszcze można trochę wyciągnąć.

Brzegówkę zrobiłem jedną: gwiazda 7.5mag, CA=7N, faza Księżyca -67%, 20 stopni nad

horyzontem. To już było ciężko, ale w sumie dało radę. Więcej się nie da.

Co do "zwykłego" zasięgu gwiazdowego to pamiętam, że gwiazdka o jasności 10.5mag

była dość dobrze widoczna. Spróbuję wyznaczyć zasięg dla w/w sprzętu w idealnych

warunkach przy najbliższej okazji.

Czyli różnica spora. Widziałeś film Piotra na SOPiZ - tam asteroida 12.5 była bdb widoczna. Ty miałeś MTO (10 cm) on miał 8 cm. Czekam na Twoje testy. Umówiony jestem z Mirkiem. Będę testował obie kamery na tym samym sprzecie i napiszę co i jak.

Poproszę kolegów o radę jaką procedurę mam przeprowadzić na co zwrócić uwagę przy testach.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielką uwagą czytam Wasze posty. Nie jestem specjalistą od kamer, moje obserwacje zakryć ograniczają się do wizualnych, a czas by już przejść na wyższy poziom. Wydaje mi się, że ważnym elementem kamery przy obserwacjach zakryć (odkryć) jest możliwość wyłączania automatyki przysłony i ekspozycji i przejście na manual. Jest to ważne gdy dokonuje się zakrycia w pobliżu pełni, a jeszcze ważniejsze w zakryciach brzegowych, gdzie nie ma możliwości, by jakaś część jasnego Księżyca nie znalazła się w polu widzenia kamery. Moje pytanie: czy omawiane kamery (chodzi mi zwłaszcza o mintron) mają takie możliwości? Warto też sprawdzić jak i co "widzą" w trudnych warunkach pogodowych - zmętnienie nieba, niewielkie halo wokół Księżyca, czy choćby cienkie chmury. Z tego co pamiętam, ktoś opisywał możliwości kamery Watec 902 i był zachwycony jej widzeniem w trudnych warunkach (chodziło chyba o cienkie chmury, z którymi kamera radziła sobie znakomicie). Jej wadą jest brak możliwości przejścia na manual. Będę wielce zobowiązany, jeśli Koledzy dokonają testów kamery i jej różnych możliwości, zwłaszcza że Księżyc idzie ku pełni.

Pozdrawiam, Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielką uwagą czytam Wasze posty. Nie jestem specjalistą od kamer, moje obserwacje zakryć ograniczają się do wizualnych, a czas by już przejść na wyższy poziom. Wydaje mi się, że ważnym elementem kamery przy obserwacjach zakryć (odkryć) jest możliwość wyłączania automatyki przysłony i ekspozycji i przejście na manual. Jest to ważne gdy dokonuje się zakrycia w pobliżu pełni, a jeszcze ważniejsze w zakryciach brzegowych, gdzie nie ma możliwości, by jakaś część jasnego Księżyca nie znalazła się w polu widzenia kamery. Moje pytanie: czy omawiane kamery (chodzi mi zwłaszcza o mintron) mają takie możliwości? Warto też sprawdzić jak i co "widzą" w trudnych warunkach pogodowych - zmętnienie nieba, niewielkie halo wokół Księżyca, czy choćby cienkie chmury. Z tego co pamiętam, ktoś opisywał możliwości kamery Watec 902 i był zachwycony jej widzeniem w trudnych warunkach (chodziło chyba o cienkie chmury, z którymi kamera radziła sobie znakomicie). Jej wadą jest brak możliwości przejścia na manual. Będę wielce zobowiązany, jeśli Koledzy dokonają testów kamery i jej różnych możliwości, zwłaszcza że Księżyc idzie ku pełni.

Pozdrawiam, Wiesiek

O ile dobrze zrozumiałem Kolegów na SOPiZ i tak na logikę, to kamera przy zakryciach księzycowych powinna być ustawiona na 1/50 sekundy, wtedy można dokładnie określić momenty zjawisk na taśmie z nagraniem. Wyłączona automatyka ekspozycji to nie wiem bardzo o co chodzi (ekspozycja czyli czas otwarcia migawki z aparatów foto?). Co do przesłony to mintron napewno to ma - widziałem jak Piotr z wielkiej jasnej plamy dochodził do wyraźnych choć bardzo jasnych konturów terminatora. Czy FUM to ma ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze zrozumiałem Kolegów na SOPiZ i tak na logikę, to kamera przy zakryciach księzycowych powinna być ustawiona na 1/50 sekundy, wtedy można dokładnie określić momenty zjawisk na taśmie z nagraniem. Wyłączona automatyka ekspozycji to nie wiem bardzo o co chodzi (ekspozycja czyli czas otwarcia migawki z aparatów foto?). Co do przesłony to mintron napewno to ma - widziałem jak Piotr z wielkiej jasnej plamy dochodził do wyraźnych choć bardzo jasnych konturów terminatora. Czy FUM to ma ???

 

 

Przy zakryciach brzegowych czas odświerzania przetwornika (można powiedzieć elektroniczna migawka) powinna być taka sama lub krótsza od czasu z jaką częstotliwością pracuje rejestrator. Wszystkie amatorskie rejestratory z wejściem analogowym pracują z szybkością 25obrazów/sekundę. Standardowa kamera pracuje 1/50sek. W Mintronie możemy wydłużyć ten czas do 1/25sek i uzyskać tym samym lepszy zasięg przy brzegówce.

 

Przy zakryciach planetoidalnych możemy w wielu przypadkach mierzyć czas z mniejszą dokładnością, a tym samym wydłużać czas ekspozycji co w spsób zasadniczy zwiększa zasięg kamery. Najtańszą kamerą na rynku, która posiada taką możliwośc jest Mintron MTV-12V1 lub 13V3. Przynajmniej ja innych nie znam. FUM to prosta kamera, która praktycznie nie posiada żadnych możliwości regulacji pracuje w automacie.

 

Następną kwestią jest coraz większy problem z zakupem kamer monochromatycznych za 2-3 lata mogą zniknąc praktycznie z rynku (wielu producentów już teraz nie ma w swojej ofercie kamer monochromatycznych) zostaną zastąpione przez kamery "dualne" (kolor/monochromatyczna) ale niestety na dzień dzisiejszy zdecydowanie droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu, jak tylko poprawi sie pogoda a ma sie troche poprawic w tą sobotę i niedzielę to mozemy sie umówic na testy.Proponuje na działcem moich rodziców za Otwockiem bo mam tam 220V i dobre warunki do testów.Można również przenocowac. Masz racje w kwestii wykonania nagrań gdyż obserwacja na monitorze zalezy również od ustawien i jakosci samego monitora.To co widac na jednym nie oznacza ze bedzie widoczne na innym, wiec najlepiej byłoby nagrac materiał na video albo jakis inny nosnik obrazu.

 

Dobrze byłoby zrobic testy na róznych teleskopach jedną kamerą i kilkoma kamerami na jednym sprzęcie.

Mysle ze najlepiej byłoby ustawic teleskopy w zenit gdyz jest on praktycznie w jednym miejscu na niebie wiec odpada problem zmany wysokosci obiektu na którym przeprowadzimy testy. Ja mam juz nowy montaz wiec prowadzenie jest zapewnione.

 

Jeszcze jedno - nie mam video i nie kupie dopuki nie bedzie insertera wiec jesli masz swoje to bedzie konieczne do takiego testu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu, jak tylko poprawi sie pogoda a ma sie troche poprawic w tą sobotę i niedzielę to mozemy sie umówic na testy.Proponuje na działcem moich rodziców za Otwockiem bo mam tam 220V i dobre warunki do testów.Można również przenocowac. Masz racje w kwestii wykonania nagrań gdyż obserwacja na monitorze zalezy również od ustawien i jakosci samego monitora.To co widac na jednym nie oznacza ze bedzie widoczne na innym, wiec najlepiej byłoby nagrac materiał na video albo jakis inny nosnik obrazu.

 

Dobrze byłoby zrobic testy na róznych teleskopach jedną kamerą i kilkoma kamerami na jednym sprzęcie.

Mysle ze najlepiej byłoby ustawic teleskopy w zenit gdyz jest on praktycznie w jednym miejscu na niebie wiec odpada problem zmany wysokosci obiektu na którym przeprowadzimy testy. Ja mam juz nowy montaz wiec prowadzenie jest zapewnione.

 

Jeszcze jedno - nie mam video i nie kupie dopuki nie bedzie insertera wiec jesli masz swoje to bedzie konieczne do takiego testu.

Video mam ale 2-głowicowe (nie wiem jaka wynika z tego jego "rozdzielczość") jednak przy testach nie jest to chyba ważne (gdyby ktoś chciał zrobić stop-klatkę wyjdzie nie gwiazda a smużka lub plama).

Sobota wieczór mi odpowiada tylko ta pogoda. Mam MTO i MT-750 (150mm/750mm) to taki pośredni sprzęt pomiędzy twoją 200 i 80. Każdy teleskop ma statyw więc mozna jechać tyle że jest tylko 1 magnetowid.

Czekam na kamery od Mirka (Mirku czy i jak wysłałeś?) chociaż tą FUM bo Piotr mintrona ma.

Może inni chętni do testów z okolic wawy odezwą się - wspólne lookanie i pomoc przy testach (co Ty Piotrze na to?). Może jeszcze jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle,że mozna by jeszcze pogadac z Hansem.On obserwuje gdzies na południe od Wawy i ma podejscie do zasilania.Jest niezle obczajony w temacie astro wiec mozna wspólnie cos zdziałac.Pewnie przy okazji troche ludzi sie załapie, zobaczymy.

 

Co do video to jednak musimy miec stopklatkę punktową a nie rozmaz bo to sie do testu nie nadaje.Ja zastanawiam sie czy nie skusic sie na nagrywarke dvd z alegro.

 

Musimy poczekac az minie pełnia Księżyca bo teraz to nie wiele zdziałamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle,że mozna by jeszcze pogadac z Hansem.On obserwuje gdzies na południe od Wawy i ma podejscie do zasilania.Jest niezle obczajony w temacie astro wiec mozna wspólnie cos zdziałac.Pewnie przy okazji troche ludzi sie załapie, zobaczymy.

 

Co do video to jednak musimy miec stopklatkę punktową a nie rozmaz bo to sie do testu nie nadaje.Ja zastanawiam sie czy nie skusic sie na nagrywarke dvd z alegro.

 

Musimy poczekac az minie pełnia Księżyca bo teraz to nie wiele zdziałamy.

Piotrze, robi się pogoda, a to że jest pełnia też dobrze :) Sprawdź jaki zasięg ma Twoja kamera przy takich warunak jak dziś. To będzie ważna informacja jeśli kiedyś będzie planetoidalne od razu będzie wiadomo czy są jakieś szanse przy pełni i nienajlepszym niebie. Trzeba tylko notować warunki i fazę Księzyca - najlepiej znaleźć jakąś skalę czystości nieba i korelować ją z fazą Księżyca. Tak samo bliskośćKsiężyca - jakie gwiazdy jesteś w stanie złapać kamerą tuż przy Księzycu (jeśli takowe są), albo których nie jesteś w stanie zobaczyć) - potem katalog i odszukiwanie gwiazd i ich jasności. Twoja kamera powinna łapać w tych warunkach takie gwiazdy o których inni mogą pomarzyć przy pełni. Przy okazji potrenujesz automatykę i regulację wzmocnienia kamery i zobaczysz jak zakrycia wychodzą przy pełni (bardziej chodzi mi o zaświetlenie okularu i chipu kamery światłem Księzyca itd.).

Będziemy mieli przynajmniej dobrze przetestowaną kamerę mintron, a jak pojawi się FUM to potem z nią walka. I tak w 1 noc nie da się wszystkiego sprawdzić.

Kamerki (ek) nie mam jeszcze od Mirka. Video - fakt nienajlepsze może z PTMA pożyczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słuszna uwaga. Dziś faza Księżyca wynosi +98%, są zakrycia dość słabych gwiazd. Byłoby super, przetestować kamerę w takich warunkach - przynajmniej wizualnie, bez notowania video i opisać czy i co widać. Oczywiście jeżeli czas i warunki pozwolą.

Podaję efemerydy zakryć na dziś dla Warszawy, to zdaje się niedaleko. Istotne dane zakryć (czas, jasność, kąt pozycyjny) są pogrubionym drukiem :

 

day Time P Star Sp Mag % Elon Sun Moon CA PA VA WA

y m d h m s No D V ill Alt Alt Az o o o o

06 10 05 16 32 1 d 3472cF5 6.9 97+ 160 -5 8 108 66S

06 10 05 17 40 49 d 146789 F2 7.2 97+ 160 18 122 64N

06 10 05 17 56 52 d 146787 K5 9.3 97+ 160 20 126 29N

06 10 05 19 9 27 d 3483 F5 9.2 97+ 161 28 143 38S

06 10 05 20 5 26 d 146827 F6 9.5 97+ 161 33 158 66N

06 10 05 21 0 52 d X 53712d 9.8 98+ 162 35 174 50S

06 10 05 21 7 46 d 3493 K0 8.7 98+ 162 35 176 76N

06 10 05 22 59 17 d 146876 G5 9.1 98+ 163 32 209 67S

06 10 05 23 53 12 d 146888 F8 9.4 98+ 163 27 223 55N

06 10 06 1 11 22 d 146905cF0 9.3 98+ 164 19 242 35N

 

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerę FUM mam już u siebie. Niestety wróciłem do domu już po zamknięciu poczty. Mogę wysłać jutro lub przywieźć do Warszawy we wtorek. Krzysztof decyduj. Gwiazdy nie zające nie uciekną możecie sobie spokojnie testować sprzęt nawet i miesiąc, dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słuszna uwaga. Dziś faza Księżyca wynosi +98%, są zakrycia dość słabych gwiazd. Byłoby super, przetestować kamerę w takich warunkach - przynajmniej wizualnie, bez notowania video i opisać czy i co widać. Oczywiście jeżeli czas i warunki pozwolą.

Podaję efemerydy zakryć na dziś dla Warszawy, to zdaje się niedaleko. Istotne dane zakryć (czas, jasność, kąt pozycyjny) są pogrubionym drukiem :

 

day Time P Star Sp Mag % Elon Sun Moon CA PA VA WA

y m d h m s No D V ill Alt Alt Az o o o o

06 10 05 16 32 1 d 3472cF5 6.9 97+ 160 -5 8 108 66S

06 10 05 17 40 49 d 146789 F2 7.2 97+ 160 18 122 64N

06 10 05 17 56 52 d 146787 K5 9.3 97+ 160 20 126 29N

06 10 05 19 9 27 d 3483 F5 9.2 97+ 161 28 143 38S

06 10 05 20 5 26 d 146827 F6 9.5 97+ 161 33 158 66N

06 10 05 21 0 52 d X 53712d 9.8 98+ 162 35 174 50S

06 10 05 21 7 46 d 3493 K0 8.7 98+ 162 35 176 76N

06 10 05 22 59 17 d 146876 G5 9.1 98+ 163 32 209 67S

06 10 05 23 53 12 d 146888 F8 9.4 98+ 163 27 223 55N

06 10 06 1 11 22 d 146905cF0 9.3 98+ 164 19 242 35N

 

Wiesiek

 

 

Myślę, że trzeba każdą kamerkę przetestować nie tyle jaki obraz daje na ekran ale i jak nagrywa.

Nasze ostatnie doświadczenia z wariacko zachowującymi się nagraniami (podczas gdy na podglądzie było ok) zmusiły nas do weryfikacji naszych kamerek. Okazuje się, że różne kamery różnie reagują na inserter. Tak więc przy testach warto nagrać ograz z inserterem. Często są problemy gdy dużo Księżyca jest w kadrze.

 

Z innej beczki. Cieszę się koledzy, że nasz dział żyje i na reszcie nasze - niegdyś mailowe - dywagacje nie będą gniły na naszych dyskach ale tu za sprawą forum przyniosą efekt w postaci dobrze dobranych kamer i zainteresowania ze strony innych użytkowiników AstroForum.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

PS

Wybaczcie, że się przez ostatnie dni nie włączam w dyskusje ale wiecie terminy mnie gonią www.141006slub.prv.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z przerwy w chmurach zrobiłem zestawem MTO-11CA + kam. FUM-930 odkrycie centralne.

Faza Księżyca -96%, CA 44S, 25 stopni nad horyzontem, gwiazdka 6.8mag widoczna bardzo wyraznie.

Potem korzystając z okazji przeniosłem się na Plejady. W gromadzie odległej o 20 stopni od Księżyca i również 20 st. nad horyzontem najsłabsza gwiazdka jaką zidentyfikowałem i była jeszcze wyraznie widoczna to 9.8mag. Podsumowując, można powiedzieć, że w tych warumkach i tym zestawem np. asteroidalne z gwiazdą 10mag. jest do zrobienia :)

Edytowane przez Awar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z przerwy w chmurach zrobiłem zestawem MTO-11CA + kam. FUM-930 odkrycie centralne.

Faza Księżyca -96%, CA 44S, 25 stopni nad horyzontem, gwiazdka 6.8mag widoczna bardzo wyraznie.

Potem korzystając z okazji przeniosłem się na Plejady. W gromadzie odległej o 20 stopni od Księżyca i również 20 st. nad horyzontem najsłabsza gwiazdka jaką zidentyfikowałem i była jeszcze wyraznie widoczna to 9.8mag. Podsumowując, można powiedzieć, że w tych warumkach i tym zestawem np. asteroidalne z gwiazdą 10mag. jest do zrobienia :)

Dzięki Artur za info. Mamy już jakiś obraz możliwości tych kamer (Mintron na 80 i FUM na 100).

Mirku, wtorek jak najbardziej mi pasuje. PRZYWIEŹ ją. Napisz tylko gdzie i o której bedziesz w wawie to podjadę i wezme kamerkę. Chciałbym potestować tą kamerkę - tym bardziej że może ją kupię :) zwłaszcza z nagrywaniem (jak pisał Paweł). Insertera nie mam więc nie przetestuję. Testował będę na N150/750 - może zasięg troch wzrośnie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.