Skocz do zawartości

Widać Merkurego


Heniek

Rekomendowane odpowiedzi

Po przejściu deszczowego frontu o 8:00 zobaczyłem za pomocą lornetki Merkurego, za chwilę widziałem już okiem nieuzbrojonym.

O 8:15 rozpoczołem obserwacje teleskopem.

Przy powiększeniu X200 widziałem jako zdeformowaną kulkę, lecz trójkolorową, jakby atmosfera bawiła się w

pryzmat. Sprawdzilem Saturna i Jowisza - nie ma takiego

efektu.

Może ktoś z Kolegów wyjaśni ten efekt.

Aberrację chromatyczną wykluczam bo to newton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To aberracja chromatyczna atmosfery która jest dla nas soczewką meniskową a przy horyzoncie mocno skośnie przez nią patrzymy i mamy aberracje chromatyczną jak znalazł ale za to mamy też zielony błysk Słońca i inne fajne zjawiska :):D ;D

Nasza atmosfera nie jest achromatyczna   ;) ??? :(  > :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze warunki dla Merkurego będą w środku miesiąca, ale bez rewelacji - 19 stopni od Słońca. Bedzie miał wtedy jasnosć -0,23 mag, godzine po zachodzie Słońca bedzie wisiał jakies 7 stopni nad horyzontem. Sprobujcie w Jachrance go złapac!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Heniek napisał, że widział Merkurego o 8:15 . Z jego tekstu nie wynika, że to jest tuż po zachodzie Słońca. Powinieneś raczej napisać 20:15, bo w tę 8:15 nie uwierzę. Ale dzisiaj wieczorem, o tej właśnie godzinie będzie koło Merkurego, bardzo nisko nad horyzontem, na azymucie +100° - prawie dokładnie kierunek zachodni - widoczny młodziutki Księżyc. Wąziutki sierp Księżyca i Merkury bedą ładnie widoczne, ale musi być idealna pogoda. Wieczorna widoczność Merkurego teraz z każdym dniem jest coraz lepsza, a najkorzystniej bedzie w połowie miesiąca.

Janusz W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu, Ty liczysz azymut georaficzny od północy, a ja astronomiczny od południa. 100° + 180° = 280° i wszystko się zgadza. Dlatego postawiłem znak "+" plus przed wartością azymutu. Jeśli podaje się znak to oznacza, że azymut podany jest w zakresie -180° do +180° liczony od południka miejscowego. Natomiast azymut w zakresie 0° do 360° liczony od północy podaje się bez znaku, bo zawsze jest dodatni.  

Janusz W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.