Skocz do zawartości

Halo w Krakowie


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj w Warszawie przez większą część dnia (oczywiście kiedy pora zrobiła się późnawa słonko zeszło niżej i można było liczyć na jakiś krąg parheliczny albo łuk okołozenitalny pokaz się skończył) była górna część halo 22 st i dużo jaśniejszy górny łuk styczny przechodzący w halo opisane już powoli. na dole było widać kolorowy kawałek dolnego łuku stycznego. Górny łuk styczny też był kolorowy. Ogólnie bardzo ładnie było :)

 

...Uważajcie kiedy na niebie jest halo. Można wpaść pod auto :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w Tarnowie po 17 było dość słabe halo 22-stopniowe, ale z bardzo wyraźnym górnym łukiem stycznym i słońcami pobocznymi z kilkustopniowymi ogonkami - fragmentami kręgu parhelicznego. Do tego wszystkiego wyżej kolorowy łuk okołozenitalny, a do niego styczny wyraźny łuk poboczny górny, który rozciągał się tak daleko że było złudzenie że to halo 46... Całość wyglądała podobnie jak na tym zdjęciu, ale górny łuk styczny (i także poboczny) były zdecydowanie wyraźniej zarysowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne cirrusy na niebie były do południa, ale żadnego ciekawego halo poza skrawkiem górnego łuku stycznego...

 

Ale coś mnie tknęło żeby poznęcać się nad zdjęciami z 15 kwietnia. Pojechałem Gimpowym filtrem Wzmocnienie (odpowiednik Unsharp Mask) na maksa... i co? Ano poza syfkami na matrycy i tym co już wcześniej widziałem, czyli halo 22, halo opisanym i kręgiem parhelicznym pokazał się jeszcze jeden tęczowy łuk. Na zdjęciu przechodzi akurat przez najpaskudniejszego paprocha na matrycy... tylko co to za łuk? Słońce było na wysokości 50 stopni, więc górny poboczny odpada (maks. wysokość 32 stopnie), czyżby jednak halo 46-stopniowe?

 

IMG_3019a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiony efektem komputerowej obróbki zdjęcia jakie wkleił kilka postów wyżej antyqjon postanowiłem troche poeksperymentować. Nie przeglądałem jeszcze archiwalnych zdjęć, ale wziąłem pod lupę wczorajszą fotkę. Jak pisałem rano, za oknem widać było pełne halo 22st, słońca poboczne z kawałkiem okręgu perhelicznego, górny łuk styczny. Gdy w końcu ryszyłem się z domu dostrzegłem także łuk okołozenitalny. Słońce o tej porze było u mnie na wysokości równych 22st - wg. Stelarium. Niestey zabrałem tylko komórkę z aparatem ale jakaś tam pamiątkowa fotka z tego wyszła. Dziś pobawiłem się gimpem i podkręciłem fotkę na maxa i otrzymałem takie coś:

 

post-2939-1209160812_thumb.jpg

 

Patrząc od dołu widać kawałek halo 22 i słaby górny łuk styczny.

Na środku zdjęcia widać łuk okołozenitalny, który przy tej wysokości słońca powinien być w odległości 22st od zenitu. Zenit wypada więc idealnie na górze zdjęcia, gdzie widać paskudny odblask z obodowy aparatu (chyba). Wrócę jednak do środkowej części i łuku okołozenitalnego. Zarówno patrząc przez okulary słoneczne jak i na obrobione zdjęcie mam nieodparte wrażenie że coś tam po bokach od tego łuku odstaje, i wyraźniej jest skierowane w dół zdjęcia. Czyżby był to górny łuk poboczny? Wprawdzie jest on także dokładnie 46st od słońca i idealnie pasuje na halo 46, ale na to szanse są raczej niewielkie, a przy tej wysokości słońca oba zjawiska są niemal nie do odróżnienia.

 

Pytam, bo dla mnie była by to pierwsza obserwacja górnego łuku pobocznego :-), a była to też moja pierwsza obserwacja łuku okołozenitalnego (ale to chyba aż wstyd się przyznawać :-) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.