Skocz do zawartości

Halo w Krakowie


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Witam,

 

wczoraj wieczorkiem we Wrocławiu, jadąc na co wieczorną przejażdżkę rowere dojrzałem halo.

Zjawisko ładne i powoli się kończyło, bo każde kolejne zdjęcie zawierało go mniej. Zastanawiam się czy to

halo jest 22 czy 46 st. Zdjęcie zrobione Canonem A70 z zoomem x1 ledwo zmieściłem w kadrze ( 2 klatki to ponad 90st. )

 

402_0262_xx.jpg

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wczoraj wieczorkiem we Wrocławiu, jadąc na co wieczorną przejażdżkę rowere dojrzałem halo.

Zjawisko ładne i powoli się kończyło, bo każde kolejne zdjęcie zawierało go mniej. Zastanawiam się czy to

halo jest 22 czy 46 st. Zdjęcie zrobione Canonem A70 z zoomem x1 ledwo zmieściłem w kadrze ( 2 klatki to ponad 90st. )

 

402_0262_xx.jpg

Pozdrawiam

 

Oczywiście jest to halo 22*. 22* to promień tego halo, dlatego jego średnica to ok. 44*, czyli jeden kadr w aparacie. 46* halo jest już bardzo duże, a jego średniaca to ok. 92* tak więc nie można go uchwycić na jednym zdjęciu (oczywiście bez użycia jakiegoś fish-eye itp.). Samo halo jest dość słabe, ale uchwyciłeś ładne słońca poboczne. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Może to i wątek o Krakowie, ale właśnie widać piekne i duże słońca poboczne wokół słońca na Śląsku, a dokałdniej w Zabrzu. Biorąc pod uwagę że widać je od godziny to pewnie i okolica z której są widoczne też jest spora.

 

post-2939-1190562548_thumb.jpg post-2939-1190562524_thumb.jpg post-2939-1190562476_thumb.jpg

 

Może ktoś zdąży zrobić fotki w ładniejszym plenerze :)

 

Pozdrawiam

Luchio

Edytowane przez Luchio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to i wątek o Krakowie, ale właśnie widać piekne i duże słońca poboczne wokół słońca na Śląsku, a dokałdniej w Zabrzu. Biorąc pod uwagę że widać je od godziny to pewnie i okolica z której są widoczne też jest spora.

 

b.jpg ab.jpg a.jpg

 

Może ktoś zdąży zrobić fotki w ładniejszym plenerze :)

 

Pozdrawiam

Luchio

 

Potwierdzam obserwację. U mnie dobrze było widoczne prawe Słońce Poboczne, a poza tym słaby słup świetlny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Tym razem z Poznania, nie Krakowa :D

Niedzielne popołudnie w ostatni weekend marca. Nie miałem niestety aparatu przy sobie, ale szybki telefon do brata i kompaktem z balkonu popstrykał:

 

Halo słoneczne 22º, Poznań, 30.03.2008, fotka_1

Halo słoneczne 22º, Poznań, 30.03.2008, fotka_2

Halo słoneczne 22º, Poznań, 30.03.2008, fotka_3

 

Trochę na mnie ludzie dziwnie spoglądali, gdy z dzwoniąc z komórki gapiłem się w Słońce, ale co tam B)

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem z Poznania, nie Krakowa :D

Niedzielne popołudnie w ostatni weekend marca. Nie miałem niestety aparatu przy sobie, ale szybki telefon do brata i kompaktem z balkonu popstrykał:

 

Halo słoneczne 22º, Poznań, 30.03.2008, fotka_1

Halo słoneczne 22º, Poznań, 30.03.2008, fotka_2

Halo słoneczne 22º, Poznań, 30.03.2008, fotka_3

 

Trochę na mnie ludzie dziwnie spoglądali, gdy z dzwoniąc z komórki gapiłem się w Słońce, ale co tam B)

Pozdrawiam :Salut:

 

Ja już od dawna jestem przyzwyczajony do dziwnie patrzących ludzi kiedy podczas halo stoję z wycelowanym prosto w Słońce aparatem i w okularach przeciwsłonecznych - pewnie myślą sobie "co on tam szuka?" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kto mieszka w Krakowie lub okolicach niech żałuje, że rano we wtorek 1 kwietnia nie spojrzał w niebo. Otóż o 8:00 zerkam sobie przez okno a tu widzę górny łuk styczny. Był dość słaby więc nie spodziewałem się czegoś innego. Jakże się myliłem :blink: Podniosłem jednak głowę, a tu piękny i wyraźny łuk okołozenitalny, ale nie tylko on. Patrzę a tu od dołu łączy się z potężnym łukiem pobocznym górnym rozciągającym się na szerokość czwartej części nieba normalnie masakra. Nie była to moja pierwsza obserwacja łuku pobocznego górnego, ale ten był najładniejszy. Później pojawiło się też pełne halo 22* (co ciekawe nie było na początku widoczne) i słońca poboczne. Całość prezentowała się naprawdę okazale, bo jak już pisałem zajmowała sporą część nieba. Prawdopodobnie był też łuk poboczny dolny i być może łuki Parry'ego, ale muszę dokładnie przeanalizować zrobione zdjęcia, a poza tym nie mam narazie możliwości zgrania ich na kompa. Ale naprawde żałujcie, żałujcie że nie widzieliście. Myślałem, że ktoś może jeszcze obserwował to halo, a było na co popatrzeć. :D

 

A tu poglądowy rysunek:

 

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kto mieszka w Krakowie lub okolicach niech żałuje, że rano we wtorek 1 kwietnia nie spojrzał w niebo. (...) Całość prezentowała się naprawdę okazale, bo jak już pisałem zajmowała sporą część nieba. Prawdopodobnie był też łuk poboczny dolny i być może łuki Parry'ego, ale muszę dokładnie przeanalizować zrobione zdjęcia, a poza tym nie mam narazie możliwości zgrania ich na kompa. Ale naprawde żałujcie, żałujcie że nie widzieliście. Myślałem, że ktoś może jeszcze obserwował to halo, a było na co popatrzeć. :D

 

Szansa na ujawnienie fotek jest? Po rysunku widać, że mogą być bardzo interesujące.

pozdrawiam :Salut:

Edytowane przez Michał Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szansa na ujawnienie fotek jest? Po rysunku widać, że mogą być bardzo interesujące.

pozdrawiam :Salut:

 

Oczywiście, właśnie je rozgryzałem :) i wrzucę najpóźniej w poniedziałek.Postaram się wybrać te najlepsze, ale narazie nie mam czasu. Proszę więc o cierpliwość. Tak jak pisałem to sprawdziłem dokładnie na fotkach co wystąpiło. Co do łuku pobocznego dolnego to nawet Les Cowley nie miał pewności czy był on na 100%, ale za to na fotki załapał się słaby łuk Parry'ego :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy komuś z Was udało sie sfotografować Księżyc poboczny? To było tego samego dnia, a raczej wieczora co poprzednie fotki. Tak czy inaczej miejsce obserwacji było w Świętej Katarzynie w Górach Świętokrzyskich.

To ostatnie halo na Księżycu pochodzi z listopada 2006r.

DSC_0179.JPG

DSC_0180.JPG

DSC_0335.JPG

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to był Radom następnego dnia (niedziela). Dodam tylko, że do zamieszczenia tych fotek popchnęło mnie dzisiejsze halo z okolic Warszawy, którego niestety nie zdążyłem zarejestrować, ponieważ przyszły chmurki i wszystko popsuły.

DSC_0284.JPG

DSC_0285.JPG

DSC_0286.JPG

DSC_0287.JPG

DSC_0288.JPG

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy komuś z Was udało sie sfotografować Księżyc poboczny? To było tego samego dnia, a raczej wieczora co poprzednie fotki. Tak czy inaczej miejsce obserwacji było w Świętej Katarzynie w Górach Świętokrzyskich.

Tu mój księżyc poboczny - już go pokazywałem w innym temacie:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=22080

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.