Skocz do zawartości

Względne stopnie widoczności.


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie ostatnio było pochmurno, więc żeby nie rdzewieć astronomicznie wymyśliłem sobie takie dwie skale:

 

Skala widoczności gwiazd i mgławic.

 

Widzenie boczne (Widzenie bezpośrednie)

0 Nie widać ( Nie widać)

1 Przy dłuższym patrzeniu w pewnych momentach widać ( Nie widać)

2 Widać słabo ale przez cały czas ( Nie widać)

3 Widać wyraźnie ( Przy dłuższym patrzeniu w pewnych momentach widać)

4 Widać wyraźnie (Widać słabo ale przez cały czas)

5 Widać wyraźnie (Widać wyraźnie)

 

A – Widać granice mgławicy B – Widać strukturę

 

 

Skala rozdzielenie gwiazd podwójnych.

 

0. - Brak widocznego rozdzielenia.

1. - Lekkie wydłużenie gwiazdy z trudem zauważalne.

2. - Wyraźnie wydłużenie.

3. - Czasami widać dwie gwiazdy ale bez ciemnego tła nieba między nimi.

4. - Cały czas widać dwie gwiazdy ale bez ciemnego tła nieba między nimi.

5. - Dwie gwiazdy wyraźnie rozdzielone z ciemnym tłem nieba między nimi

 

Powinno to ułatwić zapisywanie do dziennika podczas obserwacji, kiedy nie ma czasu na pisanie wypracowań i układanie złożonych zdań.

 

Co o tym sądzicie? Bo z zapisywaniem to jest kłopot, łapy grabieją z zimna , czasu nie ma bo sprzęt rosieje, a tu trzeba jeszcze pisać. Jak macie coś lepszego to napiszcie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Wszystkie skale i kwalifikacje, które prowadzą do ułatwień i oszczędności czasu przy zapisywaniu obserwacji są świetnym pomysłem,

Ostatnio znalazłem swoje stare zapiski obserwacyjne sprzed trzech lat, celowałem wtedy w takich własnych oryginalnych skalach i opisach. Jak je teraz czytałem to musiałem włożyć sporo czasu na odczytanie niektórych szyfrogramów :D - bez legendy ani rusz

 

Ale to co napisałeś wydaje mi się ciekawym pomysłem, zwłaszcza spodobała mi się klasyfikacja rozdzielania gwiazd podwójnych, jest czytelna, krótka i zwarta i może wymiernie uprościć sprawę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko punkty 2 i 4 z oceny widoczności gwiazd i mgławic jakby się powtarzają.

 

 

Punkt 2 : gwiazdę widać widzeniem bocznym słabo, a bezpośrednim nie widać jej zupełnie.

 

Punkt 4: gwiazdę widać widzeniem bocznym wyraźnie, a bezpośrednim słabo ale przez cały czas.

 

Różnica między punktem 2 i 4 jest wyraźna.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.