Skocz do zawartości

Pokrowiec na tubus teleskopu


rkamin

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu zacząłem rozmyślania nad wykonaniem pokrowca na tubus teleskopu.

Głównie chodziło mi o zabezpieczenie rury na czas transportu oraz możliwość przenoszenia na niewielkie odległości. Pod uwagę brałem różne rozwiązania - m.in. własnoręczne uszycie.

Trochę nie miałem czasu, trochę pokonał mnie leń i tak całą sprawę odłożyłem na jakiś czas.

Ostatnio temat powrócił i zacząłem ponownie kombinować.

Jako że miałem dość mało czasu z początku zdecydowałem się na zakup - znalazłem miękki pogrowiec Oriona, ale jak zapytałem jednego importera o cenę (345 PLN) to zdecydowałem się jednak na wykonanie własnoręczne.

Mój wybór padł na worek bokserski, który uległ lekkiej przeróbce. Cały pokrowiec został wyłożony gąbką tapicerską o grubości 2 cm "ubraną" w uszyte minipokrowce. Koszt tego przedsięwzięcia wyszedł znacznie niższy czyli ok 90 PLN (nie licząc kosztów przesyłek z allegro).

I tak worek o wymiarach 40 cm średnicy i 100 cm długości: 49.99, gąbka (200x100): 20, materiał na pokrowce na gąbkę ok 15 PLN (tutaj może być np stara zasłona - chodzi tylko o obszycie gąbki aby się nie kruszyła podczas użytkownia) i zamek: 6 PLN.

Do całości przydatna jest maszyna do szycia ale jak ktoś lubi to ręcznie również można wszystko wszyć :-).

Zdjęcia przedstawiają koleje fazy i finalny wygląd boks-pokrowca :-).

Oczywiście można się zastanawiać po co to wszytko - no skoro mi ostatnio samo astro nie idzie to chociaż może akcesoria :-).

 

Kolejne zdjęcia przedstawiają: worek zakupiony, worek z rozprutym szwem - później zostanie zrobiona tam zakładka i wszyty zamek, Worek z przymierzoną gąbką, obszywnie gąbki - boki oczywiści są okrągłe, pokrowiec "prawie gotowy" bo bez zamka, i ostatnie dwa gotowy pokrowiec.

Obraz_002.jpg

Obraz_003.jpg

Obraz_004.jpg

Obraz_009.jpg

Obraz_012.jpg

Image2.jpg

Obraz_016.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm,

 

no wygląda zdecydowanie lepiej niż moje wykonanie ale mam też zdecydowanie mniejsze możliwości. Czy miałeś tam jakieś chody czy też tak po prostu zleciłeś wykonanie jednostkowego egzemplarza? Pytam, bo został mi jeszcze do opracowania pokrowiec na statyw i głowice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm,

 

no wygląda zdecydowanie lepiej niż moje wykonanie ale mam też zdecydowanie mniejsze możliwości. Czy miałeś tam jakieś chody czy też tak po prostu zleciłeś wykonanie jednostkowego egzemplarza? Pytam, bo został mi jeszcze do opracowania pokrowiec na statyw i głowice.

 

Tak całkiem szczerze to podopieczny zakład mojej firmy - robimy im okresowe badania medyczne. Ale ja poszedłem jako zwykła prywatna osoba, zleciłem i zapłaciłem nie przedstawiając się. Na szczęście dzisiaj mamy gospodarkę rynkową i nikt nikomu łaski nie robi :helo: Wykonanie tego w domowych warunkach i na takim poziomie jakościowym raczej nie wchodzi w grę - trzeba mieć maszyny tapicerskie.

Ale wyszło świetnie, realnie wygląda 100x lepiej niż na zdjęciu, więc nawet do głowy mi nie przyszło się targować. Zwykły metalizowany pokrowiec na złożony LB kosztuje w USA ok. 90$.

Niech żyje astronomia i optyka!!! Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Rkamin,

 

pomysł z uszyciem pokrowca na sprzęt jest naprawdę wart polecenia.

Raz - można to zrobić niewielkim kosztem. Dwa - pokrowiec jest szyty na miarę, nie jest więc ani za duży ani za mały. Trzy - ma się satysfakcję, że takiego pokrowaca nikt inny nie ma. :szczerbaty:

 

Ja jakiś czas temu też wpadłem na pomysł, żeby uszyć pokrowce, torby itp. na sprzęt astro. Nie miałem niestety maszyny do szycia. Kupiłem więc elektryczną masznę łucznik na allegro za 100 zł.

Potem nabyłem materiał - grube "moro".

Kiedyś wieczorkiem przysiadłem się do maszyny i po kilku godzinach (niestety nie mam jeszcze wprawy w szyciu na maszynie) wyprodukowałem torbę ze ściankami wypełnionymi gąbką na moje pronto + akcesoria.

Torba jest zapinana na rzepy i doskonale się sprawdza w transporcie lunetki.

Żałuję, że podczas "cyklu produkcyjnego" nie robiłem zdjęć, bo było by co pokazać. Jak będę miał chwilę czasu, to zamieszczę fotografię gotowej torby.

 

Teraz myślę o uszyciu pokrowców na statywy oraz pokrowca na TALa 100R, co w porównaniu z uszyciem torby jest pestką.

 

Inna satysfakcja z posiadania maszyny do szycia jest taka, że jak mnie żona ładnie poprosi, to uszyję firankę czy zasłonę (mam już ich na swoim koncie kilka sztuk), za co jest mi bardzo wdzięczna. ;):szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykcie!!!!!!!!

 

no bardzo ładna robota :blink::Salut: . Widzę, że nawet dałeś lamóweczki. Wielki szacun dla Ciebie... Słuchaj jak będę szyła zasłonki do nowego mieszkania to się do Ciebie zgłoszę po porady.

 

:Beer:

 

Jeszcze raz gratulacje za inwencje, pomysł i jakość wykonania.

 

 

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wieczorkiem przysiadłem się do maszyny i po kilku godzinach (niestety nie mam jeszcze wprawy w szyciu na maszynie) wyprodukowałem torbę ze ściankami wypełnionymi gąbką na moje pronto + akcesoria.

 

:ha: Akurat uwierze w ten brak wprawy :szczerbaty:

Wykonanie świetne - moje gratulacje.

Mój materiał był trochę sztywniejszy i szycie na maszynie było dość trudne ale w końcu ja całości nie uszyłem tylko oparłem się na zamiłowaniu Polaków do sportu :D

 

Jeszcze raz gratuluje.

Edytowane przez rkamin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

firma orion w zasadzie robi torby do wielu swoich produktów choć pasują one nie tylko do orionów coprawda firma astrokrak jest przedstawicielem oriona w polsce ale nie widze żeby mięli jakieś oferty pokrowców.

A szkoda bo orion ma naprawde użyteczne pokrowce ja używam akurat taki stworony specialnie do tuby 10"

http://www.telescope.com/shopping/product/...;iProductID=408 popaterzczie sami torby w zasadzie soa do dostania do kazdego normalnego sprzetu astro no ale szkoda że nie u nas np. w AK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

firma orion w zasadzie robi torby do wielu swoich produktów choć pasują one nie tylko do orionów coprawda firma astrokrak jest przedstawicielem oriona w polsce ale nie widze żeby mięli jakieś oferty pokrowców.

 

 

No właśnie w pierwszym poście o tym pisałem - jak najbardziej sprowadzają nawet podałem za ile - wystarczy ściągnąć cennik Oriona ze strony AK. Tylko oczywiście chodzi o cenę :D

Edytowane przez rkamin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A mi chodzi po głowie chytry plan - wynikający z lenistwa- uszycia na miarę DUŻEJ torby zakładanej jak plecak, w którą wlazłaby zmontowana Synta 8. KAwałek tuby mógłby od biedy wystawać. Grunt żeby konstrukcja dała radę 20 kg :D

 

Jeśli to nie wypali to zamówie 2 - jedną ma montaż na plecu, drugą na tubę, w łapę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.