Skocz do zawartości

Obserwacje Słońca przez lornetkę


gomba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przed kilkoma dniami otrzymałem zamówione oprawki do folii Badera. Oto jak prezentuję się na moim sprzęcie. Widok bardzo dobry, takie rozwiązanie uważam za idealne dla obserwatorów plam. Oprawki wykonane przez kolegę w jego firmie wg mojego rysunku.

Polecam takie rozwiązanie - jakość obrazu co najmniej taka jak w lornetce Coronado a cena kilkanaście razy niższa :banan:

post-2479-1165748961_thumb.jpg

post-2479-1165748998_thumb.jpg

post-2479-1165749019_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał z którego zrobione są oprawki to ertalon - tworzywo konstrukcyjne o małej rozszerzalności cieplnej i białe lub w tym przypadku kremowe - nie zagrzewa się od słońca - w ciągu 2 godzin w pełnym słońcu pozostały chłodne. Oprawki są wytoczone na tokarce, składają się z 2 pierścieni, ten zewnętrzny z kołnierzem o średnicy równej wewnętrznej średnicy obiektywu lornetki. Folię z marginesem ok 2 cm nakłada się na pierścień wewnętrzny który jest spasowany prawie ściśle z zewnętrznym i wtłacza się tak aby folię dobrze wyrównać. Jest to trudne. Ja popełniłem błąd zostawiając na rysunku różnicę średnic 0,5 mm ale to za dużo. Lepiej zamówić ściśle dopasowane i doszlifować odpowiednio papierem ściernym. Oczywiście niewielkie pofałdowanie folii nie ma wpływu na ostrość obrazu.

Średnica pierścienia wewnętrznego powinna być ok. 4 mm większa od wenętrznej średnicy obudowy obiektywu - trzeba ją wykleić przyciętymi kawałkami np. filcu; oczywiście dla zabezpieczenia obudowy przed porysowaniem.

W sumie wygląda to całkiem fajnie i, co najważniejsze, jest to rozwiązanie fukcjonalne i trwałe.Trzeba tylko znaleźć jakieś pudełko lub pokrowiec na bezpieczne przechowywanie filtrów.

Podrawiam, no i oczywiście czystego nieba w dzień i w nocy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.