Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop...


Don_Ramirez

Rekomendowane odpowiedzi

.przemas., kazoman, zanim coś napiszecie zastanówcie sie bardzo proszę. Na jakiej podstawie polecacie człowiekowi synte 8" dob? Bo pasuje ceną? To ja wam dam moze bardziej przemawiajacy przykład. Przychodzi koleś do dilera samochodów i prosi o samochód za 150tyś. Sprzedawca bez zastanowienia wciska mu wypasiony mały kabriolet bo akurat jest w promocji i kosztuje dokładnie 150tyś... Tylko że kupujacemu chodziło o furgonetke do przewożenia ważyw na bazar w pobliskim miasteczku... Czy teraz jest jasne?

 

Dobra to teraz Don_Ramirez. Kochany userze naszego forum, czy przychodząć do apteki kupujesz ze słowami "poprosze lekarstwo" ? Ni cholery. Nik nie każe ci kupowac z tekstem "poprosze aspiryne", ale wypadało by chociaz określić na co ten lak ma być, na ból głowy, na wiatry, na krwawienie z dziąseł...

 

Jasne?

 

No to prosze odpowieedz na poniżesz pytania zanim zaczniemy odpowiadać, bo inaczej to nie ma sesu:

 

1. Skąd będziesz obserwował (miasto/wieś, jakie zaświetlenie, jakiej wielkosci gwiazdy widzisz w przeciętną noc)

2. Jakie obiekty preferujesz w obserwacjach (planety, Łysy, obiekty głębokiego nieba, układy wielokrotne, zmienne)

3. Czy ma dla ciebie znaczenie mobilność teleskopu

4. Czy preferujeż montaż paralaktyczny czy zadowolisz się dobsem.

5. Czy jesteś gotowy zapłacić za automatyke czy obsługa manualna nie będzie problemem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans,

 

Synta stała się teleskopem kultowym.

Nie jest ważne, czy ktoś chce oglądać planety, czy DS-y. Nie jest istotne, czy jest mobilna, czy nie. Nie ma znaczenia, czy dla kogoś 8" to za dużo, za mało, czy w sam raz. Wszystkie inne teleskopy są porównywane właśnie z Syntą. I to pod każdym względem - jakości dawanych obrazów, ceny, mobilności.

A jak Ją już kupisz i masz to jesteś po prostu GOŚĆ.

I jako GOŚĆ zdobywasz uznanie tych, którzy Syntę już mają [Świetny wybór! Za tą cenę nic lepszego nie kupiłbyś! itd. itp.].

 

Podobnie jest z lornetkami Zeissa.

Kiedyś Arek (mam nadzieję że się nie mylę, ale to chyba właśnie on) wypowiadał się na temat jakości lornetek Zeissa. I podał dla niektórych być może szokującą informację, że obecnie można kupić nową lornetkę innej firmy (chodziło bodajże o Minoltę Activę) w cenie podobnej do ceny starego Zeissa z lat osiemdziesiątych z lepszą optyką i współczesnymi bardzo dobrymi warstwami przeciwodblaskowymi - dużo lepszymi niż zeissowskie z lat osiemdziesiątych.

Dla niektórych jednak będzie się liczył tylko Zeiss.

A dla innych Synta 8".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to prosze odpowieedz na poniżesz pytania zanim zaczniemy odpowiadać, bo inaczej to nie ma sesu:

i dopiero wtedy że synta 8" :ha:

 

a powaznie to smutna prawda jest taka, że jak komoś w życiu nie mieści się synta to zostaje mu sprzęt mniejszy i droższy B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż obserwacje będę prowadził z dużego zasmogowanego miasta. Zależy mi na planetkach łysym i obiektach nieba głębokiego. Chciałbym też żeby teleskop dało się łatwo przenosić ( może być ciężki ale żęby był poręczny ). Montaż paralaktyczny by się też przydał, ale możecie mi wytłumaczyć w czym się różni taki montaż od dobsa? I na początek chyba obsługa manualna.

P.S. wiem że na forum są miliardy tematów ale mam inne pytania niż ludzie z tamtych tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy będziesz obserwował z balkonu w duzym miescie tak?

 

To przebij się przez to:

 

http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/Teleskop_na_balkon

 

To ci powinno wyjasnic w czym jest problem i o co chodzi. Wstepnie stawiam na MC na azymutalu ale poczekam na doprecyzowanie solucji po przebrnięciu przez art. z powyzszego linku.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaszcze taki dodatek, tu masz teleskop który jest w twoim zasiegu cenowym ale na słabym montazu:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Jest znosnie mobilny i jezeli balkon jest jakis sensownych rozmiarów to się zmieści. Powinien ładnie pokazac planety i Księzyc nawet w zaswietlonym duzym miescie.

 

tutaj masz cos o sporo większych mmozliwościach ale o niewiele wiekszej cenie:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...97a55ae83ab1f06

 

plus to:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...97a55ae83ab1f06

 

Dlaczego skupiłem sie na teleskopach do planet? Bo w dużym miescie ne masz szans na obserwacje DSów.

 

Gdybys miał mozliwośc wypadów w ciemniejsze rejony to mozesz rozglądnąc się za czymś akim jak to:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...97a55ae83ab1f06

 

Pokaże lepiej obiekty głębokiego nieba niz dwa powyzsze ale będzie słabszy na planetach z powodu duzej swiatłosiły i chromatyzmu.

 

Oczywiscie nie musisz kupowac w tym konkretnym sklepie. Zobacz czy u innego dystrybutora nie znajdziesz czegos tej klasy za mniejsza kase. Np tu:

 

http://market.fotoclassic.pl/index.php?cPath=21

 

lub tu:

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość wyjazdów za miasto. Co myślicie o tym? http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=345

 

To maszynka o sporych gabarytach, montaz nie nalezy do jakis specjalnie wybitnych, chodż pod te tube ujdzie, do planet bedzie spisywał się słabiej niż wymienione przeze mnie MAKi do DS słabiej niz wymieniony refraktor. Ale to wszystko jest trochę od d... strony. Czy to będzie stało na balkonie? Jeśli tak to na jakim? Czy za miasto bedziesz sie targał komunikacją publiczną czy samochodem? Czy będziesz za miastem sporadycznie czy wiekszość obserwacji. To naprawde ma znaczenie, Ten teleskop co pokazałes jest w miare uniwersalny ale nie ma zbyt wielkich mozliwości jako takich... to nie tak łatwo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon wygłada w ten sposób : Są 2 okna dość duże na wysokości h=1m do h=2,2m licząc od podłogi. Otwierając to okno uzyskuję balkon. Mam widok od południa do północnego zachodu. Jeszcze trochę widać z innego okna na wschód. Balkonu jako takiego wystającego ze ściany nie mam.

Większość czasu niebo będę oglądał przy tym ''balkonie''. A czasem pojadę samochodem na działkę(z niej juz widać o wiele więcej).

Czy do fotografowania z tekleskopem potrzebuję jakiegoś specjalnego aparatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balkon wygłada w ten sposób : Są 2 okna dość duże na wysokości h=1m do h=2,2m licząc od podłogi. Otwierając to okno uzyskuję balkon. Mam widok od południa do północnego zachodu. Jeszcze trochę widać z innego okna na wschód. Balkonu jako takiego wystającego ze ściany nie mam.

Większość czasu niebo będę oglądał przy tym ''balkonie''. A czasem pojadę samochodem na działkę(z niej juz widać o wiele więcej).

Czy do fotografowania z tekleskopem potrzebuję jakiegoś specjalnego aparatu?

 

AAAAAjajajaj!!! Nic z tego. Przez otwarte okno nie poobserwujesz, zapomnij. Bariera ciepłego powietrza wewnątrz i zimnego na zewnątrz zabije kazdy obraz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAAAAjajajaj!!! Nic z tego. Przez otwarte okno nie poobserwujesz, zapomnij. Bariera ciepłego powietrza wewnątrz i zimnego na zewnątrz zabije kazdy obraz.

 

Pozdrawiam.

 

No chyba, że wyrównasz temperaturę w pokoju z tą na zewnątrz. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem jesteś w takim wypadku skazany (w zimie) na wychodzenie przed blok albo na dach albo na wyjazd na działkę. Przez szybę - nawet okno nowego typu z PVC - obraz będzie bardzo zdegradowany <_< . Latem obserwowanie przez otwarte okno jeszcze ujdzie

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka na balkon plus Synta na wypady?

Nie piszę tego jako miłośnik Synt, tylko jako zwolennik ekonomiki zakupów i ... sensownie dobrych obrazów :)

 

W ten sposób miałbyś możliwość popatrzenia sobie wgłąb wszechświata w każdej wolnej chwili, a na wyjazdy- zapewnione całkowicie inne wrażenia niż z np. tej 130-tki Messiera. No ale nie pofocisz sobie, chyba że Księżyc. Albo gdy dokupisz platformę pod Syntę.

 

A może uniwersalniejsze TO CUŚ - zapewnione dobre obrazy, wlezie i na balkon, i się przewiezie. Ponieważ ruskie, można nawet rzucać. Byle nie z balkonu, lepiej znieść po schodach, choć ciężkie :szczerbaty:

 

Aaaaa- teraz doczytałem, że balkonu to ty nie masz. No to zapomnijmy o nim. Propozycje pozostają.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Aaaaa- teraz doczytałem, że balkonu to ty nie masz. No to zapomnijmy o nim. Propozycje pozostają.

 

Nie pozostają bo człowiek chciał:

 

(...) Chciałbym też żeby teleskop dało się łatwo przenosić ( może być ciężki ale żęby był poręczny ). Montaż paralaktyczny by się też przydał, (...)

 

A tych założeń to synta 8" na dobsonie nie spełnia żadną miarą.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieca hutniczego nie wytrzymają :)

A tak- raczej spoko, byle nie dopuszczać do stałego zawilgocenia. Chociaż moje telepy stoją w dość paskudnych dla siebie warunkach - w ogrzewanym tylko co jakis czas warsztacie tuż nad brzegiem jeziora. Ale póki co - spoko.

 

EDIT : Hans- to zależy od tego jak przenosić, na jakie odległości. Paralaktyk z kolei odpuszczałbym sobie, mając do wyboru lustro 130 i 200. Ale jeśli i z przenoszeniem, i z paralaktykiem, jest inaczej niż przewiduję, to zalecałbym Messiera lub Soligora z lustrem 150. Będzie kompaktowy i da wystarczająco dobre obrazy. Nie brałbym np. Maka 102 jako alternatywy dla N 150. Ale to moje upodobania- każdy ma inaczej.

 

No tak- przez okno, to zalecam sąsiadki, czasem Księżyc można. Albo układ księżyców Jowisza. Ale przez zaamknięte.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy teleskopy mają jakąś granicę wytrzymałośći np. że w jakiejś temperaturze mogą się zepsuć?

 

Tu nie chodzi o to czy sie zepsuja czy nie, chodzi o to czy pokażą dobry czy beznadziejny obraz.

 

Przy takim "okiennym" dyferencjale temperatur Saturn będzie wyglądał jak ameba i tyle (mimo że teleskop bedzie sprawny).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.