Jump to content

Pytanie do użytkowników Synt na Dobsonie


gocek3
 Share

Recommended Posts

Na jednej rączce teleskopu jest łożysko kulkowe. Szczerze mówiąc nie za bardzo się orientuję do czego ono służy. Chcąc zmienić położenie tuby w pionie i tak muszę poluzować obie rączki, tą bez łożyska i tą z łożyskiem. Nie za bardzo potrafię rozgryźć po co ono jest?

Edited by gocek3
Link to comment
Share on other sites

Guest ignisdei

To bardzo tandetne chińskie łożysko, spróbuj je wyjąc a kulki rozsypia się po dywanie, tu masz fotkę prawdziwego łożyska które wsadziłem w dobsa, porównaj sobie a dostrzeżesz subtelną różnicę. Radzę dać takie same po obu stronach, będzie lepiej kontrować i chodzić, jedno kosztuje 5,50 zł. :Beer:

Edited by ignisdei
Link to comment
Share on other sites

to w zasadzie nie jest węzeł, który przenosi duże obciążenia i prędkości obrotowe więc nie musi byc najwyższej jakości. Na razie sobie zostawię to, które jest - jak się rozsypie to będę kombinował.

Link to comment
Share on other sites

Guest ignisdei
to w zasadzie nie jest węzeł, który przenosi duże obciążenia i prędkości obrotowe więc nie musi byc najwyższej jakości. Na razie sobie zostawię to, które jest - jak się rozsypie to będę kombinował.

No to już niedługo potrwa , chyba że to synta balkonowa i nigdzie z nią nie chodzisz, ja moją przenoszę z domu do ogrodu i odwrotnie, ładuje w samochód latam po bezdrożach, pokonuje przy tym wiele schodków podnosząc i niosąc ją na wysokości metra i zgadnij za co ją trzymam, oczywiście za czarne rączki, łożysko zatem pracuje nie tylko przy kręceniu tubą. W tym pseudo łożysku kulki trzymają się na blaszce grubości ( nie przesadzę mówiąc) puszki od piwa. W domu to małe piwo, ale jak strzeli Ci np. na zlocie.. to będzie :zadek:

Link to comment
Share on other sites

Racja, może jednak ją wymienię na coś lepszego. W sumie nie duży koszt a przynajmniej porządne będzie. Przy takim noszeniu to właśnie łożysko jest obciążone poprzecznie, a kulkowe łożyska w zasadzie przenoszą tylko obciążenia poprzeczne.

Edited by gocek3
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

To pewnie nie ma najmniejszego znaczenia dla działania montażu, ale też wymieniłem to badziewne łożysko. Zastosowałem jednak łożysko igiełkowe AXK 1024 (2 szt).

post-9499-1220048546.jpg

Do tego potrzebna jest garść podkładek o zewnętrznej średnicy 24mm.

post-9499-1220048756_thumb.jpg

Dwie podkładki rozwiercamy tak, żeby średnica wewnętrzna była 10mm.

Dwie kolejne rozwiercamy na 9.5mm i cokolwiek gwintujemy. Ja je po prostu nakręcałem "na chama" na śrubę M8. Tylko nie używajcie do tego rączek! Śruba musi być osobna i potem pewnie nie będzie już taka ładna jak przed. :huh: Gwintowanie może nie wyjść, więc lepiej mieć "garść" podkładek. :blink:

Ponieważ łożysko igiełkowe jest cieńsze od kulkowego, trzeba trochę sfrezować miejsce, gdzie rączka ma szerokość 10mm i nie jest gwintowana. Tak żeby zostały z 4mm.

post-9499-1220049369_thumb.jpgpost-9499-1220049379_thumb.jpg

Całość składamy: podkładka, łożysko, podkładka. Podkładki nagwintowane nie pozwalają łożysku spaść. Żeby całość była jednak bardziej "zamknięta" wziąłem kawałeczki plastykowego wężyka o średnicy wew. ok. 8mm, zew. ok. 10mm. i naciągnąłem go na rączki tak, że ściska on podkładki i łożysko razem.

post-9499-1220050084_thumb.jpg

W ten sposób mam dwie rączki łożyskowane, i jedyna różnica między nimi jest taka, że najpierw należy wkręcać tę z krótszym gwintem. :szczerbaty:

 

PS. Jeśli wężyk jest odpowiednio szerszy, to można nie bawić się w gwintowanie podkładek, tylko wszystkie rozwiercić na 10mm.

Link to comment
Share on other sites

tu masz fotkę prawdziwego łożyska które wsadziłem w dobsa, porównaj sobie a dostrzeżesz subtelną różnicę. Radzę dać takie same po obu stronach, będzie lepiej kontrować i chodzić, jedno kosztuje 5,50 zł. :Beer:

 

Może podasz symbol tego łożyska, na fotce nie do końca widać. Pewnie więcej osób będzie zainteresowanych. Chyba że polaris strzelił w dziesiątkę.

I czy je po prostu włożyłeś, czy musiałeś pomajstrować tak jak mkub ??

Edited by Skrzypu
Link to comment
Share on other sites

Może podasz symbol tego łożyska, na fotce nie do końca widać. Pewnie więcej osób będzie zainteresowanych. Chyba że polaris strzelił w dziesiątkę.

 

To musi być 51100 (w razie problemów z dostaniem, polecam sklep stożek).

Nie potrzeba żadnych podkładek, ale wychodzi o 3mm grubiej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.