Skocz do zawartości

U Orionis


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

U Orionis znajduje się na granicy Oriona i Bliźniąt. W tym miesiącu powinna osiągnąć maksimum ze średnią jasnością 6,3 mag. U Ori zmienia jasność średnio w granicach 6,3 - 12,0 mag w okresie około 373 dni. Obecnie panują bardzo dobre warunki do jej obserwowania. Gwiazda znajduje się nieco poniżej gromady M35 w Bliźniętach. Interesujące jest, że w pobliżu znajdują się gwiazdy chi 1 Ori oraz chi 2 Ori o jasności odpowiednio 4,4 i 4,6 mag i mimo że wyglądają podobnie to w rzeczywistości są całkiem inne. Chi 1 Ori jest gwiazdą podobną do Słońca typ widmowy G0 i leży 28 lat świetlnych od Słońca. Chi 2 Ori jest wyjątkowo jasnym nadolbrzymem typ B2 Ia, odległa o 2500 lat świetlnych. Jest ona 6000 razy jaśniejsza niż Słońce czy chi 1 Ori. Gdyby chi 2 Ori znajdowała się w odległości takiej jak jest chi 1 Ori, to świeciłaby na naszym niebie tak jak Wenus.

 

Na podstawie Sky&Telescope 1/2007

 

A tak w ogóle to U Ori jest bardzo ciekawą i jasną mirydą widoczną z łatwością w lornetce. I okolica jest również ciekawa, w tym M35 i NGC 2158 nieco na północ od zmiennej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I m36, 37 i 38 a na północ od U Ori jasna zmienna eta Gem.

 

 

 

Na pólnoc ode mnie jest już tylko morze... chociaz w sumie ta sąsiadka spod czwórki nigdy mi sie nie podobała... a tu patrzcie wszyscy wiedzą, że ona zmienna jest... :szczerbaty:

 

 

 

Przepraszam za off'a, ale nie mogłam się powstrzymać. Mam grypę i troche gorączki więc wybaczcie...

 

 

 

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
No dobrze juz dobrze, właśnie mapki wydrukowałam i jak będzie dzisiaj niebo to nawet pokuszę sie o jej ocenę (mój pierwszy raz... )

 

 

 

Ori

 

Jak już poruszysz tego swojego Tauruska :D to zejdź troche poniżej i sprawdź SU Tauri. Fajna

gwiazdka typu R Coronae Borealis. Normalnie ma 10 mag (np teraz ;)). ale okazyjnie gaśnie

zaćmiona przez węglową otoczkę którą sama wypuszcza. Nigdy nie wiesz więc kiedy i jak

gwiazdka będzie się zachowywać...

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.