Skocz do zawartości

Księżyce Saturna


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moja pierwsza poważniejsza obserwacja Saturna miała miejsce 7 stycznia, wówczas w bliskim sąsiedztwie znajdował się Księżycw fazie 83%, mimo to obserwację tę uważam za udaną. Udało mi się mimo jasnego tła dostrzec Tytana.

Wczoraj kiedy ok godziny 21:00 niebo się rozpogodziło postanowiłem polookać na Saturna bez obecności Łysego w tle. To co ujrzałem zostanie długo w mojej pamięci. Przy powiększeniu 240x można było dostrzec już (co prawda ledwie zarysowane) ciemniejsze pasy w atmosferze oraz cień rzucany przez pierścień na planetę. Zaobserwowałem też (jak potem ustaliłem wg mapy) 3 księżyce : Tytan, Rhea i Iapetus. Tutaj nasuwa się pytanie. Iapetus miał 10,9 mag, natomiast nie widziane przeze mnie o podobnej jasności Tethys 10,3m oraz Dione 10,4m. Podejrzewam że znajdują się zbyt blisko Saturna i jasność planety przeszkadza w obserwacjach ale czy gdybym dysponował większym powiększeniem np rzędu 300 - 320 x to udałoby mi się zaobserwować powyższe księżyce? Dodam że posiadam syntę 200/1200. Jeszcze jedna rzecz mnie zadziwiła - widziałem delikatny zarys ciemniejszych pasów atmosfery Saturna oraz cienie planety na pierścieniach i pierścieni naplanecie jednak nie udało mi się zaobserwować przerwy Cassiniego. Dodam że obserwacje prowadzone były z balkonu (stąd czasami spadki ostrości), teleskop był dobrze wystudzony zaświetlenie nieba niezbyt duże, Saturn o 21:00 był już całkiem wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po paru godzinach nieudanych w większości poszukiwań różnych obiektów postanowiłem zaczekać na Saturna. Ponieważ nie miałem jeszcze okazji obserwować go przez Syntę (tylko przez Firstscope'a 114) ochota była jeszcze większa. To co zobaczyłem powaliło mnie na kolana. Obserwowałem go przez godzinę z przerwami do około 00.40. Saturn piękny: przy powiększeniu 120x widoczne ledwo ciemne pasy w atmosferze oraz przerwa Cassiniego. Najbardziej zaskoczyły mnie księżyce. Na pewno widziałem Dione, Tethys, Rhea, Titana i Iapetusa. Co do tych księżyców to jestem w 100% pewien. Wydawało mi się (nie wiem czy jest to w ogóle możliwe - tu proszę zaawansowanych astroamatorów o komentarz) że widziałem momentami Enceladusa i Mimasa. Co do tych dwóch ostatnich nie jestem pewnien - czy posiadanym przeze mnie sprzętem - Synta 8" przy podanym wyżej powiększeniu miałem możliwość je zobaczyć. Obserwowałem co prawda z balkonu w Warszawie (skraj Bemowa) ale warunki oceniałbym jako całkiem dobre.

Oprócz Hyperiona oczywiście miałem czasem taki widok (zrzut z programu Cartes du Ciel)

saturnandmoons2qs9.th.png

Edytowane przez gocek3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie aż tak wyraźnie to nie był widoczny :) ale cieszę się że go dojrzałem. Muszę się w końcu wybrać poza miasto, gdzie będzie trochę ciemniej. Mimo wszystko jestem zadowolony z wczorajszych obserwacji. Może dziś powtórka :)

A co myślicie o Mimasie, była szansa go zobaczyć, czy mi w oczach coś się mieniło :)

Edytowane przez gocek3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.