Skocz do zawartości

krew mnie zaleje...


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

 

(Po raz któryś z kolei ;) )

Od roku próbuje uruchomić płytkę Melona, a właściwie dwie bo jedna z opcjonalnym

portem do Focuser-a. Efekty są nijakie i coraz bardziej się zrażam a może bardziej

zrozpaczony.... :(

Odpowiedzi od Mel-a są co najmniej tajemnicze lub ich brak. Inni udzielają odpowiedzi

tak fachowych że się gubię.

 

Co się dzieje. Ano nic. Płytka jest podłączona dobrze do zasilacza 12V. System jest

uruchomiony bez wchodzenia do Windoza z wiersza poleceń. Dioda Zener-a nie miga.

Napięcia na pinach LPT są prawidłowę (testy poprzez scope.exe). Nie wiem brakuję mi

już teorii....

 

Wskazówki pliz?

 

pozdr,

Mac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co? Silniki nie piszcza? grzeja sie?, nie grzeją się?

Pamietam tez ze kiedys byl bląd (albo ja nie potrafilem tego odczytac) w schemacie handpada. Musialem cos tam przelutowywac :)

 

Moze jakis bląd na plytce? albo zle zrobione wtyki? (nie od tej strony odczytywane numery pinów?)

 

Ja swoją zrobilem a'la pajaczek na plytce uniwersalnej i wszystko ruszylo od ręki.

Moze elementy przegrzane podczas lutowania?

 

Ten uklad jest prosty jak budowa cepa :) Chyba bym na twoim miejscu zrobil wszystko od początku

 

Pozdrawiam

Piotr

 

P.S. Jaka dioda zenera mialaby migac? Pamietam ze mialem diode zenera nie migajaca . Albo jestem laikiem albo nie ma diód zenera migających. Zener w tym ukladzie mial zabezpieczac a nie migac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co? Silniki nie piszcza? grzeja sie?, nie grzeją się?

 

 

P.S. Jaka dioda zenera mialaby migac? Pamietam ze mialem diode zenera nie migajaca . Albo jestem laikiem albo nie ma diód zenera migających. Zener w tym ukladzie mial zabezpieczac a nie migac :)

 

Dzieki za odpowiedź!

 

Sorki nie Zenera ale testowy LED. Zrobie zdjątka płytki i wyśle jutro.

 

Co do przegrzewania silników - nie grzeją się wcale! Ani drgną. Total dead. Jedynie co to pewna

część się grzeję w układzie. Jak wróce do domu z pracy napiszę jej oznaczenie...

 

 

pozdr,

Mac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz... :)

 

skoro testowy led (na wyjsciu) nie dziala to zima. Grzeje sie pewnie stabilizator 7805.

 

Nie wiem naile sprawny jestes w lutowaniu, ale moze tranzystory zle polutowales? wystarczy wpisan symbol + data albo pdf i znajdziesz dokumemyacje poszczegolnych elementow. (sory za byki ale skaleczylem sie :) )

 

jesli dziala scope(exe) a wlasciwie test porto to znaczy ze dobrze zrobiles handpada.

Mogles zrobic wiele bledow. Allbo zlec komus krto jest sprawniejszy w elektronice, albo dokladnie wszystko sprawdz. Zdjecia nic mi nie dadza bo robilem pajaka a nie pcb bartelsa. nic mi to nie da. Sprawdz wszystko dokladnie.

 

Poza tym te bramki uzyte s ukladzie sa dosc wrazliwe lutowanie. Najlepiej ustawic je na podstawkach. Moga byc i one uszkodzone.

 

Jak widzisz powodow moze byc milion. Jesli przerasta cie ten uklad szkoda kasy. Zlec to jakiemus znajomemu i baw sie :)

 

Uprzedzam rowniez ze jak nie zabierzesz sie solidnie do wszelkich helpow i faq, bedziesz mial problemu z plikiem konfiguracyjnym. Jest to niezwykle ciekawy i rozbudowany system. Daje mase mozliwosci ale czasem stwarza problemy ktorym czesto samemu trzeba stawic czola. Jednak jak przebrniesz efekt moze byc naprawde niezly.

 

Bedzie focuser, prowadzenie, goto, pec korektor i ja bedzeisz mial potrzebe kopula obracana razem z telepem.

 

Wytrwalosci

 

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie focuser, prowadzenie, goto, pec korektor i ja bedzeisz mial potrzebe kopula obracana razem z telepem.

 

Z kopułą to nie tak łatwo. Można sterować kopułą jeśli sterujemy montażem azymutalnym, natomiast przy paralaktycznym prędkości RA i kopuły są różne :angry: Więc nie da się podłączyć dwóch silników "równolegle".

 

Pozdrawiam Piotr G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz... :)

 

skoro testowy led (na wyjsciu) nie dziala to zima. Grzeje sie pewnie stabilizator 7805.

 

Nie wiem naile sprawny jestes w lutowaniu, ale moze tranzystory zle polutowales? wystarczy wpisan symbol + data albo pdf i znajdziesz dokumemyacje poszczegolnych elementow. (sory za byki ale skaleczylem sie :) )

 

 

Poza tym te bramki uzyte s ukladzie sa dosc wrazliwe lutowanie. Najlepiej ustawic je na podstawkach. Moga byc i one uszkodzone.

 

Układ jest orginalnym układem Mela zresztą jest giftem ;) od niego. Jest też orginalny Handpad. Ogólnie mam

dwie płytki Mela (jedna z portem focusera druga bez) i obie wykazują ten sam problem. Niestety nie jestem

dziś do 24 w stanie wysłać zdjątek i parametrów technicznych gdyż u mnie na wsi ;) nie było prądu. Totalna kaplica.... Teraz jestem w pracy i nic nie zrobię... Także pewnie wieczorem wezmę się znów za warsztat.

 

 

Dzieki z info!

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kopułą to nie tak łatwo. Można sterować kopułą jeśli sterujemy montażem azymutalnym, natomiast przy paralaktycznym prędkości RA i kopuły są różne :angry: Więc nie da się podłączyć dwóch silników "równolegle".

 

hmmm, przyznaje ze nie robilem akurat tego, ale aby sterowac no kopula robi sie dodatkowy "sterownik" na dodatkowy silnik. Jest tez o ile pamietam opcja AUX i dzieki temu handpadem mozna sterowac dowolnym silnikiem. Podejrzewam ze skoro jest aux to pewnie mozna spiac to nawet z montazem paralaktycznym.

Mysle ze jesli "Melon" wie gdzie patrzy bedzie tez wiedzial gdzie otwarta jest kopula i czy nalezy ja obrocic.

 

 

No ale "Melonem" interesowalem sie 2 lata temu i wtedy sie tym bawilem. Moge sie z czyms mylic :)

Jesli kogos to zainteresuje, na pewno warto bedzie to sprawdzic w manualach

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka

 

Mam niezbyt dobrą cyfrówke i wszystkie zdjęcia wychodzą nieostro....

 

Spróbuje coś lepszego później

 

pozdrawiam,

Maciek

 

Szwagier zrobił mi swoją cyfrówką dobre zdjęcia problem że są w dwóch zrarowanych plikach po 3MB każdy. Czy takie rozmiary mogę tu zamieszczać?

 

pozdr,

Mac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dla Ciebie propozycję: prześlij do mnie tą płytkę to zobaczę co jest nie tak. Mam odpowiedni sprzęt pomiarowy a również używam sterownika Mela.

 

Tomasz

 

Tomek z nieba mi spadasz! Jesteś z Poznania? Ja pracuje w King Cross Marcelin (Salon Win Vininova).

Czy jest jakaś szansa spotkać się? Jutro jestem tam od 9 do 21.30. We wtorek mam wolne, poźniej

jestem w środe. W razie czego mail do mnie macres(at)pro.onet.pl.

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki oto one

 

pozdr,

Mac

Krka coś mi nie przechodzą, spróbuje jeszcze raz...

 

 

pozdr,

Mac

 

oki oto one

 

pozdr,

Mac

Krka coś mi nie przechodzą, spróbuje jeszcze raz...

 

 

pozdr,

Mac

 

oki oto one

 

pozdr,

Mac

Krka coś mi nie przechodzą, spróbuje jeszcze raz...

 

 

pozdr,

Mac

 

oki oto one

 

pozdr,

Mac

Krka coś mi nie przechodzą, spróbuje jeszcze raz...

 

 

pozdr,

Mac

 

oki oto one

 

pozdr,

Mac

Krka coś mi nie przechodzą, spróbuje jeszcze raz...

 

 

pozdr,

Mac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju przeczytaj to: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11983

dlatego, jak zdjęcia masz duże, proponowałem Ci wrzucić je do Galerii: http://galeria.astro-forum.org/

 

Kurka Sumas,

 

Przesyłam te zdjęcia do galerii i transfer mi się zawiesza. Nie wiem mam WLANa a dziś warunki

są niezbyt. Może spróbuje z pracy....jutro. Do tego posty wysylają mi się kilkakrotnie..

 

pozdr,Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek z nieba mi spadasz! Jesteś z Poznania? Ja pracuje w King Cross Marcelin (Salon Win Vininova).

Czy jest jakaś szansa spotkać się? Jutro jestem tam od 9 do 21.30. We wtorek mam wolne, poźniej

jestem w środe. W razie czego mail do mnie macres(at)pro.onet.pl.

pozdrawiam,

Maciek

 

Tomek,

 

Dziś dopracy nie wziąłem sprzętu. Ale czy jest szansa umówienia się na środę?

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.