Skocz do zawartości

zwierciadło własnej roboty???????


james10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy jako poczatkujacy warto zabierac sie za wykonanie zwierciadła 180mm z parabolą .Chciałbym to potraktowac jako nauke aby w przyszlosci zrobic np 10":))Mam ogromne chęci ale boje sie ze cos nie wyjdzie.Prosze o rade ,ile mi to moze zając????

 

 

 

 

Pozdrawiam wszystkich zapalonych szlifierzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy jako poczatkujacy warto zabierac sie za wykonanie zwierciadła 180mm z parabolą .Chciałbym to potraktowac jako nauke aby w przyszlosci zrobic np 10":))Mam ogromne chęci ale boje sie ze cos nie wyjdzie.Prosze o rade ,ile mi to moze zając????

Pozdrawiam wszystkich zapalonych szlifierzy

 

Jeżeli masz zaplecze czas i checi to pierwsze lustro moze się udac. Przemyśl jednak koszty. 200mm z całym teleskopem i montażem jest za 1000pln...

 

Jak bedziesz budował sam, to tuba i cela min. 100pln. Dobson min. 200pln. Pająk, wyciąg, szukacz, duperele - nawet jak bedziesz robił sam to min. 200pln. Zostało maximum 500pln (a w realu pewnie nie wszystko da sie wykonać po minimalnych szacunkach, więc jeszcze mniej) . Przelicz koszt proszków, ew. kosztów parabolizacji u specjalisty jak cos bedzie nie tak po twoich walkach, aluminizację, utwardzenie, koszty wysyłek, koszty matrycy i szkła, koszty ew. tooli których nie masz a będą potrzebne... Budowa samodzielna w większości przypadków przekracza koszt seryjnego telepa. Ale jezeli chcesz sie w to bawić to czemu nie. Znajdziesz na forum sporo osób które z pewnoscią doradzą co i jak (np. Zbig). Osobiscie proponował bym opcje nieco łatwiejsza do wykonania. Lustro sferyczne 150/1500. (coś ala Piccolo J. Winlanda). Takiego newtona ze sferycznym, nieświatłosilnym lustrem, zrobic łatwiej, a obrazy potrafia zaskoczyć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz !!CZAS!! i chęci to szlifuj. Nic sie nie może zepsuć no chyba ze zwierciadło rozbije sie o podłoge Ptfu ptfu ptfu co ja mówie- oczywiscie należy uważac na maxa.

Jezeli tego nie zrobiłes to odwiedz strony Astrojawila i Racjonalisty tam jest dosłownie wszystko nt szlifowania a reszte dowiesz sie tutaj od nas innych szlifierzy :Beer::Beer:

Moje dwa lusterak sferyczne 200/1800 oddałem juz do aluminizacju a juz planuje kolejne z tym ze parabiliczne to jest jak narkotyk :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.