Skocz do zawartości

Problem z X-CEL 5mm


Gość black_sky

Rekomendowane odpowiedzi

Gość black_sky

Witam serdecznie :Beer: Zakupiłem niedawno okular Celestron X-CEL 5mm KLIK I mam w związku z tym takie pytanie. Wykorzystując obecną sytuację na niebie, gdzie można oglądać Księżyc w pełnej postaci, postanowiłem sprawdzić ten okular. Niestety, trochę się rozczarowałem. Wokół Księżyca widoczna była bardzo jasna, fioletowa łuna, a sam Księżyc był w tym miejscu mocno "rozmazany". Czy jest to normalne zjawisko, czy może być to powodem wady okularu? Obserwuję przez refraktor Bresser Messier R-90. Zauważyłem, że ta fioletowa łuna znika, kiedy dołożę do okularu soczewkę Barlowa 2x. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj psu ten okular

 

ps. jak go nie lubisz (znaczy psa) może zdechnie.

 

miałem taki okular jest poprostu paskudny. potwornie sie zaświetla ze wszystkich stron na księżycu jest dyskoteka.

 

http://members.lycos.co.uk/arti0/sprzet/ED5-2mm/

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość black_sky

McArti Tak jak wspomniałeś, strasznie się zaświetla (co zapomniałem dodać). Najgorsze w nim jest to, że pomimo dużej średnicy soczewki zewnętrznej, obraz strasznie mi ucieka na boki. Muszę się zawsze starać patrzeć na sam środek soczewki, w przeciwnym wypadku zobaczę tylko ciemność :(

Edytowane przez black_sky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyszarp sobie wyżej muszle oczną (żeby była wyższa) albo dorób sobie coś do niej żeby wyżej można było oprzeć oko. trzymanie w powietrzu oka nad okularem z duzym ER jest bardzo niewygodne.

 

ps. wszyscy co sknerzą wydać 100zł więcej na okular LV prosze poczytać sobie ten wątek ze 15x puknąć sie gumowym młotkiem w głowe i nie robic głupot własnymi pieniędzmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ja nazwałbym problem tak: trzeba kupowac okulary Z GŁOWĄ. Dobór okularów nie jest sprawą prostą, a wręcz wymaga wielu dokladnych informacji i przemyśleń.

 

Ale na LV świat się nie kończy ;)

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nazwałbym problem tak: trzeba kupowac okulary Z GŁOWĄ. Dobór okularów nie jest sprawą prostą, a wręcz wymaga wielu dokladnych informacji i przemyśleń.

 

Ale na LV świat się nie kończy ;)

 

:Beer:

 

Wiehu, wydaje mi się, że do refraktora LV, lub inny okular zawierający szkło lantanowe jest niezbędny. A to dla tego, że szkło lantanowe "zabija" aberracje chromatyczną... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie :Beer: Zakupiłem niedawno okular Celestron X-CEL 5mm (...)

 

Jest w trwających właśnie testach "piątek", pełny feedback dostaniesz po zakończeniu testów. Co moge powiedziec na szybko?

 

Okular jest bardzo wymagający pod wględem ustawiania oka w osi okularu, ma silne odblaski i spory chromatyzm własny, na małych powiekszeniach obraz jest całkiem niezły, na duże powery zabrakło na razie czasu, testy trwają.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiehu, wydaje mi się, że do refraktora LV, lub inny okular zawierający szkło lantanowe jest niezbędny. A to dla tego, że szkło lantanowe "zabija" aberracje chromatyczną... :rolleyes:

 

Ech, W0l3k ;)

 

Nie zabija ino nie wprowadza wlasnej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w trwających właśnie testach "piątek", pełny feedback dostaniesz po zakończeniu testów. Co moge powiedziec na szybko?

 

Okular jest bardzo wymagający pod wględem ustawiania oka w osi okularu, ma silne odblaski i spory chromatyzm własny, na małych powiekszeniach obraz jest całkiem niezły, na duże powery zabrakło na razie czasu, testy trwają.

 

Pozdrawiam.

juz po tych paru zdaniach w temacie piatek, czuje, że wyniki tego tesciku to bedzie niezwykle zajmująca lektura, tylko bardzo żałuje, że na pierwszy ogień nie poszły bardziej popularne siódemki, albo szóstki

 

Co do X-cell, jak już czytam jakieś informacje i komentarze na temat tego okularu, to raczej nie są one

pozytywne, z obliczeń wynika, że pole deklarowane jest znacznie zawyżone

 

 

salut

moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Tak się zastanawiam, jak mogli prowadzić obserwacje bez lantanów tacy Cassini, Barnard, o Galileuszu nie wspominając... no jak oni mogli :Boink:

 

Takie pytanie w części bardziej serio- które tanie kolorowe filtry zmniejszają aberrację? Chodzi mi o tańsze rozwiązania niż np. Contrast Booster Baadera za 165 zł i efekt wcale nie "purystyczny", a raczej taki kosmetyczny. Po prostu zbieram informacje, mając zamiar "mania" achromacika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, jak mogli prowadzić obserwacje bez lantanów tacy Cassini, Barnard, o Galileuszu nie wspominając... no jak oni mogli :Boink:

 

Takie pytanie w części bardziej serio- które tanie kolorowe filtry zmniejszają aberrację? Chodzi mi o tańsze rozwiązania niż np. Contrast Booster Baadera za 165 zł i efekt wcale nie "purystyczny", a raczej taki kosmetyczny. Po prostu zbieram informacje, mając zamiar "mania" achromacika.

 

A jak bardo "pozytywnego" efektu oczekujesz?

 

Generalnie to dwie drogi.

 

Albo coś w stylu Baader Fringe Killer, albo kolorowe filterki planetarne celestrona, ale doradzam looknac przez kazdy przed zakupem, aby nie było potem nieporozumień.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko co wycina zmniejsza widoczność aberracji i gubi kolor. U EL_Capitano w 120/1000 widziałem rewelacyjnego marsa przy 200x. Założony był filtr zielony (taki niby do księzyca). Mars miał wszystko zielone. poprostu Greenochromat. tak więc aberracja była wycięta całkowicie.

 

Cassini, Barnard, o Galileuszu nie wspominając mieli sprzety klasy gorszej niz U. taka prawda. metalowe zwierciadła tragicznej sprawności i beznadziejne soczewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Dzięki za rady- wcale nie zamierzam "zrobić" APO ;)

To tak, jak z RKE w Syncie - interesuje mnie podkreślenie zalet, a nie wywlekanie wad - a jakie one są, wiem - przez kilka refraktorów achro patrzyło oczko moje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam link do tematu, który sam niedawno odgrzebałem sam miałem ochotę kupić okazyjnie ten okular gdyż cena oscylowała poniżej 200zł jednak nie zdecydowałem się na zakup jednak poczekam na coś lepszego lub lepszą okazję ludzie mają coraz więcej coraz lepszego sprzętu, więc i okazje z czasem będą lepsze a ja cierpliwy jestem ;-)

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;hl=X-CEL+5mm

 

Zresztą pogody nie ma ostatnio widziałem piękną Wenus lekkie chmury na horyzoncie to za teleskop nim zdążyłem wycelować chmura zasłania potem następna i następna bez przerw aż zasnuwa się całe niebo. Więc na razie nie ma się, co śpieszyć z zakupami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.