Skocz do zawartości

jak skrócić syntę


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

tak czytając już chyba drugi temat, w którym to użzytkownik kupił syntę na balkonie ups.. dobsonie :szczerbaty: myśli wymienić ja na coś mniejszego, bo niestety próbując obserwować nią na nim, dochodzi do wniosku, że jednak się nie da

tak mi przyszła głupia myśl, a jakby ją tak "skrócić"?

 

idea wygląda tak:

 

short_newton.jpg

 

czy to wogóle możliwe?

czy to ma sens?

niemam pojęcia

 

przesunięcie wyciągu w tył tubusa nie za wielkie, ale może jednak, jak komuś głowa za balustrade wystaje, to i parenaście cm będzie ratunkiem

 

wady: drugie większe lusterko wtórne, dodatkowe straty

podwójny pająk - niemam pojęcia jak to wpłynie na obraz

pewnie i koszmarna kolimacja

ale poteoretyzować zawsze można, szczegółnie w taką pogodę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety to dla pełnego pola zupełnie nie działa :lol:

 

drugie wtórne musiało by być wieksze od perwszego a co za tym idzie zupełnie pierwsze zasłaniać :D

 

rozwiązanie czysto planetarne i bez sensu, bo powodujące gigantyczną obstrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po mojemu to można by cofnąć w ogóle LW i dać większe (zwiększyć obstrukcję) ale za to zastosować jeszcze diagonala dla większej wygody i złapania ogniska :banan:

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka będzie sprawność optyczna po odbiciu od trzech luster?

Jak skrócić Syntę? Proste - sprzedać i kupić MT-800 np. :szczerbaty:

pozdrawiam

 

Innym pomysłem może być taki ruch: sprzedajemy lustro główne 200/1200, kupujemy o krótszej ogniskowej np. 200/1000, wtedy można skrócić tubus o ok. 20 cm. Z tym, że to już poważniejsza robota ATM. W sumie lepiej kupić gotową tubę o krótszej ogniskowej LG.

Edytowane przez Emcekwadrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Nie no- teraz to już jest ten Sumas na Dobsonie !

Przerabiam moją na travellerka :szczerbaty:

 

P.S. Ale Sumas mi kolimuje :D

 

P.S.2: Ależ Emcekwadrat, tu nie chodzi przecież o rozwiązania standardowe, tylko o odrobinę szaleństwa - ja wręcz byłbym za dodaniem tam jeszcze Barlowa 3x - wtedy tuba wejdzie do plecaczka ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z syntą 8" dobson to jest jeden wielki problem. Jest ciężka, na balkonie są z nią kłopoty, nieść w górę i na dół po schodach z czwartego piętra niewygodnie. Przez chmury też nią nic nie widać :) Jest też podejrzanie tania. Krótko mówiąc samo pasmo nieszczęść ;)

A może by ją uciąć poniżej pająka, obrócić lustro wtórne w drugą stronę i obserwować wszechświat przez sam wyciąg. Nawet okulary nie są potrzebne. Po namierzeniu obiektu przez wyciąg właściwe obserwacje można już prowadzić przez niezły szukacz 8x50 :D:Beer:

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to mi chodziło Hans. :D

 

Widziałem na jakiejś stronie dobsa który miał dołożone dodatkowe lusterko aby nie trzeba było stać na drabinie podczas obserwacji.

 

Zna ktoś link do strony włoskiej firmy produkującej duże lustra i teleskopy (kiedyś ten link był podany na forum podczas dyskusji o dużych lustrach)? Oni też chyba mieli na swojej stronce pokazany taki patent.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze o pierwszym pomysle sumasa.

Nie jest to jakas wielka nowosc. Nazywa sie to ognisko Nasmytha.

Strat swiatla nie ma wiekszych, drugie lusterko nie zaslania swiatla od lustra glownego bo i tak nie ma w tym obszarze swiatla.

Rozwiazanie idealnie nadaje sie do CCD.

Tylko, ze nie pamietam czy to dziala dla paraboli.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie

juz kiedys pytalem...ale bede drazyl dalej

pierwszy obrazek w tym watku, wywalamy oryginalne lw z synty ,zastepujemy je wiekszym

powiedzmy ze rura skraca sie o 15 cm..

oryginalne lw traktujemy jako nasadke katowa, za nia umieszczajac wyciag

i mamy "normalny teleskop" ( jakos nie pasuje mi to patrzenie z boku)

 

okular bylby powiedzmy z 20 cm oddalony od rury , przy tak niskich cenach mozna by sie pokusic o druga...

wyciagi zsynchronizowac , i mamy lornete

 

tylko czy beda duze straty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.