Skocz do zawartości

Poradnik dla początkujących


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

SIemka. Otóż zacząłem już pisac ośmio rozdziałowy poradnik na temat jaki teleskop wybrac. Będzie on dostępny gdzieś za 2-3tygodnie. Zależy jak będę miał czas do pisania. W texcie będą różne tabelki, przykłady, rady itp. itd. Kiedy już go napiszę, chciałbym poprosic kilka osob o zrecenzowanie go, bo tylko wtedy będę wiedział, czy jest sens aby wyszedł na światło dzienne. Będę informował w tym topicu o postępie prac. Nie wykorzystuję zdjęc z DO, Astrokrak itp. Do pomocy służy mi Encyklopedia i książki astro.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
SIemka. Otóż zacząłem już pisac ośmio rozdziałowy poradnik na temat jaki teleskop wybrac. Będzie on dostępny gdzieś za 2-3tygodnie. Zależy jak będę miał czas do pisania. W texcie będą różne tabelki, przykłady, rady itp. itd. Kiedy już go napiszę, chciałbym poprosic kilka osob o zrecenzowanie go, bo tylko wtedy będę wiedział, czy jest sens aby wyszedł na światło dzienne. Będę informował w tym topicu o postępie prac. Nie wykorzystuję zdjęc z DO, Astrokrak itp. Do pomocy służy mi Encyklopedia i książki astro.

 

Pozdrawiam

 

Hej !

Jak masz wielką chęć, to pisz tam: http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/...%C5%82%C3%B3wna

 

Pisanie moim zdaniem czegoś takiego nie ma specjalnie sensu. Pamiętaj, że sukces będzie osiągnięty w tym momencie, kiedy ktoś, kto przeczyta Twoje dzieło bez mrugnięcia okiem powie: WIEM JAKI TELESKOP KUPIĆ.

A w takim wypadku powinieneś za opracowany poradnik dostać Nobla.

 

Jak Ci zostanie trochę czasu, to możesz napisać poradniki jak wybrać:

- samochód

- komputer

- dom

i co tam chcesz jeszcze.

 

Nie napiszesz nic sensownego w ośmiu rozdziałach. A wiesz dlaczego? Dlatego, że nie będziesz w stanie wziąć pod uwagę wszystkich warunków i ograniczeń, które mają wpływ na wybór teleskopu. A jeżeli uda Ci się wziąć pod uwagę wszystkie, to Twoje dzieło będzie liczyć nie 8, ale 80 rozdziałów. Zastanów się, ile jest samych typów teleskopów, ile jest materiałów na soczewki, lustra, okulary, ile jest rodzajów montaży, preferencji kupującego czy ograniczeń finansowych. Jak będziesz to wszystko chciał opisać, to Ci wyjdzie kolejne "Niebo na weekend".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci zostanie trochę czasu, to możesz napisać poradniki jak wybrać:

- samochód

- komputer

- dom

i co tam chcesz jeszcze.

 

I żonę! Koniecznie niech napisze poradnik, jak najlepiej wybrać żonę (na podstawie doświadczeń kolegów, rzecz jasna, tak samo jak przy teleskopie)

 

Żarty żartami, ale dobrze że Kuba ma zapał, niech pisze, najłatwiej w ten sposób samemu się czegoś nowego nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żarty żartami, ale dobrze że Kuba ma zapał, niech pisze, najłatwiej w ten sposób samemu się czegoś nowego nauczyć.

 

Niby tak, ale kurde - mam nadzieję, że chłopakowi nie siedzi w głowie wydanie książki? Bo trochę mnie przeraża to, że ktoś, kto zadaje pytania typu:

 

Otóż niedługo, za 3-5tygodni kupuje SYntę 8'. I nasuwa sie pytanie. Czy jest ona dobrym rozwiązaniem dla mieszkania o powierzchni 45m kwadratowych?

 

będzie przekazywał wiedzę następnym pokoleniom.

 

Wydawało mi się, że ja nawet po tych x lat jestem ciągle za głupi, żeby coś takiego napisać. Ale cóż - widać teraz młodzi szybciej wiedze przyswajają :szczerbaty:

 

A na koniec pytanie do przyszłego autora poradnika:

- ile typów teleskopów miałeś, lub używałeś? Jakie jest twoje doświadczenie w tym zakresie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dureń jednak ze mnie. Sorry, nie chcę gasić twojego zapału, bo może faktycznie masz coś do przekazania. Kurcze - oceniłem coś, czego nie widziałem.

 

Mam jakiś taki uraz, bo ostatnio rosną całe potęgi internetowych "gooru", gotowych przekazywać wiedzę, nabytą minutę temu z googla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Słuchajcie- Kuba ma 13 lat. Chłopak ma zapał, chce dać coś od siebie. Zgaście w sobie złośliwości :)

 

Proszę patrzcie na to przez pryzmat jego wieku- i tego, że chce coś takiego zrobić. Ciekawe ilu jego rówieśników pisze takie rzeczy... To ma być krótkie opracowanie, które ma pomóc w doborze teleskopu kompletnie zielonym i np. jego rówieśnikom.

 

Proszę też o konstruktywną pomoc po ukazaniu się tego Poradnika. Kuba pokazał mi na gg pierwsze fragmenty opracowania. Tam jest pokazana wiedza całkowicie fundamentalna. Myślę, że bardziej chodzi mu o to, żeby różni newbie nie mylili refraktorów z reflektorami, niż nagle wiedzieli wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Słuchajcie- Kuba ma 13 lat. Chłopak ma zapał, chce dać coś od siebie. Zgaście w sobie złośliwości :)

 

Proszę patrzcie na to przez pryzmat jego wieku- i tego, że chce coś takiego zrobić. Ciekawe ilu jego rówieśników pisze takie rzeczy... To ma być krótkie opracowanie, które ma pomóc w doborze teleskopu kompletnie zielonym i np. jego rówieśnikom.

 

Proszę też o konstruktywną pomoc po ukazaniu się tego Poradnika. Kuba pokazał mi na gg pierwsze fragmenty opracowania. Tam jest pokazana wiedza całkowicie fundamentalna. Myślę, że bardziej chodzi mu o to, żeby różni newbie nie mylili refraktorów z reflektorami, niż nagle wiedzieli wszystko.

 

Wiehu,

pytanie: dla kogo będzie to opracowanie?

Jeśli dla siebie - to OK.

Jeśli dla innych - to będzie to (tak się domyślam) powielenie w lepszej lub gorszej formie tego, co można znaleźć w "Niebie na dłoni", "Niebie na weekend".

 

Kuba - nie przerażaj się tym, co tutaj piszemy. Podziwiam Twój zapał. :notworthy:

Mam dla Ciebie propozycję, która może przynieść dużo ciekawszy efekt niż pisanie poradnika dotyczącego wszystkich typów teleskopów. I wydaje mi się, że będzie prostsza do zrealizowania.

Spróbuj skupić się na temacie: reflektor czy refraktor? Znajdź wszystkie "za" i "przeciw" dotyczące wszystkich aspektów związanych z nabyciem reflektora i refraktora. Weź pod uwagę wszystko, co Ci tylko przyjdzie do głowy:

- ciężar

- sprawność optyczną

- cenę

- aberrację

- komę

- stosowane montaże

- przydatność do astrofoto

- podatność na rozkolimowanie

itd., itd.

Na każdy z tych punktów napisz kilka słów - wyjdze Ci ciekawe porównanie.

Jeśli skończysz takie opracowanie, to bierzesz następny rodzaj konstrukcji - np. maki.

Wtedy masz już porównanie trzech najpopularniejszych konstrukcji.

 

Zapewniem Cię, że takie opracowanie będzie miało dużo większą wartość, niż kolejny opis rodzajów teleskopów.

 

Kuba, co o tym myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co powiedział benedykt to jest good pomysł. :) . Jeżeli nie będę miał pomysłu na dalszą czesc poradnika to napiszę to. A o to rozdziały, które by były.

1.Wprowadzenie

2.Trochę wiedzy na początek

3.Przechowywanie i warunki posiadacza

4.Co będziemy obserwowac...

5.Kiedy już wybierzemy?

6.Czy koniecznie teleskop?

7.Niezbędnik astronoma

8. Zakończenie

 

No i teraz krótkie obajśnienie. Wprowadzenie, to chyba wiadomo :szczerbaty: .

Trochę wiedzy na początek. W tym rozdziale będzie krótki opis podstawowych konstrukcji teleskopów, i parę innych rzeczy.

Przechowywanie i warunki posiadacza. Tu napisze, jak trzeba będzie przechowywac, i czy ten kto chce kupic będzie miał odpowiednie warunki do przechowania, kase itp.

Co będziemy obserwowaĆ. Tutaj jest to jakby wprowadzenie do rozdziału piątego. W tym rozdziale opiszę co możemy obserwowac i jak to będzie wyglądac. Potem napiszę jaki do tego telep będzie potrzebny.

Rozdział 6. Opiszę w nim czy koniecznie teleskop jest nam potrzebny. Może wystarczy zwykła,dobra lornetka?

NIezbędnik astronoma. Tutaj napiszę o takich rzeczach jak odpowiednie książki, wyposażenie itp.

Zakończenie- wiadomo :D .

 

To jest wprowadzenie:

Drogi astronomie amatorze! Jeżeli nie wiesz, jaki teleskop na początek chcesz kupić, czy masz do tego odpowiednie warunki zarówno domowe, jak i finansowe, czy umiałbyś o niego zadbać, a na koniec, co chciałbyś obserwować, to ten poradnik jest przeznaczony właśnie dla Ciebie! W poradniku tym dowiesz się o wartościach teleskopu, do czego dany model jest przeznaczony oraz co chciałbyś obserwować. W kolejnych rozdziałach wszystko będzie wyjaśnione prosto, abyś nie trudził się ze zrozumieniem tego, co autor chce ci powiedzieć. Być może dzięki temu staniesz się zapalonym obserwatorem planet, lub obiektów głębokiego nieba.

Na pewno dowiesz się, że do obserwowania nieba wystarczy zwykła, dobra lornetka…

 

Pozdrawiam, Kuba

 

PS. Rozważam wszystkie możliwosci

P.S.2- Chcę coś zrobic dla naszej braci :notworthy:

Dziękuję za uznanie zapału

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie że Kuba ma zapał, ale to za obszerny temat. Najlepiej będzie tak jak proponuje Benedykt, czyli opracowanie reflektor contra refraktor.

Jak by inni znawcy tematu dodali coś od siebie, pomogli to mogło by wyjść coś fajnego. Bo w internecie jest sporo o tym temacie ale strasznie to roztrzepane.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, doceniam Twój zapał. Sam mając Twoje lata napisałem krótką biografie o rosyjskim badaczu kosmosu, ale...... Właśnie, zawsze musi być ale. Napisałeś: "PS. Rozważam wszystkie możliwosci

P.S.2- Chcę coś zrobic dla naszej braci

Dziękuję za uznanie zapału"

 

To zrób to czego brać potrzebuje, czego oczekuje i co im pomoże. Każdy podręcznik jest pisany dla kogoś. Autor dostrzega nisze i ją zapełnia lub materiały które są dostępne są słabej jakości i on pisze lepsze. W Twoim przypadku chcesz napisać o czymś czego nie można opisać dodatkowo ten temat próbowało juz opisać wielu, wielu lepszych (bez urazy - strszych, bardziej doświaczonych, mających więcej czasu i pieniędzy). Czy warto więc powielać to samo, ja jestem wyznawcą takiego stwierdzenia :lepiej być panem w piekle niż sługą w niebie. Może lepiej napisać coś mniejszego na początek czego oczekują inni niż porywać się na ogromną pracę którą wykonali już inni.

 

Zastanów się...

 

Pzdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.