Skocz do zawartości

Gwiazda nowa w Skorpionie


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dowiedziałem się (z informacji przedstawionej przez SSW), że w gwiazdozbiorze Skorpiona widoczna jest stosunkowo jasna gwiazda nowa. Jedynym mankamentem jest jej bardzo niekorzystne położenie. Widoczna jest bardzo nisko nad horyzontem, tuż przed wschodem Słońca.

 

Została odkryta 4 lutego przez Japończyków Nakamurę i Sakurai jako obiekt 9 wielkości gwiazdowej. I ze wzgledu na ten słaby blask nie było o niej informacji. Jednak z każdym dniem gwiazda jaśnieje i obecnie ma już około 4 mag. jasności.

 

Oznaczenie gwiazdy V1280 Sco. Współrzędne RA = 16h 57m 41.24s, DEC = -32° 20' 35.8" [J2000]

 

Jak widać deklinacja jest bardzo mała :( , co bardzo utrudni nam obserwacje.

 

Wkrótce postaram się zamieścić mapkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Jarosławiu widoczność gwiazdy będzie następująca:

 

3:50 - wschód nowej

 

4:50 - gwiazda na wysokości 4,1°; Słońce na wysokości -18°

5:20 - gwiazda na wysokości 5,7°; Słońce na wysokości -13°

5:50 - gwiazda na wysokości 6,9°; Słońce na wysokości - 8°

 

Muszę więc ją odnaleźć pomiędzy 5:30 a 6 godziną. Oby tylko była pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie udało mi się zobaczyć nowej :( . Wstałem o piątej i zgodnie z planem pojawiłem się w miejscu obserwacji (czyli we włazie na dach) o godzinie 5:30. Miałem ze sobą lornetkę 7x50.

 

Pierwszy rzut oka i bez problemu zobaczyłem Antaresa i tau Sco. Ale dwa, trzy stopnie niżej niebo miało niepokojącą fioletowawą barwę. Postanowiłem wejść na dach, aby mieć lepszy widok i (wcześniej) dla pewności zszedłem po lornetkę 12x60.

 

Niestety, okazało się, że od południowego-zachodu i południa nadciągają chmury, a właściwie coś pośredniego pomiędzy chmurami, a mgłą spływającą na miasto z pogórza. Później było już tylko gorzej. Do wschodu Słońca chmury zasnuły całe niebo i teraz też jest u mnie pochmurno :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dowiedziałem się (z informacji przedstawionej przez SSW), że w gwiazdozbiorze Skorpiona widoczna jest stosunkowo jasna gwiazda nowa. Jedynym mankamentem jest jej bardzo niekorzystne położenie. Widoczna jest bardzo nisko nad horyzontem, tuż przed wschodem Słońca.

 

Została odkryta 4 lutego przez Japończyków Nakamurę i Sakurai jako obiekt 9 wielkości gwiazdowej. I ze wzgledu na ten słaby blask nie było o niej informacji. Jednak z każdym dniem gwiazda jaśnieje i obecnie ma już około 4 mag. jasności.

 

Oznaczenie gwiazdy V1280 Sco. Współrzędne RA = 16h 57m 41.24s, DEC = -32° 20' 35.8" [J2000]

 

Jak widać deklinacja jest bardzo mała :( , co bardzo utrudni nam obserwacje.

 

Wkrótce postaram się zamieścić mapkę.

 

A ja we wtorek lecę do Egiptu i zamiast wysypiać się przed nurkowaniami będę obserwował ! SUPER !

Na 27* N szerokości geograficznej będzie już pięknie widoczna o 2 w nocy !!!

Mam nadzieję, że nie osłabnie tak, bym nie mógł jej upolować w lornetce 10x50, którą biorę.

 

pozdro,

karpieś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NASTEPNA NOWA W SKORPIONIE !

 

Specjalnie dla Asto-forum z Dahab w Egipcie relacjonuje Karpieś :)

 

 

Ja tu siedzę i obserwuję v1280 sco, a tu właśnie wszedłem do sieci i dowiaduję się że 2* stopnie niżej pojawiła się kolejna nowa. Wygląda na to, że wstawanie o 3 w nocy, pomimo urlopu, wejdzie mi w krew.

 

Po powrocie opiszę wszystko dokładniej, a na razie linki:

 

http://skytonight.com/observing/objects/va...a-Sco-2007.html

 

i mapka:

 

http://ar.geocities.com/varsao/Carta_RR_Sco.htm

 

pozdro,

 

Łukasz Karpiesiuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiemy o tej drugiej, ale ...

 

1) jest słabsza od tej pierwszej,

2) jest niżej od tej pierwszej, u nas praktycznie ślizga się po horyzoncie,

3) pogodę mamy typowo "nieśródziemnomorską" ;)

 

co w efekcie uniemożliwia jej obserwacje :(

 

Udanych łowów nie tylko "nowych" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Obiecałem sprawozdanko po powrocie spod południowego nieba, więc w telegraficznym skrócie:

 

Krzywa zmian blasku AAVSO z zaznaczonymi moimi obserwacjami:

 

35666.png

 

 

Naprawdę fantastyczne wrażenie - nowa dość łatwa w identyfikacji dzięki japońskiej mapce zamieszczonej tu przez Roberta. Ostatnia obserwacja w trakcie końcowej fazy zaćmienia Księżyca.

 

A do tego - jaka piękna okolica - niedaleko M4 - pięknie widoczna w lornetce i M67 (słabo widoczna), Jowisz, no i perełki - M6 z M7 widoczne w jednym polu widzenia mojej 10x50. Dalej całe pole skarbów w Strzelcu. A jednocześnie - na południu widoczne dwa cuda Centaura - galaktyka NGC 5128 - Cen A - widoczna w lornetce tylko podczas zaćmienia jako słaba, ale duża mgiełka i Omega Centauri - po prostu powalająca gromada - gdy po raz pierwszy ją zobaczyłem, przeszły mi ciarki po plecach...

 

Trochę szkoda, że jednak sprzęt nurkowy wygrał konkurencję o miejsce w bagażu z teleskopem... :-)

 

Pozdrawiam,

Lukasz Karpiesiuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.