Skocz do zawartości

Sopelkowe Kropelki


Gość Vader

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś była ładna pogoda, więc pobawiłem się trochę aparatem. I zrobiłem małą sesje sopelkowym kropelką.

Napstrykałem około 550 zdjęc z ktorych zostawiłem 45 :)

 

3d615d36b9264c32.jpg

 

b55e3adb0813ffa9.jpg

 

b25b3227ff3620bd.jpg

 

8a3a03e0d0cdc596.jpg

 

9cf5df388ad5b4a7.jpg

 

8f0fd9f32c837191.jpg

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Krzysztofie. Dałem 1/1300 sekundy, mogę dac 1/2000 sec, ale to przy f 8,0. W sumie to tylko zwykła cyfrówka.

a na kiego diabła Ci 1/3000 sek. ??? wystarczy 1/200 - 1/500

 

...a zresztą masz obrazek 1/200 sek

kropelka.jpg

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zobacze jutro skoro tak mówisz. Ale te krople naprawdę szybko lecą!

 

Edit: Choć powiem, że fotka od góry to 1/250 sek to już sam nie wiem, co mam o tym myśleć :huh:

Może te z kranu wolniej spadają :unsure:

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śliczne kropeleczki :helo:

 

pozwolę sobie wtrącić "akcent lotniczy".Otóż patrząc na kropelkę ( zdjęcie 3 od dołu ) da się zauważyć jej wydłużający się kształt do "góry" -spowodowane jest to oporem powietrza.Co ciekawe z punktu aerodynamiki ten kroplowato-rozciągnięty kształt wykazuje najmniejszy opór aerodynamiczny.Przekrój przez skrzydło samolotu pokaże nam zbliżony ( zazwyczaj niesymetryczny-stąd to zbliżenie ) kształt.Warto dodać że oprócz minimalnego oporu,kształt ten daje też największy współczynnik siły nośnej.

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozwolę sobie wtrącić "akcent lotniczy".Otóż patrząc na kropelkę ( zdjęcie 3 od dołu ) da się zauważyć jej wydłużający się kształt do "góry" -spowodowane jest to oporem powietrza.Co ciekawe z punktu aerodynamiki ten kroplowato-rozciągnięty kształt wykazuje najmniejszy opór aerodynamiczny.Przekrój przez skrzydło samolotu pokaże nam zbliżony ( zazwyczaj niesymetryczny-stąd to zbliżenie ) kształt.Warto dodać że oprócz minimalnego oporu,kształt ten daje też największy współczynnik siły nośnej.

 

Wniosek:obserwować przyrodę bo różne kryje niespodzianki.

 

ar ju siur? ;) bo z tego co ja wiem, to krople przybierają w czasie lotu mało aerodynamiczny kształt zbliżony bardziej do latającego spodka, niż tego co widać na zdjęciu. Wspomniany przez Ciebie kształt wynika zapewne z faktu, że kropelka przed ułamkiem sekundy oderwała się od sopla i nie zdążyła się odpowiednio porozciągać.

 

Tak naprawdę to spadające rzeczy układają się po linii największego oporu a nie najmniejszego, co nie jest zgodne z intuicją, ale z fizyką i owszem :) dlatego spadające na jesień liście falują sobie majestatycznie w te i wewte zamiast lecieć jak kamień w dół, a kryształki lodu w atmosferze układają się długimi osiami czy płaszczyznami poziomo do ziemi, dzięki czemu możemu oglądać te wszystkie zjawiska halo. Oczywiście tyczy się to rzeczy które są mniej lub bardziej symetryczne, a krople właśnie do takich symetrycznych rzeczy się zaliczają :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie że siur :) bo opisywałem tamto co widać na zdjęciu akurat w tamtym momencie.

Zobacz Radku że na innych zdjęciach jest już inaczej,choćby nawet na ostatnim sytuacja odwraca się do góry nogami,później się robią hocki-klocki,opływ powietrza jest już burzliwy a nie laminarny i chaos się powiększa.

 

P.S. wniosek usunąłem bo rzeczywiście nie był na miejscu..ale i tak warto obserwować przyrodę ;)

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.