Jump to content

Diafragma do Rubinara/MTO


Perseusz
 Share

Recommended Posts

Diafragma do Rubinara/MTO

 

Wiadomo, że w tego typu teleskopach jest duża obstrukcja, co wpływa na mocne pogorszenie kontrastu obrazu szczególnie na Jowiszu i Saturnie.

Żeby poprawić kontrast powinno się posłużyć diafragmami o różnej średnicy. Problem jest jednak nie taki prosty. Przynajmniej dla Mnie.

 

W literaturze spotkałem się z dwoma typami diafragm do teleskopów z lusterkiem wtórnym [Newton, Maksotow-Cas.(Schmit)]. Pierwsza ma otwór koncentryczny do osi obiektywu. Druga niekoncentryczny - położony między krawędzią tubusa a lusterkiem wtórnym. Teraz powstaje pytanie, który sposób jest lepszy. Według Mnie koncentryczna diafragma dalej nie zmniejsza obstrukcji i kontrast się nie poprawi za wiele, bo ciągle środek jest zasłaniany lusterkiem wtórnym. Natomiast niekoncentryczna diafragma pozwala na wpuszczenie do teleskopu pełnej (nieprzesłoniętej) wiązki światła, która powinna dawać obraz identyczny z refraktorem o średnicy otworu diafragmy. Krążki dyfrakcyjne gwiazdy powinny być wtedy idealnie wygasające na zewnątrz, bez ich osłabiania, jak to się ma przy obstrukcji. Wynika z tego, że właśnie tylko wtedy obraz będzie maksymalnie kontrastowy.

 

Niestety jest jeszcze jeden problem dla Mnie.

Mianowicie MTO/Rubinar jest na tyle mały i na tyle ciemny, że wycięcie otworu niekoncentrycznego sprowadzi się do wielkości ok. 3,5 cm. Da to chyba o wiele za ciemny i z mała rozdzielczością obraz dla planet.

 

Dlatego Ja wymyśliłem teoretycznie pewien rodzaj diafragmy, który składa się z 2 kartonów. Kartony te mają naciete identyczne otwory łukowate o szerokości 3,5 cm i długości odpowiadającej mniej więcej połowie obwodu lustra. Taka wycieta "parówka", która zasłania ok. połowę obiektywu. Składamy te 2 kartony ze sobą i w centrum mocujemy razem nitem, tak żeby mogły się obracać. Działać to ma następująco. Kiedy ustawimy wzajemnie diafragmy tak aby pokazały otwór w kształcie koła mamy najmniejszą wiązkę światła. Gdy jednak będziemy powoli odsłaniać coraz dłuższą wyciętą "parówkę" to obraz będzie jaśniał. Powstanie płynnie zmienna przesłona.

 

Niewiem tylko, czy to jest według Was, fachowców dobry pomysł w ogóle.

Czy lepiej może robić 2 lub 3 kołowe otwory o średnicy ok. 3,5 cm, równomiernie rozmieszczonych na kartonie ?

 

Próbowałem poprawiać kontrast, filtrami fotograficznymi, dołączonymi do obiektywu. Ale wynik jest niezadowalający.

 

Doradźcie coś w temacie diafragm.

 

pozdr

Perseusz :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Spadek kontrastu jest określany stosunkiem długości obwodu diafragmy aperturowej lub wszystkich diafragm do pola powierzchni czynnej przez nie objętej tak więc diafragmy kolowe są najekonomicznejsze ale czy obwód tych 3 kółek nie będzie większy niż obwod naturalnej doafragmy w MTO w stosunku do jego pełnej powierzchni czynne, przelicz to sobie i wyciągnij odpowiednie wnioski 8)

Jak nie chcesz policzyć teoretycznie to poeksperymentuj z diafragmami z kartonu tylko równo cyrklem graficznym z ostrzem wykrawanych :lol:

Link to comment
Share on other sites

Panie Januszu, moje diafragmy może dają niewielki efekt przy planetach. Za to przy Księżycu osiągnąłem niesamowite efekty. Do Księżyca użyłem otworu kiekoncentrycznego o średnicy 4 cm. Odrazu bardzo zredukowało to silną turbulencję obrazu i znacznie poprawiło kontrast i widoczność szczegółów oraz wygodę obserwacji (bez diafragmy obraz jest tak jasny że aż łzy lecą). Tak więc diafragma w MTO/Rubinar bywa czasem przydatna. :lol::):D:P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.