Skocz do zawartości

Foto z Equinoxem 80


Gość Siergiej

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Siergiej

Nie wiem jak to po-polsku sie nazywa , u nas Djatel....

 

Equinix 80 ED , Canon 20 D , ISO 200 , 1/2000

post-1549-1172834525_thumb.jpg

Edytowane przez Siergiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ty radzisz sobie z ustawianiem ostrości? Konstrukcja takich lunet przeszkadza w dziennej fotografii - szczególnie tego, do czego czasami jest też rekomendowana - czyli ptaki. Jak się nie rusza, to pół biedy, ale te w locie - brawo. Nie jest to takie proste.

 

Właśnie - wrzuć Siergiej coś z gwiazdami.

 

PS. Coś ładną macie pogodę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
o kurcze u Was też są kaczki?? :blink:

a Siergiej sprawdzałeś w astro?, bo właśnie Jesion testuje: http://www.jesion.pl/blog/?cat=12

i o ile dzienne są ok, to już w astro, widać, że za bardzo aberracja wyłazi

Kaczki sa wszedzie :D

Nie mam pogody , ale pare gwiazdek zlapalem , nie pokazuje zadnych aberacji ... czekamy pogode , moze w Biesczadach potestujemy spokojnie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
A jak ty radzisz sobie z ustawianiem ostrości? Konstrukcja takich lunet przeszkadza w dziennej fotografii - szczególnie tego, do czego czasami jest też rekomendowana - czyli ptaki. Jak się nie rusza, to pół biedy, ale te w locie - brawo. Nie jest to takie proste.

 

Właśnie - wrzuć Siergiej coś z gwiazdami.

 

PS. Coś ładną macie pogodę :)

 

Jak zawsze , lewa reka , bo prawa to zawsze na guziku ...do pztrykania ... :D

 

A jak potrafi dobry strzelec wybic 99 ze 100 , albo nawet 100 ze 100 ... treba trenowac sie ... i mozna netrzenowac ...

ale wolal bym miec awtofokus ... bez niego trudno ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz, że nawet twój ładny ptaszek, mimo braku jakiegoś ostrego kontrastu, wykazuje już wyraźne ślady szczątkowej aberracji chromatycznej. Ma niebieską obwódkę, a czerń nie jest czernią, tylko głębokim granatem. Lepiej widać to, jak się rozjaśni ;)

 

Zrób bardziej kontrastową scenę - np. anteny, refleksy światła, etc. a zobaczysz, co "zobaczysz".

IMG_07551.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej

Calkiem to nie moze ich nie byc ... sa ... ale bardzo male

 

Od gory : lewy , center , prawy klatki Canona 20D z korektorem 0.8 Wiliam Optic .

na dole bez korektorza .

 

Pogoda nie daje ni zrobic dobrze testy ....

post-1549-1172845522_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jasność gwiazdy i jaki czas naświetlania?

 

Albo parametry fotek testowych są bardzo różne, albo equinox equinoxowi nie równy.

 

Pozdrawiam.

 

Nie, żeby porównać tak dokładnie, to trzeba by robić w tych samych warunkach, to samo miejsce i te same parametry. Tak robiłem porównania z 80ED. Pamietaj, że u mnie widziałeś powiększenie 300%.

 

Gdyby to było APO, to nie widziałbyś tu fioletu. Tak samo z 80ED byłby go znacznie mniej.

 

Pamiętajmy także, że nigdzie w moich testach nie pojawiło się jeszcze podsumowania, a więc i wnioski użytkowe. Pamiętajmy, że aberracja to nie wszystko i często jest ona na takim poziomie, że można ją łatwo usunąć elektronicznie.

 

Chcę zrobić więcej zdjęć Equinoxem - pełnym zdjęć, aby sprawdzić, jaką ma faktyczną użyteczność do astrofoto, a nie tylko cyknąć gwiazdkę i powiedzieć - kiła. To nie o to chodzi.

 

Jest znacznie jaśniejszy od 80ED, co ma swoje bardzo, bardzo znaczące zalety. A na ile? Mam nadzieję, że to się wkrótce okaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie blog milczy od 18 lutego :szczerbaty:

Adam, zlituj się nad osobami codziennie sprawdzającymi czy przypadkiem nie pojawił się nowy wpis...

 

Nie było mnie chwilę w kraju, pracuję nad nowym materiałem - dłuższym artykułem. Poza tym, teraz muszę trochę obowiązki firmowe podgonić. A co do Equinoxa - nie chce pisać po próżnicy. Nie miałem warunków na kolejne akcje polowe, a poza astrofoto trzeba jeszcze looknąć na więcej obiektów i porównać, czy coś więcej widać, niż w 80ED. Inne powłoki, inne przesłony, więc powinna być różnica w kontraście.

 

Ale dzisiaj będzie tekst o czymś innym. Myślę, że dosyć użyteczny dla każdego, kto zaczyna z astrofoto, lub o tym myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Calkiem to nie moze ich nie byc ... sa ... ale bardzo male

 

Od gory : lewy , center , prawy klatki Canona 20D z korektorem 0.8 Wiliam Optic .

na dole bez korektorza .

 

Pogoda nie daje ni zrobic dobrze testy ....

 

Aaaa, to ty z flattenerem robiłeś. To było tak od razu.

 

Inna sprawa - spradź proszę, czy się nie pomyliłeś się z tymi gwiazdkami bez korektora. Nie ma takiej możliwości, żeby doublet jasny miał "tak płaskie" pole. Przepraszam, ale coś jest nie tak. To nie jest kwestia egzemplarza, ale prawa fizyki. Tak to nie ma nawet 80ED, który ma znacznie większe płaskie pole, o czym dokładnie pisałem na blogu (http://blog.jesion.pl).

 

Zaraz wrzucę gwiazdkę z krawędzi pola. Dla porównania także z "wzorcowego" Takahashi Sky90.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączniku pełna klatka. 60 sek. modyfikowanym Canonem ISO800. Zobacz, czy u ciebie jest podobnie.

 

CRW_3009.jpg

 

I jeszcze obiecany Sky 90.

 

sky90.jpg

 

Na koniec to samo z 80ED. Wyraźnie widać, że aberracje są także obecne, ale korekcja jest o jeden punkt wyżej. Płaskość pola mniejsza proporcjonalnie do dłuższej ogniskowej.

 

CRW_3012_80ed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba rozdzielic watek i czesc przeprowadzic do testow lub do asrofoto ...

Tu chodzi o fotografji zwyklej ...

 

Tak, zaraz go rozdzielimy - bo to może być ciekawy wątek.

A dałbyś radę gdzieś wrzucić całą klatkę surową? Bez zmiany koloru i 1:1 i z mniejszą kompresją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siergiej
Tak, zaraz go rozdzielimy - bo to może być ciekawy wątek.

A dałbyś radę gdzieś wrzucić całą klatkę surową? Bez zmiany koloru i 1:1 i z mniejszą kompresją.

 

Lap.

post-1549-1172855167_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.