Skocz do zawartości

Scopos 906APO - pierwszy test


Adam J.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pisałem już na blogu, zaczynam test Scoposa 906 APO Triplet "dla ubogich". Ponieważ blog mi dzisiaj nie działa (do nocy) - przenosiny na nowy serwer, wrzucam tu pierwsze fotki. Reszta kompletna, oraz nowe gwiazdki, trafią w nocy (jak zacznie działać) na http://blog.jesion.pl

 

Na razie bez komentarza - fotki jeszcze ciepłe. Oczywiście porównuję Scoposa z 80ED, oraz subiektywnie ze Takahashi Sky 90.

real_foto.jpg

scopos_focuser_flat.jpg

vw_oof.jpg

scopos_microfocus.jpg

scopos_gpd2.jpg

Edytowane przez Adam J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dobra tuba na lato ? Może on jest dla ubogich, a może i nie. Sprawdza się jednak to, że jakość kosztuje, generalnie. Czyli moje hasło 100 KPLN na sperzęt + obserwatorium = dobre zdjęcie, nadal jest aktualne ?

pozdrawiam

ps. Fajnie, że wykryłeś tą wadę. Kasę zwrócą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra tuba na lato ? Może on jest dla ubogich, a może i nie. Sprawdza się jednak to, że jakość kosztuje, generalnie. Czyli moje hasło 100 KPLN na sperzęt + obserwatorium = dobre zdjęcie, nadal jest aktualne ?

pozdrawiam

ps. Fajnie, że wykryłeś tą wadę. Kasę zwrócą ?

 

Jaką kasę? Jeszcze czego - od kiedy to się płaci za sprzęt do testów?. Reklame im robię - nie? :szczerbaty:;) Pewnie teraz już nie dostanę wypłaty za ustawiane "test" :Cry: Idą suche lata ;)

 

A tak poważnie, płacę za sprzęt. Jak oddaje, to mi zwracają. Na Scoposa miałem rabat 15%, który był załatwiony dla każdego usera forum. Niestety - akcja nie wypaliła z wiadomych powodów.

 

Może przy innych sprzętach uda się taką akcję zrobić. Ale warunek jest podstawowy - sprzęt musi być bez najmniejszych zarzutów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra tuba na lato ? Może on jest dla ubogich, a może i nie. Sprawdza się jednak to, że jakość kosztuje, generalnie. Czyli moje hasło 100 KPLN na sperzęt + obserwatorium = dobre zdjęcie, nadal jest aktualne ?

 

Zacytuje tu mój post z A4U, który po części nawiązuje do tego, co piszesz.

 

No ale "profesjonalna" staje się dokładnie wtedy, kiedy zaczyna być profesją, czyli zarabiasz na niej. Inne rozgraniczenie nie ma sensu, bo można sobie tworzyć tysiące kryteriów.

 

Trzeba też pamiętać, że w tej dziedzinie, jak w żadnej innej, sprzęt odgrywa decydującą rolę. O ile w astronomii obserwacyjnej najistotniejszy jest czas - czyli doświadczenie i wiedza, o tyle w astrofoto nie jest to na pierwszym miejscu. Inaczej mówiąc, ze sprzętem za 2000 zł możesz dłubać 50 lat uzyskując jakieś tam efekty (mierne). Ludzie będą Ci klaskać, że dokonujesz niemożliwego etc. Ale twój kumpel kupuje zestaw za 50 tys. zł i po 2 tyg wali taką fotę, że "pozamiatane". I to jest istota tej "sztuki".

 

Czyli podział musi być kasowy - nie widzę inaczej.

 

1. 0-1000

2. 1000-5000

3. 5000-10000

4. 10000-20000

6. 20000-30000

7. 30000-...

 

Te sumy nie są przypadkowe. Tak mi to przez lata jakoś się poukładało. Cena nie musi oznaczać wartości nowego sprzętu, a po prostu koszt zakupu zestawu (montaż, optyka, kamera, akcesoria).

 

Powyżej 30 000 wchodzimy już w kategorię "pro" - czyli możemy sporo dokonać. Ale trzeba pamiętać, że i dalej jest solidna skala

 

No to raczej ED pozostają dobrym sprzętem dla mniej zamożnych, na razie póki co .....

 

Na razie tak. Miałem nadzieję, że Equinox, a potem Scopos będą dobrym krokiem w przyszłość, żeby zastąpić 80ED. Jednak - szczerze mówiąc, w tej klasie nie ma alternatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.