Skocz do zawartości

parka galaktyk


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Odpowiadamy na PW.

 

Zadanie: Nazwac obie widoczne na fotce galaktyki.

 

Fotka obejmuje ok. 0.5*

 

Parametra:

DSI + C102VW + HEQ5

11x60sek+7x120sek+3x180sek

 

2.jpg

 

Czas na rozwiązanie 48h (bo z ostatnia galaktyką sa powazne problemy).

 

Podpowiedź: Jedna z tych galaktyk to eMka :) (tylko jedna!)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mineło 24h, a ja nie mam żadnej prawidłowej odpowiedzi! :blink:

 

Macie juz jedną podpowiedź, może potrzebna druga.

 

Co mogłem focić przedwczoraj? Walczyłem między 21.30 a 23.30. Dodajcie do tego łune od Warszawy kasujaca niebo północne, latarnie kasujacą zachodnie, rozmiary fotki i macie najwyżej kilka obiektów spełniajacych wszystkie warunki.

 

Kurcze nie wiem jaka astrozagadke zrobic nastepna, jak juz nawet eMek nie odnajdujecie :scratchhead:

 

Cholera, ja mam straszna radoche jak pojawia sie zagadka, do której mozna sie przysiąść. Troche mnie dziwi totalny brak odzewu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera, ja mam straszna radoche jak pojawia sie zagadka, do której mozna sie przysiąść. Troche mnie dziwi totalny brak odzewu.

Myślę, że jakbyś jakoś okrasił tę fotkę, na przykład jakby galaktyki kręciły się w kółko i strzelały do siebie z lasera, to ludzie by się zainteresowali :)

A tak na serio to się usprawiedliwię, bo na chacie nie mam teraz netu, a w pracy nie mam CdC, a z widzenia tych galaktyk nie poznaję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na rozwiazanie.

 

Na fotce widac glaktyke M85 i jej kumpla NGC4382 :)

 

Prawidłowe odpowiedzi otrzymałem od Muchozola i adi_115. Gratulacje.

 

Słowo o galaktyce M85 od ojca prowadzacego.

 

Jest to galaktyka troche wieksza od naszej i jest to taka ni to pies ni wydra. Czyli ani spiralna ani eliptyczna. Takiego cudaka nazywa sie galaktyka soczewkową. Ma jądro jak eliptyczna, same stare gwiazdy, mało pyłu itd. ale otoczona jest dyskiem gwiazd (nie ma struktury spiralnych ramion w dysku).

 

W obserwacjach wizualnych jest do wyłuskania nawet przez mały refraktorek (100mm) na podmiejskim niebie. Ale nie powala w takim sprzęcie. Ot, zwiewne pojasnienie na granicy percepcji. W wiekszych maszynach (10" i więcej) robi sie jasna i spora, ale dalej nie widac na niej zadnych szczeg. Jest w gromadzie galaktyk w Pannie (najdalej na północ ze wszystkich). Rejony te (nazywane czesto polami marchewkowymi) to istne zagłębie galaktyczne. W newtonie klasy 10" lub wiekszym, krążąc po tych okolicach co i rusz wtryniamy się na jakis obiekt, a sytuacja gdzie w jednym polu widac 3-4 galaktyki nie nalezy do rzadkości. Powoduje to ze galaktyka wcale nie jest łatwa do odnalezienia. Po prostu bardzo łatwo pomylic ja z jedna z wielu podobnych, okolicznych galaktyk (osobiscie przynajmniej raz pomyliłem ja z M99).

 

Jedyną pomocna wskazówka jest to, że nad nią nie ma w okolicy żadnego jasniejszego kłaka.

 

1.JPG

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.