Skocz do zawartości

Obliczanie współrzędnych na niebie


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie dziwne pytanie... Mianowicie, jak oblicza się współrzędne na niebie? Stopnie, minuty, sekundy. Podobnie jak ze współrzędnymi geograficznymi?

 

PS. Proszę w miarę możliwości o proste wyjaśnienie. Bo to mnie nurtuje... :/

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jak oblicza się współrzędne na niebie? PS. Proszę w miarę możliwości o proste wyjaśnienie.

:Beer: To se ne da - Pane Hawlanek - przynajmnniej nie w jednym poscie. Chocby ze względu na ilośc układów współrzędnych. Dlatego wisisz tu - bidulo - samotnie już 28 h. Ja zaczynałem od tego jak i wielu, wielu innych, krórzy dziś są guru (w odróżnieniu ode mnie :) ) Ze wskazanej stony możesz się cofnąc oczko wyżej i wybrac coś pokrewnego na podobnym poziomie. W tej chwili nie ma tam tytułu "Niebo - poradnik użytkownika", ale jest piękna pogoda i możesz się przespacerowac do księgarni Pruszyńskich. Ale jesli jesteś dzieckiem INetu :yltype: , to pewnie od papieru Ci oczy łzawią. :)

P - Dominik

OrtogSorry - jestem poza domem przy walniętej klawiaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze współrzędnymi na niebie jest troszkę gorzej niż z geograficznymi, bo w zależności od charakteru opisywanego obiektu wybiera się najbardziej dogodny układ współrzędnych. Są one podobnie zbudowane układ wsp. geograficznych. Zawierają Koło podstawowe (równik we wsp. geo.) i oś (linia łącząca Bieguny we wsp. geo)

 

 

najczęściej używane to układy i wpółrzędne jakie w nich podajemy:

horyzontalny (azymut A i wysokość h)

równikowy godzinny (kąt godzinny t i deklinacja delta)

równikowy równonocny (rektascencja alfa i deklinacja delta)

ekliptyczny (Długość ekliptyczna beta i szerokość ekliptyczna lambda)

 

pierwsza wspołrzędna to odpowiednik długości geograficznej druga to odpowiednik szerokości geograficznej. zmieniamy tylko usytuowanie układu w przestrzeni, oraz punkt skąd liczymy pierwszą współrzędną. dodatkowo Azymut i kąt godzinny liczymy na zachód a rektascencję i długość ekliptyczną na wschód.

 

 

każdy ukłąd ma swoje wady i zalety. Aby przeliczać współrzędne jednego układu na inny korzystamy z trygonometrii sferycznej, która pozwala wyprowadzić ogólne wzory.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteor też mam tą książkę K.Rudnickiego i w sumie są tam same podstawy,dobre dla Kuby.Obliczanie wygląda trochę inaczej.Tym bardziej jak przechodzisz z układu do układu to trzeba korzystać z odpowiednich translacji między układami.Trygonometria sferyczna i macierze przeznaczone są dla studentów.

 

Oprócz przejść między układami można wyliczać wschody,zachody i górowania na każdy dzień ;) dla każdego miejsca na Ziemi.Jak poznasz już trygonometrie (liceum) to możesz sobie znaleźć te wzroki i wtedy sobie będziesz mógł wyliczać ostateczne kąty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to chyba nie ... wielki wstyd, że nie obliczam współrzędnych na niebie

Pewnie, że nie. Ale z Twojego pytania wynikało, że umiesz je czytać i wykorzystywać. Jeśli nie (sorki za podejrzliwość) to zacznij od tego. Wspomniana książka Ci pomoże, a do jej zrozumienia nie jest konieczne liceum - wystarczy otwarta głowa; jako tu-bywalec z pewnością ją masz. :) No i odwołuję wstęp do mojego poprzedniego postu - Tobie piwka nie wolno! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.