Skocz do zawartości

BOLID 13/14 kwietnia 2007


Krzysiek-Polakowski

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj o godzinie 22:50 (20:50 UT) zaobserwowałem bolida

Jego jasność oceniłem na około - 5 magnitudo..

Prędkość wg skali IMO 2,5

Pod koniec przelotu nastąpił mały rozbłysk...

Za bolidem "odpadały małe kawełeczki- fragmentacja..

Zjawisko to zaobserwowałem przez warstwe Cirrusów.

 

Gdzie leciał?

 

Obserwując 20 km za Gdynią :

azymut początku to 180 stopni azymut końca 200 stopni.

wysokośc nad horyzontem ok 20 stopni.

 

Najważniejsze ze złapałem go na foto...

Co najciekawsze złapał się na 2 klatkach !!

Pod koniec pierwszej ekspozycji i na początku drugiej .

 

Dziura w śladzie bolidu to 4 stopnie spowodowana

"zmianą klatki"

 

Zjawisko to już potwierdził Maciek Jarmoć z PFN 21 Białystok

Powinni je mieć także Mirek PFN Poznani, Filip z PFN Gdynia

 

Tutaj II część bolidu:

 

9ecf135a1c8259e7.jpg

 

Reszta zdjęc maksymalnej rozdzielczosci na stronie PKIM:

 

http://pfn.pkim.org/?q=pl/node/640

 

Krzysiek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez go widzialem w Zielonej Górze, podczas jazdy autem. Nisko wydawalo mi sie ze prawie rownolegle do horyzontu bardzo ladnie wygladal bo akurat tamten kawalem nieba mialem calkowicie ciemny:)

Pozdrawiam!

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof mogę tylko potwierdzić, że stacja PFN Poznań złapała go 13 kwietnia o godzinie 20:50:08UT. Zjawisko zarejestrowało się na dwóch obrazach. Było stosunkowo wolne. Na pierwszym obrazie Metrec wyliczył prędkość na 10stopni/sek na drugim prędkość lekko spadła do 9stopni /sek. Końcówki zjawiska zapewne z efektownym wybuchem nie zarejestrowałem bo bolid wyleciał z kadru kamery. Z Poznania Bolid zaczął byc widoczny 40 stopni nad wschodnim horyzontem i leciał równolegle do horyzontu w kierunku północnym. Jasność tak koło -5 do -6mag. Czas trwania zjawiska to około 6 sekund z czego 4 się zarejestrowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocław także zaobserował :-) akurat byliśmy na obserwacjach w Żernikach Wrocławskich (na południe od Wrocławia), ustawialiśmy na coś teleskopy. I pojawił sie taki wolny, jasny meteor. Leciał, i leciał, i przygasł, i znów leciał, aż w łunę wrocławską wleciał. Prędkość jak rzeczono ok.2, jasność moze nie aż -5, ale -1mag. A kierunki: +/- z E do NW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Z Poznania Bolid zaczął byc widoczny 40 stopni nad wschodnim horyzontem i leciał równolegle do horyzontu w kierunku północnym. Jasność tak koło -5 do -6mag. Czas trwania zjawiska to około 6 sekund z czego 4 się zarejestrowały.

 

Fajnie !

Jak Byś znazł chwilke to podrzuć fotki chociaz na grupe pfn ;)

Ciekawi mnie jak wygladał z Poznania.

Leciał na północ - to by tłumaczyło to ze bolid przyspieszył i końcówka była szybsza...

Pozatym u mnie wizualnie bolid leciał w góre !

Już nie jednego bolida Metrec poszatkował na 2 częsci ;)

 

 

Wrocław także zaobserował :-) akurat byliśmy na obserwacjach w Żernikach Wrocławskich (na południe od Wrocławia), ustawialiśmy na coś teleskopy. I pojawił sie taki wolny, jasny meteor. Leciał, i leciał, i przygasł, i znów leciał, aż w łunę wrocławską wleciał. Prędkość jak rzeczono ok.2, jasność moze nie aż -5, ale -1mag. A kierunki: +/- z E do NW.

 

To ze Izo miałaś go nisko nad horyzontem to faktycznie tłumaczy ze był słabszy..

Wkońcu przeleciał daleko od Ciebie pewnie gdzieś na granicy kujawsko-pomorskiego

Może zapracowany Przemo znajdzie chwilke aby chociaż oszacować trojektorie lotu ;)

Wkońcu tak jasne i długie nieczęsto się trafiają

 

Z ogromnego obszaru był widoczny Zielona Góra , Wrocław Białystok, Gdynia No No No !

 

Pozdrawiam

krzyś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteor widziany z Czarnkowa, na północ od Poznania. Leciał bardzo wolno i bardzo długo, powiedziałbym, że 4 s, jasność ok -3 mag, wyraźna smuga zanikająca po paru sekundach, na samym końcu, tuż przed zgaśnięciem rozdzielił się na 2 części, jaśniejszą i słabszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.