Skocz do zawartości

Sharpless2 129 oraz NGC 7000


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dalszy przegląd nieba przez filtr h-alfa.

Pierwsze zdjęcie to bardzo słaba mgławica z katalogu Sharpless Sh2 129.

Znajduje się w gwiazdozbiorze Cefeusza niedaleko dobrze znanej i nieporównywalnie jaśniejszej IC 1396.

Niestety nie znalazłem informacji na temat jej odległości oraz rzeczywistego rozmiaru. Może ktoś pomoże?

 

Druga mgławica to bardzo jasna Ameryka Północna. Jak pięknie wyglądała w Bieszczadach!

Jej numer to NGC 7000. Odległa jest od nas o 1800 lat świetlnych. Ma rozmiar około 100 ly. Znajduje się w Łabędziu. Niedaleko niej jest mgławica Pelikan.

Jako ostatnie zdjecie dałem fragment Ameryki w oryginalnym rozmiarze, niepomniejszony.

 

Pozdrawiam serdecznie

Tiamat

sh2_129_ses2alfa_mini.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie to wygląda! Nie wiem jak to zrobiłeś, ale na pierwszej fotce rozmyta mgławica na tle ostrych gwiazd wygląda fantastycznie! Szkoda, że mam tylko 17" monitor :szczerbaty: Zapewne w pełnej rozdzielczości widok jest bajeczny :Salut:

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo :notworthy:

Adamo,

Pewnie kolor kiedyś włączę, jednak "czytelność" czarno-białych fot wg. mnie jest bezkonkurencyjna.

Patrzyłem w sieci na bardzo popularną mgławicę NGC 7000. Niektóre kolorowe zdjęcia są cudowne! Jednak w ogromnej większości szczegóły są ciężej dostrzegalne. Chyba w dużej mierze dlatego, że nasz mózg widząc kolor jest tak nim zaabsorbowany, że niewiele dociera do niego poza tym. To taka moja teoria. Jesteśmy tak łasi na kolory, że jak już są to niewiele innego może przykuć naszą uwagę.

Podoba mi się fotografowanie dodatkowo przez filtr OIII i SII. Może je kupię. Muszę sprawdzić czy są parafokalne do tego h-alfa 50mm, który ja mam. Te dziwne zielono-niebieskie foty bardzo podobają mi się.

 

Pawle,

nic szczególnego nie zrobiłem.

Jedynie mocno musiałem pobawić się krzywymi, żeby coś z tego wycisnąć. Żadnych tricków.

 

Czasem obróbka astrofoto kojarzy mi się z łowieniem ryb. Jak jest jasny obiekt, np NGC 7000 to rach ciach i rybka wyjęta z wody. Kilka ruchów poziomami, krzywymi i już w siatce.

Takie obiekty jak ten Sh2 129 to to jest charówa. Klimaty ze "Starego człowieka i morza" :)

 

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sh2_129_ses2alfa_mini.jpg

 

:blink:

 

Czy wy też to widziecie ?

 

Tiamat... ta twoja kamerka nie ma przypadkiem takich zapędów jak maszyny do malowania samochodów z reklamy Citroena Picasso ??? Ona ci zrobi jakiś żart i napisze gdzieś np: "Philips jest głupi" albo "Tu byłem. Tiamat".... zobaczysz....strzeż się !

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne asteryzmy:)

A może " Tu byłem - Tony Halik"? :)

 

Kiedyś będą reklamy w kosmosie.

Focisz coś, po czym okazuje się, że masz w mgławicy Pelikan napis "Żywiec" albo "batoniki Milky Way" :)

Powstaną gwiazdozbiory - rezerwaty, gdzie nie będzie reklam :)

A ludzie na aukcjach będą kupować starodawne zdjęcia nieba bez reklam :)

 

 

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne asteryzmy:)

A może " Tu byłem - Tony Halik"? :)

 

Kiedyś będą reklamy w kosmosie.

Focisz coś, po czym okazuje się, że masz w mgławicy Pelikan napis "Żywiec" albo "batoniki Milky Way" :)

Powstaną gwiazdozbiory - rezerwaty, gdzie nie będzie reklam :)

A ludzie na aukcjach będą kupować starodawne zdjęcia nieba bez reklam :)

Tiamat

 

No to wtedy staniesz sie obrzydliwie bogaty jak mawiała pewna kaczka z kreskówek. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś będą reklamy w kosmosie.

Focisz coś, po czym okazuje się, że masz w mgławicy Pelikan napis "Żywiec" albo "batoniki Milky Way" :)

Powstaną gwiazdozbiory - rezerwaty, gdzie nie będzie reklam :)

A ludzie na aukcjach będą kupować starodawne zdjęcia nieba bez reklam :)

Tiamat

 

Tia... wtedy już będą Sbig STX GTO 115000 XM z matrycą na bazie wyciągów z pręcików oczu pająka południowoamerykańskiego gdzie każdy piksel ma własne koło filtrowe i czułość 0.00000001 luxa.

 

Darki będzie się odejmować w celu wycięcia reklam.....

 

Także Timat... nie łudź się.... twoja kamerka już myśli co by ci tu dorysować na następnym zdjęciu..... będe śledził ją i wyłapie każde jej potknięcie w zakresie źle przemyslanej kompozycji wzorków.... przekaż jej to na uszko przy wolnej chwili....niech się zestresuje... a co !

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm.... mysle, ze to już nie bedą ani darki, ani flaty czy biasy.... Będziesz musiał zamiast kupować filtry H-alpha kupować ColaCola.fit przez internet.... i podczas obróbki odejmować, inaczej panowie co nie lubią się uśmiechać oskarżą cię o łamanie prawa reklamowego........za brak reklam sie płaci !!!

 

Dobra... koniec tych dywagacji.... :Boink:

 

PS.. własnie dostałem nowiutkiego peltiera i ide go przylepić do kamerki...trzeba schłodzić ten wiosenny upał...

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.