Skocz do zawartości

Orion variable polarizing filter 2"


ALF

Rekomendowane odpowiedzi

Napisze tu kilka słów o podwójnym filtrze polaryzacyjnym 2" Oriona.

 

Filtr zamówiłem w AK 28 lutego. Przesyłkę otrzymałem dzisiaj czyli 17 kwietnia. Jednak byłem przygotowany na to, ponieważ na stronie sklepu była adnotacja odnośnie braku towaru w magazynie (chyba nic więcej dodawać nie trzeba ;) ). Sprzęt przyszedł Masterlinkiem w jeden dzień (plus), przesyłka kosztowała 35zł ( :szczerbaty: ), zapakowana była w kopertę i folię bąbelkową (minus - z Delty wszystko otrzymywałem w dodatkowych pudełkach), no i gwint filtra był trochę odrapany (czyli ktoś sie bawił wcześniej moim filtrem <_< ). Samo wykonanie wydaje mi się być na średnim poziomie - mimo, że również z Tajwanu to jednak nie tak fajne jak np. WO

 

No i tu pojawia się problem (a propos WO) gdyż gwint tego Oriona nie jest do końca kompatybilny z gwintami w moich akcesoriach WO. W zasadzie można go wkręcić zarówno do diagonalowej redukcji 2">1.25", jak i okularów SWAN mniej więcej do połowy. Jednak wkręca się na tyle głęboko, że i tak trzyma się solidnie. Samo obracanie filtrów między sobą jest raczej bez zastrzeżeń, chociaż w jednym położeniu się trochę przycinają.

 

Wrażenia wizualne

 

Dzisiaj okazję miałem wypróbować filtr na Słońcu oraz Wenus. Słońce zyskuje w obserwacjach z filtrem przy moich okularach 2", gdyż można trochę przyciemnić tarczę w celu uwydatnienia granuli. Z ortoskopami raczej sie nie przydaje, ponieważ im większe powiększenie tym jest i tak ciemniej i bardziej kontrastowo.

Wenus pięknie sobie przyciemniłem i mogłem podziwiać fazę bez wypalania gałki :)

Na wypróbowanie na Saturnie raczej nie będę miał dzisiaj szans z powodu nadciągających chmurw :Boink:

Czekam także na główny punkt programu czyli pełnię Księżyca :rolleyes:

 

trochę zdjęć:

 

IMG_1319.jpgIMG_1322.jpgIMG_1325.jpg

 

Zarówno okular 2" z filtrem, jak i redukcja z filtrem nie wchodzą do końca w diagonala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje!

 

Ta niekompatybilnoscia gwintu sie nie martw. To chyba norma, bo mi UltraBlock Oriona tez sie nie wkreca w gwintowanie WO. Wchodzi chyba tylko na 2 skoki. I to raczej wada WO, bo bez problemu wkrecam filtr w okular 2" Teleskop-Service.

 

Co do widocznych sladow uzycia na gwincie to bym sie nie martwil, ale brak jakiegokolwiek pudeleczka to juz przegiecie. Nie sadze, zeby Orion sprzedawal swoje filtry bez okraglego plastikowego pudelka, szczegolnie, ze moj UB ma takowe (aczkolwiek kupowalem filtr od JaLego, moze on sie wypowie czy pudelko bylo oryginalnie).

 

Na marginesie, kupujac katowke dielektryczna LumiBrite 1,25" w AK, rowniez przyszla ona jedynie owinieta w folie babelkowa, a nie sadze, zeby Lumicon sprzedawal tak drogi sprzet bez jakiegokolwiek kartonika!

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na oryginalne opakowanie składa się kartonowe pudełeczko (taki cienki kartonik ;) ) oraz futeralik, który w zasadzie można od razu do kosza wyrzucić. Jest on dosyć sztywny, ale ma uwaga: zatrzask na środku :Boink: Czyli jak chciałbym go zapiąć ponownie razem z filtrem w środku, to wewnętrzna część zatrzasku opiera się o szkło :szczerbaty:

 

Moim zdaniem koperta z bąbelkami to trochę mało jak na szklane elementy optyczne. Wiadomo jak jest, nawet w znanych firmach kurierskich.

 

pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje!

 

Ta niekompatybilnoscia gwintu sie nie martw. To chyba norma, bo mi UltraBlock Oriona tez sie nie wkreca w gwintowanie WO. Wchodzi chyba tylko na 2 skoki. I to raczej wada WO, bo bez problemu wkrecam filtr w okular 2" Teleskop-Service.

 

Co do widocznych sladow uzycia na gwincie to bym sie nie martwil, ale brak jakiegokolwiek pudeleczka to juz przegiecie. Nie sadze, zeby Orion sprzedawal swoje filtry bez okraglego plastikowego pudelka, szczegolnie, ze moj UB ma takowe (aczkolwiek kupowalem filtr od JaLego, moze on sie wypowie czy pudelko bylo oryginalnie).

 

Na marginesie, kupujac katowke dielektryczna LumiBrite 1,25" w AK, rowniez przyszla ona jedynie owinieta w folie babelkowa, a nie sadze, zeby Lumicon sprzedawal tak drogi sprzet bez jakiegokolwiek kartonika!

 

Pozdrawiam.

 

Sztywne opakowanie na filtr to konieczność.

Co zaś do tego UB, który ma ode mnie Polaris, to .... pytajmy o opakowanie TURa ;):ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja kupowałem filtr osobiście w Astrokraku i dostałem zapakowany w normalny firmowy karton, woreczek foliowy i sztywne pudełko z zatrzaskiem, oczwiście razem z drukowanymi danymi technicznymi i instrukcja posługiwania się filtrem.

 

Sam filtr wykowany bardzo dobrze, bez problemu wkręcia się w redukcję MEADE oraz MoonLite.

 

Bardzo dobry do obserwacji Księżyca i innych jasnych obiektów.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W łikend powalczyłem trochę z Księżycem (faza około 30%) i już teraz mogę powiedzieć, że użyteczność teleskopu na naszym naturalnym satelicie wzrasta z zastosowaniem takiego filtra o kilkaset procent :) Bez problemu można dobrać sobie odpowiednią jasność obrazu do aktualnej fazy oraz poziomu zmęczenia wzroku. Do tej pory w małych powiększeniach można było obserwować (przynajmniej ja tak mogłem) jedynie w kilkunastominutowych doskokach i to ze zmianą oka w międzyczasie z powodu olśnienia i bólu gały :szczerbaty: Teraz można się czaplić całymi godzinami. Duże powiększenia tez zyskują, szczegóły można sobie płynnie wykontrastować (nie za ciemno, nie za jasno - w sam raz ;) )

 

Wciąż czekam na pełnię, by sprawdzić sprzęt w najcięższych warunkach :D (chociaż efekty można przewidzieć)

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kończąc tą recenzję chciałbym jeszcze tylko dopisać moje wrażenia z okolic pełni Księżyca: totalna miazga :D Gorąco polecam ten filtr. Księżyc jest również bardzo ciekawy podczas pełni, a z zastosowaniem tego filtra mogę go w końcu bez bólu pooglądać.

 

Czy następuje jakakolwiek degradacja jakości obrazu po przejściu przez dwa dodatkowe kawałki szkła? Jeśli tak, to na granicy mojej percepcji - a nawet poza nią. W każdym razie funkcjonalność tego urządzenia rekompensuje ją z dużą nawiązką :)

 

pozdrawiam

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje odczucia z filtrem Oriona (Ultrablock) są podobne. Filtr również nakręca się jedynie na max 2 gwinty do kątówki WO. Jak dostałem tego Oriona to też egzemplarz który otrzymałem miał wyraźne ślady używania i to nie jednego, nie kilka, ale o wiele więcej ! Wściekłem się :angry: bo było to widać nie tylko po gwincie ale i po pudełku kartonowym które od wielokrotnego otwierania było już wyświechtane. Takie egzemplarze (przynajmniej na zachodzie) są sprzedawane jako "ostatnia sztuka" i oczywiście mają inną cenę B) a mój wybór takiego egzemplarza jest wtedy całkowicie świadomy B) . Na moje "szczęście" :D filtr miał wadę nie do przyjęcia i nie musiałem się kłócić że był używany :blink: . Po kilku dniach otrzymałem całkowicie nowy filtr, nowy w znaczeniu "nie używany", było to widać zarówno po gwincie jak i elementach opakowania, no i oczywiście bez wady powłok którą miałem w poprzednim.

 

Odnośnie jasności księżyca to myślałem że jak założę sobie szary ND-6 to będzie to wystarczające ograniczenie jasności. Byłem w błędzie i pewnie trzeba pomyśleć o jakimś polarku :Salut:

 

Pozdrawiam bo czasem się przydaje :lol:

Edytowane przez Cowbell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie ORION USA stoi:

"Includes a durable plastic storage case"

 

To fragment z opisu tych filtrów:

http://www.telescope.com/shopping/product/...p;iProductID=87

 

To chyba te same jak Twój?

 

Tak, to dokładnie taki filtr - wersja 2". sorry za mój spóźniony refleks ;)

 

a ten cholerny zatrzask w futerale chyba wytnę albo wyrwę i zastąpię rzepem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna modyfikacja jaką przeprowadziłem, to dodanie gumowego pierścionka na dno kątówki (jest tam taki rant, o który opiera się okular/przelotka 2". Ma ona za zadanie zapobiec ślizganiu się filtra podczas kręcenia okularem w kątówce:

 

IMG_1589.jpg

 

teraz śrubka dociskowa w przejściówce 2">1.25" służy też jako wajcha do ściemniania obrazu ;)

 

IMG_1590.jpg

 

pozdrawiam

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Filtr do obserwacji księżyca, jak już wyżej napisano, okey, ale problemy z wkręcaniem są. Posiadam kątówkę Lumicon Lumibrite 2" i wkręcić go można tylko 1/4 obrotu <_< . Po rozkręceniu filtra, druga jego część wkręca się 1/2 obrotu :rolleyes: Muszę zatem korzystać z redukcji nasadki Oriona i wtedy jest ok :angry: Tak też jest z okularem Antares W70 34mm pasuje idealnie :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.