Skocz do zawartości

Statyw do astrofotografii


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panów

 

Pragnę przedstawić statyw na którym pracuję.

Statyw ten jest wykonany ze stali i waży ok 20kg.

Jest zespawany na stałe w całości i razem ze stopkami (ostatnie zdjęcie) gwarantuje 100% stabilności.

Stopki owe wbija się w ziemię a następnie stawia statyw i można dokonać regulacji bez obawy że śruba wbije się w ziemię.

statyw.jpg

to widok ogólny :wink:

glowica.jpg

to widok głowicy do której sie wkłada cały mechanizm paralaktyczny

a te śruby to fajna regulacja w azymucie

stopki.jpg

a to owe stopki :wink: jest to rewelka i bez tego nie da się robić zdjęc długo czasowych w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten paralaktyczny mechanizm to co to jest? Tez manufaktura, czy cos gotowego?

już gotowe od dawna :D

A tak na serio to robione bo jak wiesz na rynku astrofotograficznym nie ma nic tak precyzyjnego w dobrej cenie.

 

sp3.jpg

proste i nie zawodne!

i jeszcze na starym statywie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesionku, musiałbyś być kierownikiem dużego warsztatu mechanicznego z przyległościami jak spawalnia czy dział głównego mechanika aby zrealizować taki projekt ręcznego napędu bardzo podobny do opublikowanej dokumentacj braci Marcinków :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do tego wodzika przydałby się silnik z korektą prędkości pracy co uwolniłoby jedną rękę obserwatora. Myślałem kiedyś już o wykorzystaniu AstroPilota do tego celu. Teraz jestem prawie pewien, że jest to możliwe. W AstroPilocie można 'zaszyć' charakterystykę sterowania silnikiem kompensując zmiany wynikające ze sposobu prowadzenia osi godzinnej. Tylko czy znajdzie się chętny do podjęcia tematu ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinno być bardzo dokładne. Trzeba znać jedynie charakterystykę wodzika czyli inaczej mówiąc skok śruby napędowej oraz jej długość. Znając taką charakterystykę można tak zaprogramować pracę silnika krokowego aby prowadził montaż z ruchem nieba i w każdym miejscu kompensował błąd wynikający z charakterystyki wodzika. Oczywiście start urządzenia musiałby następować zawsze z tego samego skrajnego położenia wodzika. Aby pomysł zrealizować trzeba co najmniej dwóch ludzi. Jeden musiałby zająć się mechaniczną stroną zadania tzn. wykonaniem przeniesienia napędu z silnika na pokrętło wodzika a ja zrobiłbym sterownik silnika oraz odpowiednio zaprogramowałbym AstroPilota. Co Ty na to ?

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za, tylko muszę pomyśleć kto by mi zrobił to przeniesienie napędu bo nie mam nikogo tu w Lublinie :(

Jaką prędkością musi sie obracać silnik aby jego moc była na poziomie wystarczajścym do napędania śruby pod różnymi obciążeniami?

I jest jeszcze jeden poblem, a mianowicie możliwość wprowadzania korekty płynnej (najlepiej ręcznei).

Trzeba temat przemyśleć

jak było by to dokładne prowadzenie to odciążyło by mnie troszkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można łatwo wprowadzić korektę ręczną w formie pryspieszenia lub spowolnienia pracy powiedzmy o 10% od nominału. Co do silnika i obciążenia to prawdopodobnie nie jest tu potrzebna jakaś duża moc (operuje się pojęciem tzw. momentu trzymającego, który dla małych silników krokowych wynosi 30-50 Ncm) bo jest spore przełożenie na śrubie wodzika. Bartolo zmotoryzował swojego Astroziołka silnikiem jaki dostał ode mnie (ze starej stacji dyskietek 1.2MB) a podobne widziałem dziś na giełdzie eleketroniczenj w cenie 5 PLN/szt..

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.