Skocz do zawartości

Green laser pointer


Regulus

Rekomendowane odpowiedzi

Na sąsiednim wątku (astro market) ma miejsce akcja spółdzielczego zakupu w USA kilku tych gadżetów. Przy okazji toczyła się dyskusja o znaczeniu mocy laserków w astronomii: czy wystarczy 5 mW, czy trzeba 8. Zaglądnąłem na ebay i znalazlem sporo ofert laserków 240 mW

http://cgi.ebay.com/True-Green-Laser-Beam-...1QQcmdZViewItem

w opisie zaznaczono że jedt do astronomii. Czy ktoś może wyjaśnić jak objawia się taka wielokrotnie większa moc w porównaniu do typowych (5,10,20 mW) mocy tych zabawek. Czy ma sens zakup takiego laserka - cena nieco wyższa, ale o ileż większe możliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości pewnie większe, ale zwracam uwagę na ryzyko. Nie jestem przesadnie ostrożny, ale ostatnio bawiąc się kolimatorem ze słabym czerwonym laserem dostałem na ułamek sekundy w źrenicę wiązką odbitą od ekranu telewizora i przez parę minut byłem lekko otumaniony. Takim 200-watowym zielonym laserem można komuś uszkodzić wzrok choćby przez nieumyślne odbicie wiązki od karoserii samochodu. Na youtube są filmiki jak taki laser przebija w kilkanaście sekund 20 nadmuchanych balonów, jak igła. Można sobie powiedzieć "nie no, będę przecież uważał", ale nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich przypadków. Zastanów się, czy gra jest warta świeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości pewnie większe, ale zwracam uwagę na ryzyko. Nie jestem przesadnie ostrożny, ale ostatnio bawiąc się kolimatorem ze słabym czerwonym laserem dostałem na ułamek sekundy w źrenicę wiązką odbitą od ekranu telewizora i przez parę minut byłem lekko otumaniony. Takim 200-watowym zielonym laserem można komuś uszkodzić wzrok choćby przez nieumyślne odbicie wiązki od karoserii samochodu. Na youtube są filmiki jak taki laser przebija w kilkanaście sekund 20 nadmuchanych balonów, jak igła. Można sobie powiedzieć "nie no, będę przecież uważał", ale nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich przypadków. Zastanów się, czy gra jest warta świeczki.

 

 

Chyba muszę sie zgodzić. Mam drobne doświadczenia z 20mW... i ten jest już mocny. Dostałem po oczach takim laserem odbitym od szklanki.... do wieczora bolało mnie oko. Myślę, że 240mW to już hardcore....

 

A tak naprawdę, to co dostaniemy kiedy bedziemy mieli aż tak silny laser ?

- Mocniejsza wiązka, która może już przeswietlac oczy nawet gdy skierowana w niebo.....koniec z adaptacją oczu.

- Snop który bedzie nie dość, że silny to jesscze będzie robił wrażenie grubszego.... czyli jakby mniej dokładnego.... i chyba zamiast łatwiej to trudniej bedzie wycelować w coś ( np gwiazdę )

- Dużo większe ryzyko utraty oczu.

- I jeszcze taki snop lasera świecący w niebo będą widzieli wszyscy sąsiedzi.....a chcemy tego ? Tym bardziej, że podobno można mieć legalnie lasery tylko do 5mW ( przynajmniej w USA )

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam wszystkich

kupilem sobie laser Green Laser Pointer 20mW no i kupilem tez do niego noew baterie ale te baterie dlugo nie trzymaja jak wlaczam laser to na poczatku sie rozswietla ale zaraz przygasa i jest slabszy tak jak by bateria byla slaba a na wczesniejszych bateriach laser swiecil mocniej i wiazka lasera byla widoczna..

co moze byc nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 240mW, a ja mam opticona z powiększeniem x 1000 na allegro. Taki laser 240mW kosztował z 10 razy więcej niż taki 5mW. Panowie - sprzedawcy podają moc pobieraną, a nie moc wiązki. Nieraz sprzedawca poda moc 200mW a taki laser ma w rzeczywistosci 5 mW. Ja byłbym sceptyczny.

 

Cena nieco wyższa ? No to już masz dowód że te 240 mW to moc pobierana, a moc wiązki pewnie będzie ze 6 mW może 7.

To tak jakby ktoś powiedział - patrz, za 200zł mam refraktor 70/500 sky watcher z powiększeniem max 140, a za 250zł mam opticona z 675x ! Cena nieco wyższa, ale o ileż większe możliwości :)

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

kupilem sobie laser Green Laser Pointer 20mW no i kupilem tez do niego noew baterie ale te baterie dlugo nie trzymaja jak wlaczam laser to na poczatku sie rozswietla ale zaraz przygasa i jest slabszy tak jak by bateria byla slaba a na wczesniejszych bateriach laser swiecil mocniej i wiazka lasera byla widoczna..

co moze byc nie tak?

Hmmm...bateria? :rolleyes:

Może mróz im zrobił kuku? Mi wczoraj podczas blisko 3h obserwacji rozładował się telefon, chociaż przy podobnym stanie naładowania powinien jeszcze sporo podziałać.

Edytowane przez tater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

kupilem sobie laser Green Laser Pointer 20mW no i kupilem tez do niego noew baterie ale te baterie dlugo nie trzymaja jak wlaczam laser to na poczatku sie rozswietla ale zaraz przygasa i jest slabszy tak jak by bateria byla slaba a na wczesniejszych bateriach laser swiecil mocniej i wiazka lasera byla widoczna..

co moze byc nie tak?

 

Z moich doświadczeń: takie wskaźniki są bardzo wrażliwe na temperaturę otoczenia. Na mrozie wystarczy chwila i laser zachowuje się jakby padła mu bateria, wiązka jest ledwo widoczna i przerywa. Po ogrzaniu w kieszeni zaczyna działać z powrotem ja należy. Zabieg ten działa niestety tylko przez chwilę. Użytkowany w temperaturze pokojowej, działa bez zarzutu. No cóż... rasowa chińszczyzna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.dealextreme.com/products.dx/category.911

Tu macie, taniej już się chyba nie da i wysylaja za darmo do polski ;)

Co do przygasania laserow w niskiej temperaturze, dotyczy to chyba każdego modelu. Emiter w tych tanich wersjach (ponizej 300zł) nie dziala w niskich temperaturach i juz :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fakt niedziałania lasera w niskiej temp. nie jest spowodowany jego niską jakością, lecz wymogiem utrzymania odpowiednich przedziałów temperatur w których zachodzi laserach półprzewodnikowych akcja laserowa. Konkretnych przedziałów nie pamiętam.

Co do laserów mocy rzędu 200mW, nie polecam, zagrożenie powodowane przez wiązkę o takiej mocy jest zdecydowanie większe niż zalety wynikające z jego użycia.

 

Odsyłam też do: http://www.celestia.pl/Laser_pointer

Edytowane przez OSMO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.