Skocz do zawartości

LVW 8 vs 13mm


W0l3k

Rekomendowane odpowiedzi

Porównywał ktoś obrazy dawane przez te dwa okulary?

 

W 10" f/4.7 8mm da 1.69mm źrenice, natomias 13mm w 2.76mm.

Powiększenie odpowiednio, 150x i 92x.

Chodzi mi o różnice na DSach.

Za wszystkie odpowiedzi, dzięki :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=238552 właśnie opisałem moje ostatnie obserwacje wraz z rodzajami okularów jakich używałem do konktetnych obiektów.

W zasadzie używam najczęściej 13mm LVW i 7,2 SWA II (który można powiedzmy potraktować jako "zamiennik" LVW8 ). No i oczywiście 2" QX26mm - ale to już inna bajka.

Teleskopy mamy trochę inne - ale 8" a 10" to jeszcze nie jest przepaść - więc może mój opis trochę Ci pomoże.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywał ktoś obrazy dawane przez te dwa okulary?

 

W 10" f/4.7 8mm da 1.69mm źrenice, natomias 13mm w 2.76mm.

Powiększenie odpowiednio, 150x i 92x.

Chodzi mi o różnice na DSach.

Za wszystkie odpowiedzi, dzięki :Beer:

 

Tu wszystko zależy do jakich DSów potrzebyjesz okular.

 

Przebij się przez to : http://www.skyscope.pl/celestia/index.php/...obserwowa%C4%87

 

A dokładnie to przez dział "2.10 dobór powiększenia"

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wałkowałem identyczny problem jakiś czas temu - zresztą znowu posłużę się linkiem: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=222977

 

Tak naprawdę oba z tych okularów mogą się przydać przy obserwacji galaktyk ;)

 

Kwestia jest taka: jakiej wielkości to będą galaktyki :) Bo taka np. M51 w 13LVW prezentuje się znakomicie!

 

 

 

W moim przypadku najpierw kupiłem LVW13 i do dziś twierdzę, że był to naprawdę dobry zakup.

 

A potem i tak dokupiłem krótszy okular z szerokim polem do trochę mniejszych i słabszych obiektów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wałkowałem identyczny problem jakiś czas temu - zresztą znowu posłużę się linkiem: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=222977

 

Tak naprawdę oba z tych okularów mogą się przydać przy obserwacji galaktyk ;)

 

Kwestia jest taka: jakiej wielkości to będą galaktyki :) Bo taka np. M51 w 13LVW prezentuje się znakomicie!

 

 

 

W moim przypadku najpierw kupiłem LVW13 i do dziś twierdzę, że był to naprawdę dobry zakup.

 

A potem i tak dokupiłem krótszy okular z szerokim polem do trochę mniejszych i słabszych obiektów.

 

Pozdrawiam

 

Mnie interesują wszystkie galaktyki, które da się wyłuskać sprzętem 10" f/4.7 ;) Także jest tego mnóstwo.

 

W LVW 13mm będę miał 92x i pole 0.7 stopnia, natomiast w LVW 8mm 150x i 0.5 pola. Różnica jest i w powerze, polu i w jasności obrazu. Zależy mi przedewszystkim na szczegółach tych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej okazji znowu pojawia się kwestia źrenicy wyjściowej. Mówi się, że najlepiej jak jest 2mm i właściwie taki okular jest najlepszy do obserwacji DSów. A ja ciągle nie wiem czy to prawda i co jest tego powodem, że właśnie 2mm. Budowa i właściwości oka? Optymalny stosunek jasności powierzchniowej obiektu do jasności tła? Niech to wreszcie ktoś wyjaśni :)

 

Chociaż muszę powiedzieć, że zauważyłem że właśnie przy źrenicy około 2mm obserwuje mi się najlepiej. Więc chyba coś w tym jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej okazji znowu pojawia się kwestia źrenicy wyjściowej. Mówi się, że najlepiej jak jest 2mm i właściwie taki okular jest najlepszy do obserwacji DSów. A ja ciągle nie wiem czy to prawda i co jest tego powodem, że właśnie 2mm. Budowa i właściwości oka? Optymalny stosunek jasności powierzchniowej obiektu do jasności tła? Niech to wreszcie ktoś wyjaśni :)

 

Chociaż muszę powiedzieć, że zauważyłem że właśnie przy źrenicy około 2mm obserwuje mi się najlepiej. Więc chyba coś w tym jest ;)

 

 

Przedwczoraj obserwowałem kometę C/2007 E2 (Lovejoy) i w LVW 17 mm była o wiele lepiej widoczna niż przez LVW 8 mm. Wydaje mi się że wszystko zależy od rodzaju DS-a.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej okazji znowu pojawia się kwestia źrenicy wyjściowej. Mówi się, że najlepiej jak jest 2mm i właściwie taki okular jest najlepszy do obserwacji DSów. A ja ciągle nie wiem czy to prawda i co jest tego powodem, że właśnie 2mm. Budowa i właściwości oka? Optymalny stosunek jasności powierzchniowej obiektu do jasności tła? Niech to wreszcie ktoś wyjaśni :)

 

Chociaż muszę powiedzieć, że zauważyłem że właśnie przy źrenicy około 2mm obserwuje mi się najlepiej. Więc chyba coś w tym jest ;)

 

To to ja wiem. Tylko, że w LVW 8mm mam 1.6mm źrenice, a w LVW 13mm 2.7mm....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam oba okulary i oba się przydają... Jak chce się lepiej przyjrzeć galaktyce to wale 92x, jak chce obserwować triplet to wale 22mm, a jak chce obserwuje gromadki kuliste to oglądam na 150x. Z mojego małego doswiadczenia wiem, że dla 8" power 150x na DS typu galaktyki to już troszke lipa jest albo seeing przeszkadza obraz już jest mało kontrastowy z jasnymi planetarnymi jest troszke lepiej ale i tak wole je oglądać na 92x. Pozatym 150x poza kulistym używam do Saturna, chociaż wolalbmy bym mieć jeszcze 5mm do kompletu ;)

 

 

PS. co masz wybrać to jeszcze zależy jakie inne okulary masz...

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13mm i wyp*** SPL10mm ;)

 

SPL został wyp********* ok. 3 miechy temu ;)

 

Mnie bardziej rajcuje wyciąganie bebchów z galaktyk. Więc chyba bardziej skuszę się na 8mm.

Czy różnica w szczegółach (w praktyce) jest aż tak znacząca między 13mm a 8mm?

 

Btw, ja mam 10" także mam jaśniej niż w 8".

 

PS.: Mam jeszcze LV 6mm i SWANa 33mm.

Edytowane przez W0l3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardziej rajcuje wyciąganie bebchów z galaktyk. Więc chyba bardziej skuszę się na 8mm.

Czy różnica w szczegółach (w praktyce) jest aż tak znacząca między 13mm a 8mm?

 

witam,

 

To nie jest taka prosta zależność, że im bardziej ''dopałerujemy'' tym więcej w galaktykach wyłapiemy szczegółów. Temat polega na tym, że jeden okular do większości galaktyk nie wystarczy.

Galaktyczki to bardzo różnorodne obiekty, mogą być wąskie i wydłużone, o kształcie spiralnym ze słabo dostrzgalnymi ramionami, albo skondensowane jasne eliptyczne kształty, są też takie które przypominają ledwo dostrzgalną plamke - mają różne jasności powierzchniowe i wymagają odpowiednich źrenic wyjsciowych podczas obserwacji

 

Teraz musiałbym powtórzyć wiele cennych rad napisanych wcześniej w tym wątku - generalnie jeżeli nie masz jeszcze okularu z okolic średnioogniskowych, to z wymienionych przez Ciebie większy pożytek bedziesz miał z 13

 

pogodnego nieba i udanych łowów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

To nie jest taka prosta zależność, że im bardziej ''dopałerujemy'' tym więcej w galaktykach wyłapiemy szczegółów. Temat polega na tym, że jeden okular do większości galaktyk nie wystarczy.

Galaktyczki to bardzo różnorodne obiekty, mogą być wąskie i wydłużone, o kształcie spiralnym ze słabo dostrzgalnymi ramionami, albo skondensowane jasne eliptyczne kształty, są też takie które przypominają ledwo dostrzgalną plamke - mają różne jasności powierzchniowe i wymagają odpowiednich źrenic wyjsciowych podczas obserwacji

 

Święta racja, przekonałem się o tym tej wiosny kiedym zaliczył ze 150 galaktyk i niektóre z nich lepiej wyglądały w LVW 17 a niektóre w LVW 8.

 

Ale powiem prawdę że do kulek to przydałby się Vixenik LVW 5. Chociaż Barlowek też sobie nieźle radzi i daje te 240X, do gromad kulistych to dobre powiększenie żeby przeprowadzać jak pisze McArti sekcje zwłok, oczywiście nie do wszystkich.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.: Mam jeszcze LV 6mm i SWANa 33mm.

 

Jeszcze raz dorzucę swoje 3 grosze. Nie chciałem na początku tak zdecydowanie sugerować wyboru - bo w zasadzie każdy powinien decydować sam na co wyda ładne "parę stów";) Ale zgodnie za Polarisem powtórzę - 13.

 

Mając podobną sytuację parę miesięcy temu jak Ty obecnie - (miałem wtedy 26mm szerokokątny i LV6) - dokupiłem w pierwszej kolejności LVW13. I to chyba byłby najlepszy obecnie wybór. Po prostu ten okular jest najbardziej uniwersalny...

A prędzej czy później i tak dokupisz coś w okolicach 7-9mm ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.