Skocz do zawartości

Vixen GPE po ułożyskowaniu.


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz,pytałem,pytałem,duzo pytałem na forach i dostawalem odpowiedzi,że takie ustawienie do wizuala bez problemu starcza.... :blink:

Lecz to i tak nie zmienia faktu,że w dużej mierze była to wina montażu,a dokładnie zniszczonej osi RA(tak w skrócie).

Co do lunetki,czy taka sie nada?

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2e77ccf875327df

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Cały czas mam wrażenie, że próbujesz nam udowodnić że... montaż był uszkodzony, myślę, że nikt nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Lunete bezwzględnie musisz kupić. Rozumiem Twoje zmartwienie, bo wydanej kasy zawsze żal...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mam wrażenie, że próbujesz nam udowodnić że... montaż był uszkodzony, myślę, że nikt nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Lunete bezwzględnie musisz kupić. Rozumiem Twoje zmartwienie, bo wydanej kasy zawsze żal...

 

A ja mam cały czas wrażenie,że TY mi nie dowierzasz i probujesz udowodnic ,że to chyba moja wina zbraku umiejetnego uzytkowania i wieszania "Kolubryn" jak nazwałes tube od Zbyszka,który była zawieszona tylko 1 raz juz po odbiorze od tokarza.Teraz jesli cokolwiek pojdzie nie tak ,to bede obwinial tylko samego siebie,bo w oczywisty sposób ingerowałem w ten montaz(ułozyskowanie RA).

 

Czy ta lunetka do ktorej podałem link z DO po przerobienu gwintu bedzie odpowiednia do tego montażu?

Czy w/g niej juz poprawnie bedzie mozn ustawic na GP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

No nie moje wnikliwe pytanie są bardziej pod kątem jak to się stało niż że to Twoja wina. Po prostu cały czas się zastanawiam jak moglo dojść do takiego uszkodzenia, z całą pewnością źle była wyregulowana przekładnia, czy się zablokowała czy stało się coś innego to naprawdę trudno będzie teraz stwierdzić.

Edytowane przez kaluzny_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem typem człowieka ,który dba o swój sprzet.Kiedy kupiłem tego Vixena bałem sie ,aby czegos nie zniszczyc,kilkakrotnie sprawdzałem czy zablokowałem lub odblokowałem hamulce w montazu.Ani razu nie zdarzyło mi sie szarpac tuba gdy silniczek był zapiety,badz coś ustawiac.Wiem ile kosztował mnie ten montaż,wiec zdaje sobie sprawe ,że nie moge pozwolic sobie na obchodzenie sie znim jak z czołgiem.

 

Kiedy zadałem sprzedającemu pytane,ze cos takiego sie dziaje ze montazem i podczas rozbiórki okazało sie, ze zebatka mam pomielone zęby,sa otarcia,wyrwy,otrzymałem odpowiedz ,że sprzedawał montaz nie w bardzo dobrym stanie ,lecz dobrym(nie moge sobie wyobrazic jak wyglada motaz w dostatecznym stanie,albo moge w/g opini sprzedającego :angry: ......).Pozatym nigdy ta osoba nie pokwapiła sie, aby sie tym tematem zainteresowac,zapewnic,że wszysko było w porzadku,ze nigdy nie modernizowała jesli to mozna tak nazwać,nie przeciązała tego montazu.Poprostu głowa w piasek.Takie zachowanie jest dla mnie oczywiste.

Jesli ja sprzedawałbym SPRAWNY montaż i ktoś wdowadniałby mi na fotkach,relacjach innych osób ,że montaz jest zniszczony ,moim OBOWIAZKIEM byłoby ustosunkowanie sie do tej sytuacji i wytłumaczenie się oraz obrona moich przekonań,że montaz za 1 tys jest w dobrym stanie technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przerobionego EQ-3 Soligora , przez Zbyszka , i sprawuje się duuuuuuuuużo lepiej niż przed ułożyskowaniem, w jednej osi , ale trzeba będzie jeszcze ułożyskować lepiej drugą oś-Zibi pewnie się ucieszy :D .

 

Natomiast jeżeli chodzi o lunetkę biegunową to do astrofoto nawet planet to podstawa.

 

Ja mam z zestawu Soligora z mapką, nie mam jednak możliwości kolimacji/justowania z osią , brak 3 śróbek, a to ważne, ustawienie bowiem montu w miarę dokładne na polrną jest konieczne.

 

Po mimo to jeżeli ustawię mont za pomocą tej nieskolimowanej lunetki to na laptopie w K3CCD mam np.Saturna przez kilka minut na środku ekranu z ogniskową 4m.

 

Poprawienie ustawienia za pomocą kolimacji lunetki przyniesie jescze lepsze rezultaty .

 

przykładowy Saturn z zestawu SCT8" kamerka Philips + Barlow 2x Soligor EQ-3 z prowadzeniem w jednej osi.

 

9fde62f4a7019fda.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ta lunetka posiada mapkę nieba z zaznaczonym kółkiem na polarną i gwiazdozbiorami to tak , tylko nie wiem jak u ciebie jest z połączeniem tego z montażem ale może niech inni się wypowiedzą.

 

Ustawienie polarnej w lunetce na opisanym kółeczku powoduje że nawet dłuższa ekspozycja jest możliwa -kilka minut, więc przy krótszej ogniskowej jak u ciebie czyli 900mm to można by nawet pokusić sie o fotki DS , a planetek to już spokojnie.

 

 

PS. Gratulacje za odchudzenie, wiem że ciężko ci było wyrzucić taki super szukacz ale ja się nie obrażę :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super szukacz poszedł w dobre ręce :Salut: ,teraz jak narazie bede miał StarPointer.

Długosc tuby wzrosnie z 930mm do 1000mm dla apertury 200/1000 .Te 70mm na bezpieczne"schowanie"celi z lustrem oraz coolerka z regulacja.

 

P.S Może ktos z Was ma na stanie taka lunetke i opisze czy posiada ona mapke?

 

P.SS Januszu,astrofotografia profesjonalna odpada, a jesli już, to TYLKO JAKO ZABAWA. Chce tylko w normalnych warunkach obserwowac planety,DS bez obawy ze zwieja mi z pola widzenia w przeciagu parunastu sekund(przy niewielkm powiekszeniu) jak było dotychczas.

Kiedy juz wszysko bedzie wymienione pochwale Ci sie fotką jak to wyglada w całosci :Salut:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie moje wnikliwe pytanie są bardziej pod kątem jak to się stało niż że to Twoja wina. Po prostu cały czas się zastanawiam jak moglo dojść do takiego uszkodzenia, z całą pewnością źle była wyregulowana przekładnia, czy się zablokowała czy stało się coś innego to naprawdę trudno będzie teraz stwierdzić.

 

Sadze, ze to co stalo sie z montem bylo forma tuningu . Ktos dorobil dluzsze sruby /sa o nie metrycznym skoku/ skrecajace korpus Dec do korpusu RA . Skrecil na sile tak, ze wgniotl aluminiowa tuleje tam gdzie sruby ja wciskaly . Najdziwniejsze, ze wgniecienia sa w 4 symetrycznych miejscach. W ten sposob montaz zostal zablokowany i po uruchomieniu mapedu wycial zeby w aluminiowej tulei.

Tuning polegal na podniesieniu osi RA z 3 mm / poprzez wkrecone z gory sruby oparte o aluminiowa tuleje i poluznienie nakretki z dolu / aby zmniejszyc opory tarcia poprzez zmniejszenie powierzchni lozysk slizgowych . :Boink: . Za duze sily uszkodzily te powierzchnie- maja wyrwy i zadziory . Lozyskowanie choc to naprawilo.

 

Jamusz poprawa lozyskowania osi Dec moze byc tylko poprzez wymiane oryginalnej plosi na cala os lub dorobienie drugiej polosi wkreconej do tej co jest i ulozyskowanie jej lozyskiem np. kulkowym z tylu korpusu Dec. Drugie rozwiazanie powinno byc duzo tansze.

EQ3-2 ma ma w Dec tylko pol osi aby nie przyslaniala otworu na lunetke biegunowa . Ma kilka cm dlugosci i dlatego malostabilna.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile taki montaż teraz jest warty?I gdybym chciał go kiedykolwiek sprzedac ,czy ktoś wogóle byłby chętny na jego kupno?(200-300zł)

Obawiam sie że nie <_< !!

 

Teraz pozostaje mi tyko cieszyć się jego użytkowaniem do końca swiata,i raczej nie mam zamiaru go nigdy sprzedawac,wolałbym aby zgnił ,poniewaz za dużo kosztował mnie nerów,wyrzeczeń,paliwa,straconego prywatnego czasu Zbiga,jego wizyt u tokarza i za w sklepach za częsciami.Jestem mu wdzieczny za prace która wykonał i za to ,że wogóle chciał podjąc sie pracy przy nim.

 

Zbyszek,dziękuję Ci bardzo za wszystko!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby ,niech inni szanowi uzytkownicy tego forum wiedza jakiego mamy fachowca z prawdziwego zdarzenia w sprawie ATM montazy i nie tylko.

Mam nadzieje,że Astrokosmo i inni,którym przerabiałes-poprawiałes montaze,nowet teleskopy wprost ze sklepu podpisza sie pod tym tak jak ja to czynie :notworthy::notworthy::Beer:

 

P.S Teraz mam montaz i niech jest jaki-taki ,wczesniej miałem ZŁOM,drogi złom!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem to nieporadnie, teraz bym cela krecil wczesniej mimosrodowo lustro mocujac.

Jakos zle sie czuje na forum co dopiero moje posty po amnestii nie sa moderowane.

Na innym podobnie sie czuje - tam ciagla cenzura .

A niech bedzie, kolimowalem sposobem wyzej telep 10" Newton co byl na gwarancji z DO . Wczesniej koliomowal go laserem fachowiec z Krakowa i telep nadal nie dawal ostrych obrazow do tego stpnia, ze ksiezycow Saturna nie bylo widac.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech bedzie, kolimowalem sposobem wyzej telep 10" Newton co byl na gwarancji z DO . Wczesniej koliomowal go laserem fachowiec z Krakowa i telep nadal nie dawal ostrych obrazow do tego stpnia, ze ksiezycow Saturna nie bylo widac.

10" i bez księżyców Saturna ??? :blink: A jak było widać Saturna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem tylko tyle, ze wlasciciel 10" planowal kupic wiekszy bo w tym malo co bylo widac.

Na skolimowanym telepie srodek lustra byl przesuniety kilka mm wzgledem srodka pajaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze dało się w ogóle "naprawić" ten montaż, szkoda tylko że mamy na forum ludzi którzy bez skrupułów

sprzedają uszkodzony sprzęt, to żałosne. Nie wieże że poprzedni właściciel nie wiedział o usterce a juz z całą pewnością wieże że Promil go nie uszkodził- szkoda że taki życzliwy i szczery człowiek trafił na oszusta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.