Skocz do zawartości

Sojuz T-15: Pomiędzy stacjami.


Rekomendowane odpowiedzi

t15.gif

 

Dziś wszyscy astromaniacy cieszą się bardzo, gdy jakaś misja poleci do jednej stacji kosmicznej... A pomyśleć, że były takie czasy, gdy jedna misja poleciała na jedną stację kosmiczną, potem na drugą - a w końcu wróciła do pierwszej! Czyste science fiction!

 

Przy okazji kolejnej misji na ISS warto wspomnieć o pewnej misji sprzed ponad 20 lat, kiedy to kosmonauci radzieccy odwiedzili dwie stacje w czasie jednej misji.

Ta misja zwała sie Soyuz T-15 i start odbył się 13 marca 1986 roku. Załogę stanowili:

- Leonid Kizim

- Władymir Sołowiow

 

soyuz-t-15_thumb.jpg

 

Obaj panowie najpierw zadokowali do nowo wyniesionej w kosmos stacji Mir, na której przebywali przez prawie 51 dni, a potem polecieli na stację Salut-7, gdzie zakowali 6 maja 1986 roku.

 

Aby tego dokonać, obniżono orbitę stacji Mir o 13 km. W momencie odłączenia od stacji Mir, odległość pomiędzy stacjami wynosiła 2500 km. Przelot Soyuzem pomiędzy stacjami trwał 29 godzin.

 

Żeby było weselej, 6 maja 1986 około godziny 23.00 GMT odległość między stacjami wyniosła tylko 25 km!

 

(Tak na marginesie wyobraźcie sobie jak by to musiało wyglądać z Ziemi w czasie jakiegoś przelotu! Dwie stacje i Soyuz pomiędzy nimi! Szkoda, że Hanysiak i Hamal nie robili wtedy fotek! :) )

 

Na pokładzie Saluta-7, kosmonauci dokończyli eksperymenty przerwane przez poprzednią załogę (przerwaną między innymi z powodu choroby dowódcy poprzedniej załogi), dokonali kilku spacerków kosmicznych (z testem spawania w przestrzeni kosmicznej - Space Welders!) oraz zabrali kilkanaście ważniejszych urządzeń.

 

25 czerwca 1986 roku Soyuz T-15 odłączył od Saluta i poleciał z powrotem na Mira, gdzie zadokowali ponownie 26 czerwca 1986. Oczywiście znów dokonano serii manewrów kosmicznych, tak aby Soyuz (z dość ograniczonym zapasem paliwa!) mógł dotrzeć na stację.

 

Na pokładzie Mira panowie kosmonauci dokonali kilku eksperymentów, a następnie 16 lipca 1986 roku wrócili bezpiecznie na Ziemię.

 

Niesamowita misja! Pewnie nieprędko znów zobaczymy taki kosmiczny taniec na naszym niebie... I pewnie będzie to wynik działalności jakiejś firmy prywatnej a nie rządowych/międzynarodowych agencji kosmicznych.

 

Earlymir-lores_thumb.jpg

Mir w 1986 roku z zadokowanym Soyuzem

 

SouzT14%20Salut7_thumb.jpg

Salut 7 (z Soyuzem T-14). Stacja weszła w atmosferę 55 miesięcy po misji Soyuza T-15. Kawałki spadły na Argentynę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sie nie myle(nie wydaje mi sie;) ),ale nazwisko Sołowiow slyszalem w dziewiedziesiatych latach w kontekscie wspolczesnego lotu na stacje MIR. Zdaje sie ze byla to dwojka Sołowiow-Winogradow,czy jakos tak.Tylko jesli to ten sam kosmonauta,to ile musialby miec lat? Moze to tylko zbieznosc nazwisk,albo niezbieznosc moich osrodkow pamieci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nazwisko Sołowiow slyszalem w dziewiedziesiatych latach w kontekscie wspolczesnego lotu na stacje MIR.

 

Hmm z tego co wiem, to Sołowiow był w kosmosie dwa razy, ostatni raz właśnie w 1986 roku w czasie misji Sojuz T-15.

 

Jest jeszcze Anatolij Sołowiow (a nie Władymir), który poleciał w kosmos wiele razy , między innymi z Winogradowem na stację Mir w sierpniu 1997 roku na Sojuzie TM-26. Celem ich misji była również próba naprawy Mira po lipcowym zderzeniu z Progressem.

 

Więc nazwisko to samo - ale osoba już nie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli oba zalaczone zdjecia pokazuja stacje z zadokowanym Soyuzem, to kto zrobil je zrobil? tak po mojemu to wszyscy obecni sa w kadrze :szczerbaty:

 

 

Hmm, Progress?? A może np wcześniejsza misja (w przypadku Saluta 7) albo poźniejsza w przypadku Mira?

 

PS. Przyznaję się bez bicia, popełniłem wtopę ze zdjęćiem Mira. Jest to widok z roku 1987. Mam nadzieję że mi wybaczycie tą wielką pomyłkę! :) Zdjęcie Mira chyba przedstawia Soyuza TM-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.