Skocz do zawartości

ObservatoryMonitor


Gość JacekPala

Rekomendowane odpowiedzi

Gość JacekPala

Od dłuższego czasu szukałem narzędzia, które potrafiło by przesyłać pulpit komputera i obraz z kamery internetowej na serwer WWW. Wszystkie programy, które znalazłem, nie działały zbyt stabilnie i jakoś mi się nie podobały. Zachęcony pozytywnym rezultatem pierwszych prób z obsługą skryptów z Maximia DL w programie StarName, postanowiłem napisać program, który oprócz web kamery i pulpitu, będzie również potrafił automatycznie przesyłać ostatnie zdjęcie z kamery CCD, a także ogólnie mówiąc stan obserwatorium. Powstał z tego całkiem zgrabny program o nazwie ObserwatoryMonitor.

 

Funkcje programu

Program służy do przesyłania na serwer WWW obrazu z kamery internetowej, pulpitu (ekranu komputera), ostatniego zdjęcia otwartego w MaximieDL oraz pliku ze stanem obserwatorium zawierającego: współrzędnych i nazwę obiektu wskazanego w programie TheSky6, współrzędne na które skierowany jest teleskop, oraz informacje o stanie kamery CCD i montażu. Do komunikacji z serwerem WWW używam protokołu FTP. Efekty działania programu można zobaczyć na mojej stronie internetowej.

Program pozwala na przesyłanie wybranych obrazów w dowolnej rozdzielczości i z dowolną wielkością kompresji. Można też niezależnie włączać przesył statusu, pulpitu, obrazu z kamery i zdjęcia z CCD, ustalić odstęp czasu w jakim będą przesyłane informacje, lub jednym guzikiem wymusić natychmiastową transmisje. Jest to o tyle przydatne, że zwykle z obserwatorium wysyłamy tylko obraz z web kamery, a przesyłanie pulpitu i zdjęć z kamery CCD ma sens tylko podczas obserwacji. Oczywiście do zdjęć można dodać opis i znacznik czasu. Program jest w pełni konfigurowalny.

 

Jak ściągnąć program?

Tradycyjnie – proszę o przesłanie mi emaila z prośbą o wersje instalacyjną ObserwatoryMonitor’a. Najpóźniej następnego dnia prześlę niezbędne oprogramowanie oraz z przyjemnością szczegółowo wytłumaczę jak działają wszystkie opcje, choć prawdę mówiąc program jest tak prosty, że chyba każdy kto słyszał o FTP poradzi sobie z jego konfiguracją.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Kilka osób jest zainteresowanych programem - nawet więcej niż sie spodziewałem :) Poniżej istrukcja obsługi i instalacji programu.

Wydaje mi się, że program będzie pracował nawet bez TheSky6 i MaxIm DL, oczywiście, pod warunkiem, że nie będziemy używać opcji związanych z tymi programami. Zadziała wtedy jak każdy inny program służący do przesyłania obrazu z kamery i pulpitu na serwer ftp. Niestety nie bardzo mam jak przetestować taką konfiguracje :)

 

Instrukcja

 

Instalacja

 

Zapisz plik ObservatoryMonitor.zip i rozpakuj do dowolnego katalogu, a następnie uruchom Setup.exe.

Uwaga: podczas instalacji niezbędne jest połączenie z internetem. Jeśli nie masz zainstalowanej biblioteki Microsoft Net Framework 2.0 program automatycznie ją ściągnie i zainstaluje. Bez tej biblioteki ObserwatoryMonitor nie zadziała.

 

Konfiguracja

 

Po uruchomieniu programu z górnego menu wybierz Tools, a następnie Options, w oknie konfiguracji FTP Config wpisz w pole Adress adres swojego serwera ftp, wraz z nazwą katalogu w którym chcesz zapisywać pliki tworzone przez program ObserwatoryMonitor (zwróć uwagę na format adresu powinien piec postać np.: ftp://ftp.mójserwerftp.pl/mójkatalog/ lub ftp://ftp.mójserwerftp.pl/ ), oczywiście musisz też podać swój Username i Password. W oknie Monitor Config wpisz ścieżkę (Temp Path), w której program będzie przechowywał tymczasowe pliki, możesz też zostawić to pole puste, wtedy tymczasowe pliki będą tworzone w katalogu, w którym jest zainstalowany program. Na koniec nie zapomnij o naciśnięciu guzika Save. I to w zasadzie wszystko co jest niezbędne w konfiguracji do prawidłowego działania programu. Możesz też utworzyć na dysku C: katalog ZIP i pozostawić pola w oknie Monitor Config bez zmian.

 

Inne opcje konfiguracji:

 

Ftp Config

Interval (s) – pole określa co ile sekund program będzie wysyłał na serwer ftp pliki z kamery, obraz pulpitu, ostatnie zdjęcie z MaximaDL i stan obserwatorium

DeskTop file name: nazwa pliku z obrazem pulpitu na serwerze ftp

WebCam file name: nazwa pliku z obrazem z kamery na serwerze ftp

CCD file name: nazwa pliku z obrazem ostatniego zdjęcia otworzonego w MaximieDL

Status file name: nazwa pliku w którym zapisywany jest stan obserwatorium na serwerze ftp

Image caption: podpis automatycznie dodawany do zdjęć (jeśli pozostawisz to pole puste program nie będzie dodawał opisów do zdjęć)

Add time stamp: określa czy do podpisu ma być dodawany automatycznie znacznik z datą i godziną

X: współrzędna x dla podpisów automatycznie dodawanych do zdjęć

Y: współrzędna y dla podpisów automatycznie dodawanych do zdjęć

Width: szerokość zdjęcia

Height: wysokość zdjęcia

Qual: współczynnik kompresji jpg’a (decyduje o jakości zdjęcia: 100 najwyższa jakość 0: naniższa, ma duży wpływ na wielkość przesyłanych plików)

Uwaga: jeśli w pola Width lub Height wpiszesz wartość zero (0) program automatycznie przeskaluje zdjęcie do zadanej wysokości lub szerokości, wpisanie w oba pola wartości zero oznacza, że obraz zostanie przesłany na serwer ftp w oryginalnym wymiarze.

Uwaga: Program przesyła tylko pliki typu JPG i takie rozszerzenie należy podać w nazwach plików.

 

Monitor Config

Temp Path: ścieżka w której przechowywane są tymczasowe pliki programu

Maxim Temp BMP: nazwa pliku pod którą przechowywane jest ostatnie zdjęcie z MaximaDL (ze względu na jakość zdjęcia konieczne podanie rozszerzenia BMP, w takim formacie ObservatoryMonitor przechowuje zdjęcia z programu MaxImDL)

Interval (s) – pole określa co ile sekund program będzie pobierał aktualne wartości z programów TheSky6 i MaximDL

DeskTop file name: nazwa tymczasowego pliku z obrazem pulpitu

WebCam file name: nazwa tymczasowego pliku z obrazem z kamery

CCD file name: nazwa tymczasowego pliku z obrazem ostatniego zdjęcia otworzonego w MaximieDL

Status file name: nazwa tymczasowego pliku w którym zapisywany jest stan obserwatorium

 

Guziki

Save: zapisuje konfiguracje programu

Reload: odtwarza ostatnią zapisaną konfiguracje

Set Default: przywraca wartości domyślne (przydatny gdy zbyt wiele namieszamy w konfiguracji, po naciśnięciu tego guzika musisz ponownie wpisać dane swojego serwera ftp)

 

Główne okno programu

Menu File

Observatory Start: uruchamia programy TheSkay6 i MaximDL – przed wybraniem tej opcji należy włączyć montaż i kamerę CCD

Monitor Start: po wybraniu tej opcji program w zadanych odstępach czasu zaczyna pobierać dane z TheSky6 i ostatnie zdjęcie z MaximaDL – przed wybraniem tej opcji należy włączyć montaż i kamerę CCD

Ftp Start: po wybraniu tej opcji program w zadanych odstępach czasu wysyła na serwer ftp pliki wybrane w oknie Ftp Send

Exit: kończy działanie programu

 

Menu Tools

Options: konfiguracja programu

Menu Help

About: Informacja o wersji programu

 

Okno Status

Obserwatory: określa czy uruchomiliśmy programy TheSky6 i MaximDL

Teleskop: stan teleskopu pobrany z programy TheSky6

Camera: stan kamery CCD pobrany z programu MaximDL

 

Okno Teleskope

Ra- współrzędna RA teleskopu z programy TheSky6

Dec- współrzędna Dec teleskopu z programy TheSky6

Alt- współrzędna Alt teleskopu z programy TheSky6

Az- współrzędna Az teleskopu z programy TheSky6

Guzik Slew to: (nazwa obiektu): pozwala na przesunięcie teleskopu do wybranego w TheSky6 obiektu

 

Okno Object

Object name – nazwa wybranego w TheSky6 obiektu

Ra- współrzędna RA obiektu z programy TheSky6

Dec- współrzędna Dec obiektu z programy TheSky6

Alt- współrzędna Alt obiektu z programy TheSky6

Az- współrzędna Az obiektu z programy TheSky6

 

Okno Capture Select

Rozwijalna Lista, która pozwala na wybór obrazu z podglądem: pulpitu, kamery lub ostatniego zdjęcia z maximaDL

Select WebCam: jeśli mamy więcej niż jedna kamerę internetową pozwala na wybór kamery wysyłanej na serwer ftp. Poniżej niej znajduje się ramka z podglądem obrazu z wybranej kamery

 

Okno Ftp Send – określa które pliki będą automatycznie przesyłane na serwer ftp. Dla przykładu w czasie gdy prowadzimy obserwacje warto zaznaczyć wszystkie opcje, po zakończenie, wydaje się, że warto zaznaczyć tylko opcję WebCam

Guzik FTP Now: naciśnięcie go spowoduje wysłanie wybranych plików na serwer ftp, niezależnie od tego czy włączyliśmy wysyłanie automatyczne plików używając menu Files->Ftp Start

 

Okno Log: pokazuje co program robił ostatnio

 

Uwagi do działania programu proszę przesyłać emailem na adres: jacek@ct.com.pl z tematem ObservatoryMonitor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program zainstalował mi sie bez problemu. Uruchomił mi sie takze bez problemu. Rozpoznał kamerkę internetową i pokazał obraz z niej w swoim wewnetrznym okienku. Nastepnie w ustawieniach podałem

Adress : ftp://philips.art.pl/test ( BTW po angielsku albo pisze się Adres (US) albo Address (UK) )

Username: filips

password : *****

 

i reszte pozostawiłem jak jest. Stworzyłem folder na dysku C:/zip .

Nastepnie z FILE bybrałem "Monitor Start" oraz "FTP Start"... w prawy dolnym okienku pojawiły sie komunikaty o sukcesie.

Z FTP SEND wybrałem tylko "desktop" i "webcam". W folderze C:/zip pojawiły sie obrazki _temp_... czyli OK.... teraz wcisakm "FTP Now" i ..... nic .... w folderze "test" na moim serwerze FTP nie pojawiają sie obrazki.

Oczywiście 3 razy wprowadzałem dane FTP i odczekiwałem czas okreslony w "interval(s)".....ale bez skutku. Wpadłem na pomysł, ze moze zapora systemu Windows go blokuje... ale niestety nie ma na liście programów z "dodaj nowy program do wyjatków zapory" programu Observatory Monitor.... Nie ma też foderu z plikami programu w folderze Program Files ktory dałoby sie dodać do listy odblokowanych .exe.....

 

Pytania / sugestie :

1. W ustawieniach FTP lepiej jak bedzie napisane "Host" niz adres ( adress/address/adres)

2. Nie bardzo wiem czemu mam miec adres w postaci ftp://ftp.philips.art.pl skoro moj adres to ftp://philips.art.pl

3. Wyskakuje błąd krytyczny gdy nie właczy sie najpierw w File>MONITOR start i File>FTP start a wcisnie guzik "FTP Now".

4. Program nie uruchamia MaxDSLRa.... ( ktorego własnie sobie testuje <_< ), nie wiem jak z Maxim DLem u mnie... to jeszcze sprawdze pozniej.

 

A prócz tego program wydaje sie byc do bólu prosty i funkcjonalny ( moze poza okienkiem "capture Select" które nie bardzo wiem co własciwie wybiera, podglad ?).... brawo !

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Philips, nie dałeś slasha "/" na końcu adresu FTP, pewnie dlatego ci się nic nie przesyła na serwer ftp.

 

ad 2. podałem taki adres dla przykładu - bo zwykle tak wygląda adres serwera ftp

ad 3. Jesli nie masz TheSky6 i maximaDL - to lepiej nie włączać opcji Monitor Start i Observatory Start

ad 4. Ja używam wersji Maxima DL 4.58 (MaxIm DL 4 +DSLR) i wszystko działa bardzo ładnie. Tyle, że musisz mieć, przed uruchomieniem ObservatoryMonitor skonfigurowaną i włączoną kamerę CCD, radziłbym mieć również TheSky6 i podłączony montaż ale o ile sie nie mylę, akurat to można zrobić po uruchomieniu programu i jakoś mu to nie przeszkadza.

 

Okienko Capture Select służy do wybierania podglądu (CCD, DeskTop, WebCam)

 

Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć czy piszę w wersji angielskiej czy amerykańskiej :) angielskiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

Nareszcie jest choć trochę pogody :) . Jesli ktoś jest zainteresowany - to na mojej stronie można w tej chwili zobaczyć program ObserwatoryMonitor w akcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

I znów jest ciut pogody - jak ktoś ma chwole czasu i pecha - to zapraszam do zobaczenia jak działa oprogramowanie w czasie gdy obserwatorium jest OnLine :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.