Jump to content

Wenus i moje zapomniane okulary


Robert Bodzoń
 Share

Recommended Posts

Dzisiaj pierwszy raz (po koniunkcji ze Słońcem) widziałem Wenus. Piękny wieczór skusił mnie, aby zapolować na sąsiadkę Ziemi. Wcześniej sprawdziłem, że powinna być widoczna około 10 stopni na lewo od Słońca i około 3 stopnie wyżej.

Gdy tylko Słońce schowało się za drzewa skierowałem w rejon poszukiwań lornetę 26x70. Po kilkudziesięciu sekundach poszukiwań dostrzegłem planetę. Była widoczna bardzo dobrze, po chwili spojrzałem na nią przez lornetkę 7x50 i też ją odnalazłem bez kłopotu. Oczywiście gołym okiem nie była widoczna.

 

Ponieważ, jak wspomniałem, wieczór był ładny postanowiłem odszukać swoje okulary (te które wkłada się na nos :D ) i sprawdzić o ile lepiej będę widział nocą gwiazdy. Wspomnę, że normalnie nie noszę okularów, a wzrok pogorszył mi się przejściowo pod koniec studiów. Teraz jest już prawie dobrze, w dzień praktycznie nie zauważam różnicy, ale ciekawiło mnie jak będzie nocą.

Po zapadnięciu zmroku i około 10-15 minutowym pobycie na balkonie oceniłem, że bez okularów widzę gwiazdy o jasności do 5,0 - 5,2 mag. Po założeniu okularów okazało się, że pewna różnica na korzyść jeszcze jest. Odszukałem w Łabędziu gwiazdki, które widziałem na pograniczu widoczności i przed chwilą zlokalizowałem je na mapie, a ich jasność to 5,51; 5,65; 5,73 mag. Jak sami widzicie mam dobre warunki obserwacji i gdy "rzuci" arktycznym powietrzem myślę, że bez kłopotu zobaczę gwiazdy 6 mag.

Na wysokości około 30 stopni w Tarczy zasięg mojego wzroku wyniósł około 4,8 mag, a na wysokości około 15 stopni w Strzelcu 3,7 mag.

Link to comment
Share on other sites

U mnie niestety różnica w zasięgu z okularami i bez jest kolosalna. Bez okularów widzę w zasadzie tylko najjaśniejsze gwiazdy. Dzisiaj we Wrocławiu są b. dobre warunki. W Tarczy widziałem gwiazdkę 4,2 mag. co jest bardzo dobrym wynikiem jak na tę wysokość i fakt, że świeci (Tarcza) nad oświetloną katedrą.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.