Skocz do zawartości

Wenus i moje zapomniane okulary


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj pierwszy raz (po koniunkcji ze Słońcem) widziałem Wenus. Piękny wieczór skusił mnie, aby zapolować na sąsiadkę Ziemi. Wcześniej sprawdziłem, że powinna być widoczna około 10 stopni na lewo od Słońca i około 3 stopnie wyżej.

Gdy tylko Słońce schowało się za drzewa skierowałem w rejon poszukiwań lornetę 26x70. Po kilkudziesięciu sekundach poszukiwań dostrzegłem planetę. Była widoczna bardzo dobrze, po chwili spojrzałem na nią przez lornetkę 7x50 i też ją odnalazłem bez kłopotu. Oczywiście gołym okiem nie była widoczna.

 

Ponieważ, jak wspomniałem, wieczór był ładny postanowiłem odszukać swoje okulary (te które wkłada się na nos :D ) i sprawdzić o ile lepiej będę widział nocą gwiazdy. Wspomnę, że normalnie nie noszę okularów, a wzrok pogorszył mi się przejściowo pod koniec studiów. Teraz jest już prawie dobrze, w dzień praktycznie nie zauważam różnicy, ale ciekawiło mnie jak będzie nocą.

Po zapadnięciu zmroku i około 10-15 minutowym pobycie na balkonie oceniłem, że bez okularów widzę gwiazdy o jasności do 5,0 - 5,2 mag. Po założeniu okularów okazało się, że pewna różnica na korzyść jeszcze jest. Odszukałem w Łabędziu gwiazdki, które widziałem na pograniczu widoczności i przed chwilą zlokalizowałem je na mapie, a ich jasność to 5,51; 5,65; 5,73 mag. Jak sami widzicie mam dobre warunki obserwacji i gdy "rzuci" arktycznym powietrzem myślę, że bez kłopotu zobaczę gwiazdy 6 mag.

Na wysokości około 30 stopni w Tarczy zasięg mojego wzroku wyniósł około 4,8 mag, a na wysokości około 15 stopni w Strzelcu 3,7 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety różnica w zasięgu z okularami i bez jest kolosalna. Bez okularów widzę w zasadzie tylko najjaśniejsze gwiazdy. Dzisiaj we Wrocławiu są b. dobre warunki. W Tarczy widziałem gwiazdkę 4,2 mag. co jest bardzo dobrym wynikiem jak na tę wysokość i fakt, że świeci (Tarcza) nad oświetloną katedrą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.