Skocz do zawartości

"Bańka" i M52


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie z przed paru dni podczas księżyca i fatalnego seeingu, co widać, po dosyć dużych gwiazdach. Godzinka materiału, 5 min. ekspozycje.

 

bubble3_S.jpg

 

Po kliknięciu duża wersja.

 

I jeszcze ciekawostka. Pierwsza, górna wersja ma niebo doprowadzone do neutralnego koloru. Jestem przekonany, że niebo dookoła mgławicy świeci także na czerwonawo, bo to w końcu większy kompleks. Wg mnie, zdecydowanie lepiej to wygląda, kiedy tło jest bardziej czerwone.

 

bubble_sam.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka to ogniskowa bo gwiazdki niestety trochę pojechane, jakieś problemy z guidem? Poza tym fajnie wyszło, niemodyfikowany canon pewnie nic tutaj nie pokaże :rolleyes:

 

Ogniskowa 1200. Uwierz, że jak na ten mój setup i seeing tej nocy, gwiazdki są "mało" pojechane. Ale generalnie może się okazać, że to jest szczyt możliwości. Żeby było dobrze, potrzeba idealnego seeingu, a to zdarza się rzadko.

 

Podsumowując - obawiam się, że jeżeli chodzi o precyzję prowadzenia, to jest to mój szczyt na tym montażu. Jeszcze przetestuję zmianę optyki guidera na inną. Vixen VMC generuje gwiazdy o bradzo dziwnym kształcie - nieregularnym. Byż może to jest przyczyną większych błędów w Ra, bo wykres w Dec jest płaski jak stół. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że oś Dec jest znacznie mniej obciążona, nie ma przeciwwag etc.

 

Warto jeszcze wspomnieć, że aby uzyskać idealną gwiazdkę przy takiej ogniskowej, jakość prowadzenia musi być na poziomie 1". To wiele uświadamia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

 

W końcu Jesion ruszyłeś, i to z dużym koksem. Znając możliwości Eosa wiem o czym piszę. Czytając wcześniejsze wątki dotyczące mocowania poszczególnych elementów Twojego astrografu, jestem przekonany, że wymiana guidera na lunetę (o właściwych parametrach) na pewno poprawi prowadzenie.

Jeszcze raz gratuluję udanego startu nowym astro sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

 

W końcu Jesion ruszyłeś, i to z dużym koksem. Znając możliwości Eosa wiem o czym piszę. Czytając wcześniejsze wątki dotyczące mocowania poszczególnych elementów Twojego astrografu, jestem przekonany, że wymiana guidera na lunetę (o właściwych parametrach) na pewno poprawi prowadzenie.

Jeszcze raz gratuluję udanego startu nowym astro sprzętem.

 

A dzięki, dzięki...

 

Czyżbyś miał jakieś doświadczenia z problemem guidowania wynikającym z "dziwnej" optyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.