Skocz do zawartości

Wybuch Alfa Aurygidów ;)


Brahi

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry material na festiwal Musica Electronica Nova... ;)

 

Dawniej mawiano o muzyce sfer niebieskich.. no i prosze, jest :)

 

Mawiano też że komety mają jakieś krwawe miecze, otoczone są ściętymi głowami, wmawiano kometom wszelkie okropieństwa.. Jakby w średniowieczu usłyszeli coś takiego jak tutaj to by chyba egzorcyzmy odprawili :)

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przemo , podobnie jak poprzednio (na perseidach) pokonał szefa radiowego obecnością prądu w decydującym momencie :) Oto wyniki z mojego zestawu:

 

01092007_2.png

 

Meteory o czasie trwania>0.3sek, liczone co godzine

 

01092007_1.png

 

Tu meteory o czasie trwania>1sek, liczone co 20minut

 

Jak widać maksimum było "gdzieś" pomiędzy 11:20 a 11:40 UTC, około 13:20 naszego czasu raportowałem "Przemo, już sypią !" - po poprzedniej ciszy w atmosfere zaczęła wpadać znaczna ilość

sporych rozmiarów meteorów. Co sie działo w samym momencie maksimum niestety nie zarejestrowałem - zakład energetyczny sabotował obserwacje wyłączając wiele razy prąd, ostatni raz przed 16tą.... Podsumowując - maksimum na pewno było, i to takie że system się prawie zatykał, i to ze znacznie większa ilością silnych zjawisk niż kilka godzin przed/kilka godzin po.

 

FIEKA

Strona PARMO.PFN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

 

Pozbierałem do kupy wszystko co się dało. Tym razem mam więc do dyspozycji dane z Ostrowika, od FIEKi a także od kolegów Buczaia i Ansmanna :)

 

Panowie, wszystko gra, wszystko pięknie. Poczynając od kierunkowej anteny FIEKi, poprzez mój średniej czułości system a kończąc na szumach nagrywanych przez mikrofon..Wszyscy złapaliśmy maksimum aurygidów :)

 

Jeśli chodzi o nagrania z dyktafonów/komórek to rejestorwały się najpotężniejsze zjawiska w ścisłym maksimum roju. Dla odmiany FIEKA złapał gigantyczne ilości bardzo słabych zjawisk pochodzących z tła sporadycznego..Dopiero przefiltrowanie tych danych pod względem długości echa dało piękne maksimum o właściwej porze.

 

Oto więc parę nowych wykresów

 

 

n_aur_durat.gif

 

Na osi X zaznaczono czas w postaci daty w formacie dziesiętnym. Na osi Y znalazł się czas zjawiska w sekundach. Widać ogrom danych jakie napłynęły z odbiornika w Złotokłosie, widać wyraźny wzrost długości odbić w okolicy maksimum, widać też punkty uzyskane dzięki naszym forumowym kolegom :)

 

 

n_aur_durat_hires.gif

 

Powiększony wycinek z samego maksimum. Widać zjawisko zarejestrowane wspólnie przez Buczaia i FIEKe :)

 

 

 

n_aur_hist1.gif

 

Wykres aktywności na którym naniesiono dane z Ostrowika, od Ansmanna i Buczaia oraz meteory FIEKi dłuższe niż 10s

 

 

n_aur_hist1_af.gif

 

Tu najlepszy dowód na to że meteory radiowe łapać można nawet komórką nagrywającą stojące obok radio :)

 

 

FIEKA_gt1.gif

 

W danych od FIEKI maksimum jest pięknie zaznaczone dla detekcji dłuższych niż 1s

 

 

FIEKA_gt10.gif

 

Meteory dłuższe jak 10s to już głównie ścisłe maksimum

 

 

FIEKA_lt1.gif

 

Dla odmiany biorąc meteory słabsze, dla odbić krótszych niż 1s maksimum jest prawie niewidoczne. Jedynie w okolicach godziny 6 rano zaznacza się wyraźnie aktywność z górującego apeksu.

 

 

Na koniec przypatrzmy się temu niepozornemu obrazkowi..Jest to też wykres długości odbić i czasu przy czym długość przedstawiona została w skali logarytmicznej. Przy odpowiednim doborze symboli wykresu łatwo jest dostrzec grupę odpowiedzialną za maksimum aurygidów. (zagęszczenie widoczne pośrodku )

 

 

n_aur_select.gif

 

 

Pozdrowki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, fajnie to wygląda nawet, mieliśmy dobry pomysł :)

Jeden szczegół - w czułym systemie, silne zjawiska maskują słabsze, więc tych słabszych wyjdzie mniej. Trzeba by policzyć aktywność słabszych, przy założeniu zmniejszenia dla nich teff, żeby było sprawiedliwie. No i dodatkowo u mnie samego maksimum niestety nie ma - najpiękniejszą część oszczędził mi <wulg>zakład energetyczny</wulg>

 

Szczerze powiem że nie spodziewałem się że przy użyciu zwykłego radia z antenką, nagrywanego w domu, da sie coś realnego złapać. Ale tym lepiej !! Dzieki Buczai i Ansmann ! We wrześniu pomyka sporo słabych rojów, a niedługo drakonidy, Leonidy, Geminidy, Ursydy, mniam mniam.. Jest co nasłuchować .

 

Pozdrawiam

FIEKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.