Skocz do zawartości

Montaże Gemini


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystajac z dlugiego weekendu spedzonego w Budapeszcie zajzalem do pracowni Andrasa Dana - producenta bardzo dobrych montazy Gemini (G-15 o nosnosci okolo 12kg i G-41 o nosnosci 30kg).

 

Andras przywital mnie bardzo cieplo (ma pewne zwiazki rodzinne z Polska) i zademonstrowal sprzet.

 

Montaz G-41 jest bardzo solidny - wazy nieco wiecej niz moj EQ-6 ale spokojnie mozna na nim powiesic prawie drugie tyle. Jakosc wykonania doskonala, wylacznie alu, braz i stal nierdzewna, nieskazitelny lakier jak na dobrym samochodzie. Montaz zaopatrzony jest w przekladnie slimakowe o srednicy okolo 20cm i ma blad okresowy rzedu 3 sekund - w klasie dobrych Takahashi. Andras robi ekspozycje CCD o czasach rzedu 2 - 3 minut przy ogniskowej 150cm bez prowadzenia!

 

Do napedu wykorzystywane sa silniki krokowe podlaczone bezposrednio do slimakow i - rowniez wegierski - sterownik GOTO Pulsar.

 

Nie ogladalem mniejszego montazu (wolalem pojechac z Andrasem do jego obserwatorium) ale jezeli wykonanie jest takie samo, jest to alternatywa do GP-DX Vixena.

 

Niestety cenowo nie sa to montaze tanie - G-41 kosztuje okolo 3000 Euro + statyw + naped + akcesoria ... Pewnie przy osobistym odbiorze mozna liczyc na pewne znizki.

 

Marcus Ludes ma G-41 na swojej stronie ale oczywiscie nie podaje kto to produkuje.

 

Adres strony Andrasa: http://www.astronomy.hu/

 

Staram sie go skusic zeby przyjechal ze sprzetem do Polski - moze na Kudlacze?

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PTL - usuń ten cudzysłów, bo IE łapie go jako element nazwy... i w razie wizyty Andrasa w Polsce - proszę o pełny fotoreportaż :) ) Kudłacze - poza moją możliwością...

A koledzy-dealerzy z Germany jakoś zdechli, bo strony niet... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Cosik mi te montaze przypominaja! Michal K. kiedys podeslal mi stronke z montazem bardzo (~90%) podobne do omawianych tu.

Cena jest symparyczna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tak mnie zastanawia pewna sprawa.Dlaczego nikt u nas nie probuje skonstruowac podobnego montazu ( a moze ktos juz probowal??).na pewno znajdzie sie ktos kto ma wiekszy lub mniejszy dostep bo tokarek,lub innego rodzaju obrabiarek mechanicznych(niekoniecznie bezposrednio) ,na forum jest kilka osob ktore zajmuja sie elektronika,moznaby sprobowac polaczyc sily,i zrobic cos w tym kierunku.

Ciekawi mnie ilosc i koszt materialow potrzebnych do wykonania takiego montarzu jak G15.Prawdopodobnei straty materialu bylybu duze,ale czy i tak nie oplacaloby sie.??

 

Z pozdrowieniami

 

Matt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zapewne kilku juz myslalo o takich montazach (znam niektorych). problem jest zapewne w tym ze duzo trzeba zainwestowac (i czasu i pieniedzy), a sprzedaz tego typu "akcesoriow" to nie sprzedawanie buleczek w piekarni. Inna sprawa ze gdyby ktos znalazl sposob na dobry i tani montaz uzdrowilby rynek z chorych cen.

 

BTW: przypomniala mi sie historia [ot]:

 

Wchodzi dwoch meneli do sklepu monopolowego i jeden mowi:

- poprosze wino

- jakie?

- tanie i dobre

- albo tanie albo dobre - mowi sprzedawczyni

 

:) Mam nadzieje ze nie bedize podobnie z montazem made in poland

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne kilku juz myslalo o takich montazach (...). problem jest zapewne w tym ze duzo trzeba zainwestowac (i czasu i pieniedzy), a sprzedaz tego typu "akcesoriow" to nie sprzedawanie buleczek w piekarni (...) :) Mam nadzieje ze nie bedize podobnie z montazem made in poland

 

Może kwestia zamówień indywidualnych? Zupełnie nie wiem jakie są kalkulacje. Powinny się pojawić co prawda, żeby ludzie mieli orientacyjne pojęcie o problemie i cenie. Teraz kwestia pewnych rozwiązań technicznych czy materiałowcy, etc. - trzeba brać poprawkę, że istnieje coś takiego jak prawo autorskie. I w przypadku kopiowania rozwiązań może dojść do (delikatnie mówiąc) burzy i grzmotu na horyzoncie albo wywołać może spalenie na popiół. To też trzeba sprawdzić...

Osobiście widzi mi się produkcja G-41

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW: przypomniala mi sie historia [ot]:

 

Wchodzi dwoch meneli do sklepu monopolowego i jeden mowi:

- poprosze wino

- jakie?

- tanie i dobre

- albo tanie albo dobre - mowi sprzedawczyni

 

:) Mam nadzieje ze nie bedize podobnie z montazem made in poland

 

 

Ale jak mówi prorok Lebioda:

"Dlaczego tanie wino jest dobre? Bo jest tanie i dobre."

 

Ale o montażach już nic nie wspomina... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Ale kto zainwestuje kasę dla kilku odbiorców???? Jeśli by się znalazł taki co wypchnie produkt poza Polskę-dopiero wtedy coś by z tego wyszło.

P.s. Jak na razie patrzę sobie na HEQ-5, montaz co prawda z błędem podejrzewam +_10-13, ale cena jest b. zachęcająca. W zasadzie poza astrofoto to czy błąd jest 3 sek czy 10 nie ma wielkiego znaczenia.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilkanaście lat temu doczynienia z teleskopami Carl Zeis. Pamiętam, że montaż w tym teleskopie był dość zwarty, a cały statyw bardzo stabilny. Obsługa wg mnie była bardzo wygodna, może spróbować zrobić coś w tym rodzaju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Caly widz w dobrych montażach polega na uzyskaniu sztywności i dokładności prowadzenia nie popadając w wielkie koszta i czasochłonność co jest bardzo trudne do pogodzenia i wiem to z autopsji, już próbowałem i dałem na razie za wygraną ,  produktu rynkowego z tego nie będzie bo drogi i mało klientów ale renoma firmy znacznie by wzrosła jakby go używali koneserzy sztuki astrofoto ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To może sobie każdy sam sprowadzić i nie potrzebne jest tu moje pośrednictwo, nie mam za bardzo czasu na takie indywidualne załatwianie i ujeżdżanie po składach celnych, muszę prowadzic na codzień firmę :):D ;D

Ja myślę poważnie o rodzimych montażach pod większe teleskopy a te rodzą się w bólach i bardzo powoli aby nie osiągnąć astronomicznych cen !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.