Skocz do zawartości

Poznańskie eMki.


narwik

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio testuję swój nowy nabytek: Orion HQ3-2. Żeby nie przegiąć jak na razie z obiektywem TAIR-3S 300mm.

Sprawę traktuję czysto edukacyjnie, co by po ciemku nie szukać już tych wszystkich gałek i pokręteł : )

 

No dobra, na pierwszy ogień poszła oczywiście wytęskniona Andromeda.

M31_070904.jpg

 

Następnej nocy mieliśmy więcej cierpliwości i poszły M57...

M57_070906.jpg

 

 

errata:

Oczywiście nie HQ tylko EQ.

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i M13.

M13_070906.jpg

 

Osobiście bardzo się cieszę z tego jak wyszło : ) I wcale nie mam zamiaru przepraszać że matryca nie pływała w ciekłym azocie, czy coś tam jest dygnięte albo nie trzyma koloru : )

 

To spora frajda, fakt - że nawet z miasta da się całkiem nieskomplikowanym sprzętem coś tam zarejestrować.

Trochę na temat wyciągania obrazu z burej masy wyjaśni to:

proces.jpg

Czyli tradycyjnie Registax, plus ustalenie koloru czernii w fotoszopie ze zmniejszeniem trochę aberracji. Na koniec nieoceniona AFA, coby zdjęcia reprezentowały coś w rodzaju dokumetu (oraz, żeby rodzina wiedziała jak wielki jest Księżyc "przy tym").

 

Teraz zostaje tylko wybrać się gdzieś w ciemne miejsce i dalej bawić. Statyw trzyma trzysetkę dosyć dobrze. W połowie klatek gwiazdy na ujęciach 30" stoją w miejscu jak przybite gwoździami. Mam też zdjęcia na 440mm które dają realną nadzieję, że spokojnie pójdzie na tym i pięćsetka.

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31 w pytke, Mały chromatyzm jak na Taira, mój jakoś bardziej barwi. Oczywiście mowa o EG3-2 a nie HQ3-2. Bo jak o HQ3-2 to ja poprosze o jakieś detale coto zaco zaile, komu, dlaczego itd.

 

Pozdrawiam.

 

Chodzi o EQ3-2 Oriona ode mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo jak o HQ3-2 to ja poprosze o jakieś detale...

Bleee, nie HQ tylko EQ3 (z napędem). Tak jak Polaris pisze, sprzęt nabyłem drogą kopertową tzn. łapownictwa ; )

Twoje ukochane zabawki przeżyją drugą młodość : )

 

>M31 w pytke, Mały chromatyzm jak na Taira, mój jakoś bardziej barwi...

No właśnie ta mała chroma zaczęła mnie nagle zastanawiać. Ale rzuciłem okiem do surówki, i okazuje się, że to głównie niezamierzona zasługa postprocesu (prawie nie patrzyłem na gwiazdki jak nad tym siedziałem).

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten obiekt to aż strach ruszać teraz ; ) Ale apetyt rośnie w miarę patrzenia, więc do dzieła!

 

Miejsce tradycyjne, ogródek pod domem, więc jest jasno i czerwono, ale traktuję to jeszcze jako sesje przyzwyczajania się do sprzętu. Trochę mnie wkurzają porozlewane gwiazdy, może powinienem być bardziej rygorystyczny w wywalaniu klatek?

M27_070913.jpg

(resize 50%, crop)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym tłem to może być wina tęsknoty za czarnym niebem : ) Wiem że teoretycznie czerń "powinno" się zostawić na poziomie 20 20 20. Może następnym razem.

 

Z gwiazdkami to chodzi o to, że bez resize wyglądają niedobrze. Chociaż może to wynik lektury wcześniejszych wątków. Teraz jak to jeszcze raz oglądam, to myślę, że resize 66% wygląda całkiem O.K. Jak na razie winą za placki obarczam za duży stos klatek. Wybiorę z materiału tak z 15 najlepszych i porównamy wynik.

 

M27_mini_kopia.jpg

 

Minusem czerwonego nieba jest to że po wywaleniu purpury nie widać tej czerwonej "korony" na brzegach. Trzeba jechać na wieś! : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdek niby dużo, ale robienie zdjęć jest jak choroba - coraz częściej myślę sobie "a co by było jakby to miało średnicę 100mm?" : )

 

Wczoraj przymierzyłem się do NGC868, NGC884. Niestety dalej pod kopułą miasta...

NGC869_20070919.jpg

Aberra jest w większości wycięta, jakby kto pytał.

 

I przykładowy crop z klatki.

IMG_9582crop.jpg

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w tym przypadku nie przegiąłem z kolorkami, ale zwyczajnie nie mogłem znieść tej purpurowej dominaty. Wczorajsze stanowisko to Morasko, jest lepiej (lekko widoczna droga mleczna) ale to jeszcze nie to.

Tak więc oto M45 po wyciąganiu, rozjaśnianiu, przyciemnianiu, spłaszczaniu, rozciąganiu, kolorowaniu...

M45_20070920.jpg

I tradycyjnie crop z jednej klatki.

IMG_9696crop.jpg

 

A właśnie! Złapałem też i małą planetoidkę : ) http://en.wikipedia.org/wiki/29_Amphitrite

Edytowane przez narwik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.