Skocz do zawartości

ED80 i "California" ze Świdnicy


Lotar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

No cóż, pierwszy raz postanowiłem wypróbować filterek Astronomik Ha 13 nm. Przyznam, że jestem mile zaskoczony, pomimo, że początki nie były łatwe. Trudności to oczywiście przede wszystkim ostrzenie, celowanie. Skurczybyk (filterek) jest stosunkowo ciemnym szkłem.

 

Fotki wykonałem 2007-09-16 ok. godziny 3:00 w nocy, miałem zbyt mało czasu na doświetlenie Ha.

 

Zestaw: Skywatcher ED80/Canon 300Dm/RR\FF TVx0,8/GPD2 guding

Parametry: 12x360sek/800iso/Idas LPS P2

10x260sek/1600iso/Astronomik13nm

 

California

california200709161zm7.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się nieźle rozbrykałeś Lotar! Piękna fota! Zmodyfikowanie canona i zakup tego filtra to mój następny ruch w przygotowaniach do zimy.

Mógłbyś napisać coś o obróbce? Chodzi mi o to czy z ekspozycji Halfa wyciągałeś samą luminancję, a jeśli tak to w jaki spoób. (wyciągałeś kanał R?)

Jaki sposób mieszania stosowałeś przy mieszaniu kolorku i Halfa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze

 

Akurat ta fota jest sumą 22 ujęć z udziałem filtrów IDAS i Astronomik.

 

Po złożeniu 10 klatek Ha pobawiłem się w PS i na krzywych nieznacznie wyciągnąłem kanał R. Następnie usunąłem kolor, aby stworzyć subtelną luminację. Później połączyłem luminację z wcześniej scalonymi i obrobionymi w PS w jedno 12 fotami o kanałach RGB

 

Z dokonanych pierwszych prób wynika niezbicie, że ilość ujęć Ha winna być zdecydowanie większa niż RGB, wówczas mamy super materiał. Niestety ja w przypadku Californii zdołałem wykonać jedynie 10 strzałów, winno być ok. min. 25-30.

 

Hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka I liga!!

 

Czy filtr halfa 7nm nadaje się do robienia takich fot??

 

Tak wąskie filtry nie są dedykowane dla DSLR aparatów. To naprawdę hardcorowe wyzwanie i problemem zawsze będzie kontrast - ostra posteryzacja. Mała czułość powoduje, że ekspozycje trzeba wydłużyć do bardzo długich. Generalnie dla DSLR'a zaleca się np. 40 nm, a te wąskie do kamer CCD.

 

Ale... no właśnie, wiele osób sobie radzi z 6-7nm i wychodzą całkiem niezłe efekty. Ale wg mnie, nie ma sensu tracić czasu i lepiej robić szerszym filtrem. Co do Waldka - myślę że zdecydował się kupić tak wąski, ponieważ dokładnie wiedział, że "za chwilę" kupi kamerę CCD. Sam może powiedzieć, jaka jest różnica w pracy filtra 7nm z CCD w porównaniu do DSLR :szczerbaty:

 

Fajna, ale za mała - nawet na tapete nie idzie wrzucić :) z Canona wychodzą przecież większe.

 

Żebyś mu gwiazdki pojechane objechał :szczerbaty:

Wystarczy, że ja przez ciebie musiałem kupić większy montaż :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wąskie filtry nie są dedykowane dla DSLR aparatów. To naprawdę hardcorowe wyzwanie i problemem zawsze będzie kontrast - ostra posteryzacja. Mała czułość powoduje, że ekspozycje trzeba wydłużyć do bardzo długich. Generalnie dla DSLR'a zaleca się np. 40 nm, a te wąskie do kamer CCD.

 

Ale... no właśnie, wiele osób sobie radzi z 6-7nm i wychodzą całkiem niezłe efekty. Ale wg mnie, nie ma sensu tracić czasu i lepiej robić szerszym filtrem. Co do Waldka - myślę że zdecydował się kupić tak wąski, ponieważ dokładnie wiedział, że "za chwilę" kupi kamerę CCD. Sam może powiedzieć, jaka jest różnica w pracy filtra 7nm z CCD w porównaniu do DSLR :szczerbaty:

 

A do EOS'a wystarczy 1,25'' czy się muszę przeboleć i wydać więcej na 2''-go

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Lotar! To już roczek prawie jak próbowałem tym samym zestawem spod chaty, ale Twoja fotka jest lepsza choć czas krótszy... :Beer: Trza będzie się przyłożyć mocniej FSQ i Ha... :rolleyes:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13936

 

Proponuję tez przejrzeć posty do końca tego wątku bo pokazuje tam jasno i wyraźnie jak działają na tym samym obiekcie filtry UHC-S i Ha.

Edytowane przez emde
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.