Jump to content

Księżyc


ByZone
 Share

Recommended Posts

a tan naprawdę to akurat jest tzw. nowiu czyli widzimy go pod słońce (czyli nie widzimy)

 

jak za parę przeleci ten moment to zacznie być widoczny wieczorami od zachodu coraz bardziej na wschód

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Wczoraj rzeczywiście pięknie prezentowały się chmury w kolorach od czerwonego poprzez niebieski po fiolet, struktura też ciekawa, wypiętrzające się nad horyzontem niby masywy górskie. Wracałem z działki (znad doliny Warty do Łodzi) i przez cały czas ok. 1 godz. podziwiałem także pełną tęczę (podwójną). Nigdy w życiu nie widziałem tak pięknej jak wczoraj - szkoda, że nie miałem żadnego aparatu.

Także ok. godzinki udało się mi popatrzeć na Księżyc zanim zakryły go chmury.

Ciekawie prezentowały się krater Babbage o ciekawym kształcie (w rzucie pod ostrym kątem) jakby sześciokątnym, krater Robinson na ciekawym płaskowyżu prawie kwadratowym oraz połączone dwa kratery Herschel i Anaximander jakąś cieśniną. Pięknie prezentowały się też ulubiony przezemnie Aristarchus i Herodotus. Dziś odpowiednio oświetlone będą inne rejony, więc może coś ciekawego się jeszcze zobaczy jak pogoda dopisze. :wink:

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

struktura też ciekawa, wypiętrzające się nad horyzontem

 

A może tylko M31 przyszła na kawę???? Swoją drogą fajnie by było zobaczyć taką stukturę:):lol::lol::D:):):D:D:P:P:lol::D

 

PS. Za kilka miliardów lat będzie to możliwe!!!

Nie wierzycie?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To fakt, wielka Mgławica Andromedy zbliża się do nas z prędkością około 200km/s czy ktoś policzy za ile lat zderzy się z Naszą Galaktyką :?: :?: :?:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Wiesz to dobre na Prima Aprylis ale wiesz co? rok świetlny jest miarą odległości a nie prędkości więc trochę no rozumiesz... sparzyłeś ten dowcip :wink:

Link to comment
Share on other sites

To fakt, wielka Mgławica Andromedy zbliża się do nas z prędkością około 200km/s czy ktoś policzy za ile lat zderzy się z Naszą Galaktyką  :?:  :?:  :?:

 

a własnie jak to dokladnie jest ?? czy jest to na pewno ustalone ze zbliza sie DOKLADNIE W NASZYM kierunku ??. gdzies okolo rok temu mialem okazje zalapac sie na ciekawy wyklad podczas DNI NAUKI ze Wrocławiu .

Niestety nazwiska Pana ktory ten wyklad prowadzil juz nie pamietam ale wyklad byl poswiecony wlasnie temu zagadnieniu . i gdzies w polowie Wykladowca powiedzial ze nie jest to do końca ustalone czy M31 zbliza sie prosto na nas . moze jest to takzwany "efekt autostrady" i zbliza sie w naszym kierunku , ale minie nas w pewnej odlegosci . (jak auta na autostradzie )

poniewaz o ile sie orientuje M31 jest masywniejsza od Drogi Mlecznej wiec predzej czy pozniej i tak nas połknie ale pytaniem jest czy wezmie nas na czołówke , czy najpierw obie beda musialy zawrocic pod wplywem przyciagania grawitacyjnego ? a moze po prostu przelatujac obok rozerwie Droge Mleczna nieco zwalniajac i poleci dalej ?

 

pozdr i sory za orty,int,i skladnie :twisted:

DaVe

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Masy tych galaktyk są tak duże że grawitacyjnie już się czują i nie mają szans ucieczki i napewno się przenikną, może nie idealnie centralnie ale po ich przeniknięciu część gwiazd zostanie wyrzucona w przestrzeń miedzygalaktyczną a pozostałe uformują nową, wielką galaktykę w konwulsjach i uściskach grawitacji 8)

Odległość gwiazd w galaktyce jest tak wielka a średnica gwiazd tak mała w porównaniu do odległości pomiędzy nimi że szansa zderzenia się gwiazd w przenikającej nas galaktyce jest naprawde znikoma i stanowi naprawdę egzotyczne zjawisko, o wile efektowniejsze będa zderzenia obłoków wodoru molekularnego i ciemnej materii pyłowej z której powstaną błyskawicznie nowe pokolenia gwiazd 8)

Nasza Galaktyka obecnie pożera małą galaktykę a raczej wchłania jej resztki w okolicy Strzelca bo jej jądro już wchłonęła kilkadziesiąt milionów lat temu, to zjawisko na porządku dziennym i nocnym oczywiście też w świecie galaktyk 8)

M-31 też niedawno w kosmicznej skali czasu połknęłą mniejszą glaktykę i do tej pory jeszcze koło jadra M31 krąży jądro tej mniejszej galaktyki stopniowo wchłaniane przez Andromedę co widać na fotach z Hubbla 8)

Link to comment
Share on other sites

jak zwykle nie wyrazilem sie zbyt jasno .

mialem na mysli galaktyki jako calosci a nie poszczegolne gwiazdy czy uklady planetarne .

piszac "w naszym kierunku " myslalem o drodze mlecznej jako calosci . nie wnikalem z zdezenia poszczegolnych gwiazd gdyz to i tak pomijalne zjawisko przy takiej skali . ale posrednio i tak odpowiedziales na moje pytanie .

dzieki Janusz

 

zapnijcie pasy , bedziemy mieli czolowke

nie pozostaje nam nic innego tylko sie :letsdrink:

 

 

pozdr

DaVe

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Tylko że galaktyki jako całość przetrwają ten akt kanibalizmu jako jedno większe ciało ale miliony gwiazd z planetami opuszczą ten kosmiczny, grawitacyjny bilard na zawsze, więc statystycznie rzecz biorąc może lepiej nie pić i przyjąć to na trzeźwo :?

Link to comment
Share on other sites

To fakt, wielka Mgławica Andromedy zbliża się do nas z prędkością około 200km/s czy ktoś policzy za ile lat zderzy się z Naszą Galaktyką  :?:  :?:  :?:

 

No wreszcie mam powód do zgodzenia się z Januszem:)

 

Swoją drogą to co wy Discovery nie oglądacie czy co?

Link to comment
Share on other sites

Więc to jest tak: układ drogi mlecznej spada na gromadę w pannie czy jakoś podobnie. Tak jakoś to wyliczyli że akurat trasa M31 przecina nasz tor w idealnym momencie. A to będzie za parę miliardów lat:) mimo najszczerszych chęci nie sądze abym wtedy żył:D. A nawet jak troszkę sie minie to przecie istnieje coś takiego jak grawitacja!!! (oczywiśćie jak będzie dostatecznie blisko).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.