Skocz do zawartości

Wymiary Dobsona "8"


bhphmiel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie!

Mam pytanie do użytkowników Synty "8" na Dobsonie dotyczące wymiarów tego teleskopu po zmontowaniu - tzn. interesuje mnie jego wysokość oraz max. odległość spodu tuby od podstawy przy wychyleniu na zewnątrz.

Dlaczego pytam - zastanawiam się czy jest możliwe prowadzenie obserwacji przy pomocy takiego teleskopu z balkonu, którego barierka ma przepisową wysokość 1,1m a szerokość wynosi też 1,1m.Jeżeli będzie to utrudnione, to teleskop trzeba będzie rozmontowywać i przewozić w jakieś dogodne do obserwacji miejsce. I stąd moje drugie pytanie czy występują jakieś trudności przy przewożeniu i ciągłym składaniu i rozkładaniu teleskopu.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam

Marcin Chmielecki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich serdecznie!

Mam pytanie do użytkowników Synty "8" na Dobsonie dotyczące wymiarów tego teleskopu po zmontowaniu - tzn. interesuje mnie jego wysokość oraz max. odległość spodu tuby od podstawy przy wychyleniu na zewnątrz.

Dlaczego pytam - zastanawiam się czy jest możliwe prowadzenie obserwacji przy pomocy takiego teleskopu z balkonu, którego barierka ma przepisową wysokość 1,1m a szerokość wynosi też 1,1m.

Dobson _nie_musi_ stać na ziemi, podłodze itp. pamiętaj o tym (byle tylko nie zaczepiał o sufit).

 

Balkon, o ile nie mieszkasz na najwyższym piętrze, nawet sporych rozmiarów zawsze jest sporym utrudnieniem w obserwacji; mam na prawdę duży balkon jak na standardy blokowe: 12m^2 a jednak wolę wychodzić poza osiedle.

Przeszkadza balkon z góry, sam budynek, który zasłania sporo ponad połowę nieba, barierki, pootwierane okna sąsiadów, często niestabilne podłoże. Jeśli masz gdzie i jak to zawsze warto się jednak ruszyć na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wczoraj odbyłem swój pierwszy wypad za miasto. W ogóle to sprawa tak wygląda, że od tygodnia posiadam Syntę SKP1501 na montażu EQ3-2. Jest to mój kompletny początek w astro, ale nie wiem, czy nie popełniłem błędu wybierając paralaktyka, zamiast Dobsona. Miałem jednak przed zakupem obawy co do pozycji podczas oglądania nieba (przy Dobsonie raczej nie postoje swobodnie) no i o precyzję ruchów (te mikroruchy w SKP są nawet całkiem całkiem), o transport (kwestia przewożenia podstawy do Dobsona - jest całkiem spora) oraz w ogóle jak przez to patrzeć:)) W ogóle czytając te wszystkie wypowiedzi to może głowa spuchnąć, bo jedni zachwalają to, drudzy to itd. Niestety jak byłem w Delcie w Wawie to nie mieli wystawionego Dobsona, więc nie mogłem się przymierzyć. I tak teraz dumam, czy nie spowodować zwrotu tego paralaktyka (mam na to 10 dni) i wziąść po dopłacie Dobsona. Łeb pęka...:(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(przy Dobsonie raczej nie postoje swobodnie)

 

W ogóle nawet nie myśl o obserwacjach na stojąco.

Obok sprzętu optycznego, podstawowym wyposażeniem powinien być astro-stołek!

 

Niestety jak byłem w Delcie w Wawie to nie mieli wystawionego Dobsona, więc nie mogłem się przymierzyć.

 

Co Ty? Taka firma i nie mieli do pomacania żadnego Dobsa???

 

Według mnie, jeśli to ma być sprzęt do wizuala, to bardziej intuicyjny w obsłudze i prostszy jest Dobson.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odczep sie! ;) Ja tam najlepsze efekty osiagam stojac na drabinie przy mojej krowie, a nie jakies tam pitu pitu na siedzaco przy syncie ;)

 

Pozdrawiam.

 

 

a czy 11" to z góry nie przesądza o lepszych efektach ( tylko proszę bez filozofi:P ), a poza tym ty stoisz my siedzimy :szczerbaty:

 

Jeśli chodzi o transport to dobsik wejdzie do KAŻDEGO auta, ale jeśli na nóżkach to dwie osoby są niezbędne chyba, że masz plecaczek na tubę, a taki chyba sobie niedługo zmajstruje ( a dokładniej będę błagał mame bo ma dryg do szycia ), poza tym syntą łatwiej operować, tylko przy krótszych okularach może być gorzej z nadążeniem za planetką :P ale od czego są platformy

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak..... zaraz się posprzeczacie a ja nadal mam ból głowy co zrobić z tym fantem.... Wymienić i dopłacić, czy lepiej odkładać na jakiś dobry okular do tego mojego SKP?

 

Aha i nadal nikt mi nie powiedział co z tym transportem??

 

Ależ my się nie sprzeczamy :)

 

Jak już kupiłeś... A zdradzisz kto Ci doradził kupno tego teleskopu i wg jakich kryteriów?

 

Jeśli masz samochód, to transport Dobsa jest fraszką.

Jeśli nie masz, to może być problem na dłuższe odległości, bo sama tuba i sam montaż Dobsa to waga ok. 8kg każde.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co bhphmiel, moze ty napisz krok po kroku, co, na co i dlaczego chcesz zamieniac. Tak od serca. Zebysmy ci wlasnie nie namieszali, domyslajac sie, co dokladnie chcesz zrobic.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Nikt sie nie sprzecza. Jaja sobie robie robie dajac delikatna aluzje, ze punkt widzenia mniej zalezy od punktu siedzenia niz od rozmiarow "szkielka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy 11" to z góry nie przesądza o lepszych efektach ( tylko proszę bez filozofi:P ), a poza tym ty stoisz my siedzimy :szczerbaty:

 

Jeśli chodzi o transport to dobsik wejdzie do KAŻDEGO auta, ale jeśli na nóżkach to dwie osoby są niezbędne chyba, że masz plecaczek na tubę, a taki chyba sobie niedługo zmajstruje ( a dokładniej będę błagał mame bo ma dryg do szycia ), poza tym syntą łatwiej operować, tylko przy krótszych okularach może być gorzej z nadążeniem za planetką :P ale od czego są platformy

 

Co do platformy to z tego co czytałem jest już dość spory wypadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam teraz chwilę oddechu wracam do tematu. Mianowicie wybór tego paralaktyka był spowodowany tym, że zasugerowałem się opiniami, które znalazłem min. na stronie Delty, recenzją 15075 na stronie jeszcze innego sklepu oraz (jak wtedy mi się wydawało) mozliwościami astrofoto, czy obawy co do trudności przy obserwacji za pomocą Dobsona:((( Niestety nie znałem tego forum, a teraz widzę, że wiele bym tu znalazł i teraz pewnie bym wybrał Dobsona.... No tak to bywa niestety.

Podoba mi się w SKP mozliwość swobodnego poruszania tubą po odblokowaniu głowicy (oczywiście są pewne ograniczenia) oraz mikroruchy. SKP nie jest też uciążliwe do transportu, jak i do rozstawienia na balkonie - tylko co stamtąd widać to już wiecie.:((

Nie było też problemu ze sztywnością statywu po rostawieniu w polu, dosyć dobrze się "zazębił" w terenie.

 

Mam jeszcze pytanie co do Dobsona - czy niskie (w stosunku do poziomu gruntu) umieszczenie lustra nie skutkuje oddziaływaniem rosy? I jak to jest naprawdę z ustawieniem tego montażu w terenie - widziałem post o podkładaniu cegieł w takiej sytuacji, podsypywaniu ziemi etc.

A jak jest z siedzeniem podczas chłodnych już wieczorów i przygruntowych przymrozkach?

 

Odpowiadając natomiast na pytanie Hansa, co chcę oglądać, to odpowiem pewnie szablonowo - to wszystko na czym można oko zawiesić na długie chwile i cieszyć się z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja mam Synte 8" od kilku dni i jest fajnie. Poruszanie się na niebie nie sprawia kłopotu. Teleskop faktycznie był troche za nisko i trudno sie szukało szukaczem, ale i ten problem rozwiązałem, kładąc teleskop na dwóch skrzyniach. Jest stabilny i jak dla mnie to w sam raz się szuka. Wchodzi do auta swobodnie, skręcenie tuby z dobsonem zajmuje mi około 20 sekund. Teleskop waży około 16-18kg, przy czym dobson jest o wiele cięższy.

Pozdrawiam, Krawat.

Czystego nieba :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z siedzeniem podczas chłodnych już wieczorów i przygruntowych przymrozkach?

Astronomia to nie jest komfortowe hobby. Ciężki sprzęt, a najlepsze widoki w zimowe noce ;) z dala od miasta i świateł, gdzie grasują dziki i strachy chowają się w krzakach, mocne nerwy albo dobry kompan są nie do przecenienia.

Nierzadko ważniejsze znaczenie dla udanych obserwacji ma odpowiednie ubranie niż posiadany sprzęt, bo jeśli marznące palce albo grube rękawiczki uniemożliwiają ustawienie ostrości albo teleskopu to na nic nam się zdadzą te wszystkie cale lustra. (No chyba, ze mamy wszystko "na pilota", włącznie z wyciągiem:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z siedzeniem podczas chłodnych już wieczorów i przygruntowych przymrozkach?

 

Ciepłe gacie, dwie pary spodni i załatwione.

W końcu siedzisko stołka jest dość wysoko nad gruntem :)

 

Teleskop faktycznie był troche za nisko i trudno sie szukało szukaczem, ale i ten problem rozwiązałem, kładąc teleskop na dwóch skrzyniach.

 

Za nisko? Czy Ty aby też nie obserwujesz na stojąco?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.