Skocz do zawartości

Dylemat


corran

Rekomendowane odpowiedzi

Qbanos, to jednak polecasz HEQ5 a nie EQ5. Może i racja bo w zasadzie jak miałbym dokupić do EQ5 napęd to w tedy ta różnica maleje i też stwierdzam, że kupię na HEQ5.

 

Jeszcze pytanie na temat samego teleskopu. Lepiej kupić 8'' Celestrona czy Sky-Watcher (Synta)?

 

Zdecydowanie HEQ5 (koniecznie nowa wersja, biała), napędy wbudowane, pilot, większa nośność i dokładność prowadzenia, podświetlana lunetka biegunowa etc. Czy Celestron czy Skywatcher - nie ma znaczenia. Te teleskopy są identyczne, robione w tej samej fabryce. Celestron jest czarny a Skywatcher niebieski, który kolor Ci bardziej pasuje :)

 

W astrofoto jednak chodzi o to żeby zdjęcia nie były poruszone. Narazie chcesz żeby Ci wyszło "coś" ale potem zapragniesz czegoś więcej. I wtedy sprzedasz wszystko i bedziesz zbierał na montaż za 3500$, optykę za 4000$ i kamerę CCD za 3000$ :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lopez, polecasz mi dobsona ale mi od zawsze marzył sie jakiś EQ, i jednak choć te marzenie chciałbym sobie spełnić. Może to będzie zły wybór ale okaże się po zakupie.

Ja nie twierdzę, że paralaktyk to zły wybór !!

Gdy opanujesz jego obsługę, to z napędem będzie spisywał się o niebo lepiej niż dobson - wygoda, precyzja, mikroruchy...

Chodziło mi raczej o to, że dobson jest po prostu sporo tańszy i za konkretną kwotę otrzymałbyś większy rozmiar lustra... a w wizualu to podstawa...

Gdy dochodzi do tego jednak astrofoto i Twoje "marzenie", to wybór jest prosty :)

 

Tak jak napisali wcześniej koledzy - nie będziesz jednak w stanie wykorzystać optyki teleskopu do robienia udanych zdjęć... montaż pozwoli za to na focenie eos'em z krótszym obiektywem... więc newton do wizuala, obiektyw fotograficzny do zdjęć... To już pewien kompromis, ale też jedyne sensowne wyjście, jeśli chcesz jednocześnie obserwować i robić zdjęcia (względnie tanio)...

 

Poza tym - słuchaj qbanos'a i Hansa - moja wiedza przy nich jest mikra :notworthy:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe... wiedziałem :)

 

Jak dla kogo.

 

Generalnie chyba tak. W Białym (nowym) HEQ5 dostajesz nieco płynniejsze PE (choć rozmiar błędu jest taki sam jak w starym). Dzięki temu łatwiej dziada opanować. Masz niejako na gotowo montaż ready do guidingu. Wystarczy wpiąć w odpowiedni port kabel którym guider będzie kontrolował tracking i po problemie. W czarnym nie ma takiego portu. Potrzebne jedno proste lutowanko w pilocie i jakiś relay-box do tłumaczenia z guiderowego na montażowe. Czarne HEQ5 ma też mniej płynne PE choć na tym samym poziomie co nowe (białe) to generalnie okolice 15-20" które guidingiem daje się docisnąć do wartości <5". Z drobiazgów, to czarny ma też nie-podświetlanego PFa.

 

Teraz sam sobie odpowiedz czy warto.

 

Tylko taka uwaga. Poczekaj na userów nowego HEQ5, ja piszę z perspektywy ownera czarnego HEQ5 (classic). Właściciele nowych mogą wiedzieć o swoich montażach coś, o czym ja nie wiem/przeoczyłem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym różni się HEQ5 od HEQ5 pro oprócz tego że do pro można dokupić goto?

Błąd, HEQ5 Pro to już jest montaż z GoTo. Rozgladaj sie za HEQ5 SynTrek (identyczny jak HEQ5 Pro, ale nie ma pilota z GoTo tylko zwykłego). Co do nowego HEQ5 (biały) i starego (czarny) to róznic jest kilka, np. inne (lepsze) silniki, przekładnie, możliwość guidingu, podświetlana lunetka, łatwe zaaplikowanie GoTo (albo pilotem za 1000zł albo sterownikiem za 150zł+komputer - tzw. EQMOD). generalnie Hans już to napisał :)

 

Moim zdaniem nie ma co wchodzić w stare, czarne HEQ5. Nowy łatwo zmodyfkować, dodać GoTo czy guiding. Można nim sterować z kompa (EQMOD), odpalać różne skrypty - taka automatyzacja. Ma też wiekszą dokładność prowadzenia a to jest najważniejsze w astrofoto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Teraz muszę wszystko przemyśleć. Wspomnę tylko, że na teleskop ze statywem chciałem wydać z początku 2000 zł (8'' i EQ5), a teraz to wychodzi około 3500 zł (8'' i HEQ5 SynTrek). Coś mi się wydaje że im dłużej z wami rozmawiam tym cena teleskopu rośnie:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Teraz muszę wszystko przemyśleć. Wspomnę tylko, że na teleskop ze statywem chciałem wydać z początku 2000 zł (8'' i EQ5), a teraz to wychodzi około 3500 zł (8'' i HEQ5 SynTrek). Coś mi się wydaje że im dłużej z wami rozmawiam tym cena teleskopu rośnie:)

 

Pozdrawiam

 

Hehe to raczej typowe :) Nie wiem jaką chcesz tube kupić, 200/800 czy 200/1000? Żeby na poważniej zajmować się astrofoto na HEQ5 SynTrek (z guidingiem i bez tuningu) to w grę w chodzi ogniskowa max 800mm (dla matrycy Canona). Ja walczę na HEQ5 SynTrek ale z teleskopem 150/750 i planuję skrócić ogniskową bo brakuje dokładności prowadzenia :) Jeśli Cię interesuje co można osiągnąć to tutaj taka moja jedna z pierwszych nieudolnych prób:

 

http://astro.mpi.int.pl/files/astrophotos/...207023/iris.jpg

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupić 200/1000. Gdzie mogę znaleźć tubę 200/800??

 

 

Np. tutaj:

 

http://www.telescope-service.com/GSO/newto...nians.html#2008

 

Tylko pamietaj że im jasniejszy Newton tym wieksza koma (dystorsja na brzegach pola widzenia) i niestety bez korektora komy (MPCC) się nie obejdzie, zwłaszcza przy f/4 :) Jednocześnie światło f/4 do astrofotografii jest już bardzo dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie.

 

Po długich zastanowieniach wybrałem teleskop. W zasadzie to nie wybrałem a zostałem na tym co myślałem od początku: 8'' na HEQ5 czarnym. Wiem co myślicie ale na białego to już mnie nie stać. Kupuje go na dniach w pro-optyka. Mam możliwość odbioru osobistego więc dlatego wypadło na ten sklep. Znalazłem o nim tylko jedną opinię na tym forum, pozytywną. Może macie jakieś doświadczenie z tym sklepem i podzielicie się ze mną?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Po długich zastanowieniach wybrałem teleskop. W zasadzie to nie wybrałem a zostałem na tym co myślałem od początku: 8'' na HEQ5 czarnym. Wiem co myślicie ale na białego to już mnie nie stać. Kupuje go na dniach w pro-optyka. Mam możliwość odbioru osobistego więc dlatego wypadło na ten sklep. Znalazłem o nim tylko jedną opinię na tym forum, pozytywną. Może macie jakieś doświadczenie z tym sklepem i podzielicie się ze mną?

 

Pozdrawiam

 

Zły wybór, jeśli chcesz w ogóle brać się za astrofoto to nie oszczędzaj na montażu tylko na tubie. Kupienie starego HEQ5 to jest krok w tył, bez poważnych przeróbek na samym starcie nie będziesz mógł tym guidować a bez tego o astrofoto nie ma co marzyć. Nowy HEQ5 SynTrek jest lepszy pod każdym praktycznie względem, a różnica w cenie nie jakaś ogromna. Ale to tylko moja opinia, gościa który HEQ5 SynTrek posiada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) bez poważnych przeróbek na samym starcie nie będziesz mógł tym guidować (...)

 

Hmmm... Czy zakup relaya za kilka dych i wlutowanie w pilota gniazda RJ11 to powazne przeróbki? ;)

 

A i do Białego syntreka też chyba jednak relay potrzebny nie? (please popraw mnie jak się mylę)

 

Corran, różnica jest taka, że z białym HEQ5 jest łatwiej. Ma bardziej równe PE dzięki innym silnikom i elektronice. Wieć generalnie warto chyba tą dodatkową kase jednak wyłożyć.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Przeedytowałem błąd w typie gniazda.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Czy zakup relaya za kilka dych i wlutowanie w pilota gniazda RJ45 to powazne przeróbki? ;)

 

Tak, bo tracisz gwarancję na nowy montaż :) Relaybox może rozwiązać sprawę ale prościej zastosować EQMOD'a - wtedy jest GoTo, guiding i masa innych rzeczy po jednym kabelku z komputera do montażu. Z tego co wiem z czarną wersją HEQ5 jest to niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc można jakoś przerobić ten montaż.

 

Nie rozumiesz że nawet jak go przerobisz tak aby można było guidować to i tak dostaniesz gorsze wyniki niż przy nowym HEQ5??? GoTo za 150zł też Ci nie potrzebne rozumiem? Przeczytaj DOKŁADNIE I ZE ZROZUMIENIEM ten wątek:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=19112

 

Jesteś uparty. Widzę że powiedzenie "Polak mądry po szkodzie" znowu znajdzie potwierdzenie. Cóż, Twój wybór. <_< Z mojej strony to tyle.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem z uwagą tamten link. Przypomnę tylko, że chciałem wydać 2000 zł na teleskop a wydaję tysiąc więcej, więc każda stówa to jest dla mnie dużo. Pomijając fakt pieniędzy to powiedzcie mi: czy czarny HEQ5 jest aż tak do dupy(przepraszam), że astrofotografia (amatorska) jest z jego wykorzystaniem kompletnie nieudana, że jedyne do czego się nadaje to większy komfort oglądania, że kupując go zamiast EQ5 to strata pieniędzy?????????????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy czarny HEQ5 jest aż tak do dupy(przepraszam), że astrofotografia (amatorska) jest z jego wykorzystaniem kompletnie nieudana,

 

Z tubą 8" (zakładając że ogniskowa 800mm)?? Moim zdaniem tak. Ale od EQ5 będzie jednak lepszy. Na Twoim miejscu oszczędziłbym na tubie. Pamietaj że jak chcesz się bawić w astrofoto to priorytem jest montaż a dopiero potem optyka dopasowana do możliwości tego pierwszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) czy czarny HEQ5 jest aż tak do dupy(przepraszam), że astrofotografia (amatorska) jest z jego wykorzystaniem kompletnie nieudana, że jedyne do czego się nadaje to większy komfort oglądania, że kupując go zamiast EQ5 to strata pieniędzy?????????????????????

 

Troche za głębokie wnioski wyciągasz :)

 

Nikt nic takiego ci nie napisał. To na pewno nie jest strata pieniedzy, bo jak policzysz gołe EQ5 do tego lunetkę i napęd to nagle się okaże, że jesteś z kasą baaaardzo blisko HEQ5 który ma to wszystko w standardzie i nie jest to mont o nośności 7.5kg tylko 13.5kg. (w ogóle to nie traktujcie tych wartości tak dosłownie, w szczeg. dla EQ5) Ja fotografuje na HEQ5 czarnym. Możesz sobie na galerii astronocy zrobic filtr po userze hans i bedziesz miał jasność.

 

Problemem jest to, że oba HEQ5 mają PE na poziomie 15-20" więc już przy ognisowej 500mm wywalam sporo klatek gdy tylko wydłuże czasy. Na 800 to już bym chyba mało co zostawiał :) I tutaj zaczyna pojawiać się guiding. I tutaj zaczynają się różnice. Na czarnym HEQ5 jest trudniej i koncowy efekt będzie słabszy niz na białym (ja jestem na etapie dziergania guidingu do mojego HEQ5, nie mam jeszcze wykresów, ale sądząc na podstawie różnic w pomiarów nieguidowanych głowic, nie osiągne wyniku jaki ludziom udało sie uzyskac na Syntekach). To jest pomiędzy nimi różnica.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jest kupić 8'' i HEQ5 SynTrek i tym fotografować czy może kupić zwykłe HEQ5 i za różnice w cenie kupić jakiegoś achromata? Są może gdzieś zdjęcia zrobione jakimś achromatem? Chciałbym zobaczyć jak wygląda aberracja chromatyczna z tego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jest kupić 8'' i HEQ5 SynTrek i tym fotografować czy może kupić zwykłe HEQ5 i za różnice w cenie kupić jakiegoś achromata?

 

Zależy jaką tubę 8". Tutaj czynnikiem decydującym jest długość ogniskowej. Moim zdaniem achromat i astrofoto to złe połączenie (wiem, że niektórzy tak focą dlatego podkreślam, że to moje zdanie). Chyba że apochromat to wtedy owszem. Najtańszym wyjściem jest jednak reflektor.

 

Co do aberracji to popatrz na fotki Hansa, np.

 

http://www.astronoce.pl/galeria/20061212_1...5_176745913.jpg

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.