Skocz do zawartości

Jaki obiektyw?


enkoder

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem jakiś czas temu lustrzankę Nikon D40, za chwilę potem dodatkowo obiektyw 55-200mm.

Przyznam się że jak dla mnie, to było jeszcze mało, więc skusiłem się jeszcze na 70-300mm VR (ze stabilizacją obrazu) i tutaj już zaczęło być ciekawie, zacząłem fotografować księżyc. Zaobserwowałem, że przy ogniskowej 300mm cały księżyc nie mieści się w kadrze :).

 

No ale do rzeczy, ostatnio dość tanio, na giełdzie kupiłem telekonwerter x2 Sigma APO i teraz pytanie do znawców tematu, czy sprzęt podoła poszczególnym kraterom na księżycu, a może coś więcej jestem w stanie zobaczyć i fotografować?

Wypadkowa ogniskowa to 300mm x2 (telekonwerter) x1,5 (krotność samego aparatu) razem 900mm.

 

Jak na razie to raczkuje w sprawach astro, ale temat mnie zainspirował i stąd niedawne zapisanie się na AstroForum.

 

z gory dzięki za wszelkie rady dotyczące fotografowania nieba

 

dodam że statyw mam masywny, ciężki i bardzo sztywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny??? U mnie przy 750mm ogniskowej Księżyc nie zajmuje całego kadru....

 

Księzyc w ognisku głównym 1000 mm ma okolo 10 mm a wymiary matrycy w N40 to 23.7 x 15.6 mm dziwne

chociaz piszesz ze uzywasz tele x2 to i tak razem na matrycy powinienes miec okolo 6 mm księzyca.

Pozdr . Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, nawet zmieści się przy ogniskowej 1500mm

 

pole kadru aparatu wylicza się ze wzoru:

 

FOV [arc min] = 3438 * rozmiar matrycy [mm] / ogniskową [mm]

 

znajdź sobie w sieci jaki rozmiar matrycy ma ten Nikon D40 a wyliczysz sobie jakie pokazuje pole w minutach kątowych

a przy okazji nie mnóż ogniskowej obiektywu przez crop factor (1,5x)

bo to tylko wymysł marketingu, crop factor nie zwiększa ogniskowej, tylko obcina pole kadru

 

 

o florina już podał, więc masz komplet

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przy okazji nie mnóż ogniskowej obiektywu przez crop factor (1,5x)

bo to tylko wymysł marketingu, crop factor nie zwiększa ogniskowej, tylko obcina pole kadru

o florina już podał, więc masz komplet

 

Swięta prawda Sumas

 

Pozdr. Artur

P.S. Nie florina tylko fiorina - Florina to były chyba zakłady kosmetyczne a Fiorina to nazwa planety ze znanego filmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enkoder, jakie obrazy uzyskujesz z D40 ?

Zapodasz jakieś zdjęcie Księżyca, gwiazd.

 

Chodzi mi głównie o sprawdzenie aberracji i ostrości, oraz komy.

 

Mając takie dane można powiedzieć co najwyżej coś o optyce :) Niech lepiej kolega pokaże darki z tego Nikona to będzie coś wiadomo o samym aparacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enkoder, jakie obrazy uzyskujesz z D40 ?

Zapodasz jakieś zdjęcie Księżyca, gwiazd.

 

Chodzi mi głównie o sprawdzenie aberracji i ostrości, oraz komy.

To były dopiero początki, teraz łysego nie ma więc poczekamy, ogniskowa 155mm i 300mm, na początek

Krytyka samych zdjec mile widziana...

 

http://tinyurl.com/2x779x

http://tinyurl.com/28b9o3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.