Skocz do zawartości

Witam


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczow :)

 

Pomysl z programikami swietny. Sam jestem poczatkujacym i jakis czas temu szukalem programikow ktore wygenerowalyby mi mapke nieba (obserwacje lornetka).

Na poczatek poszlo http://www.skyviewcafe.com/

pozniej zainstalowalem cartes du ciel (chyba tak to sie po francusku pisze)

Widze, ze sporo osob poleca skymap.com, na ktorego zaraz zerkne.

 

Natrafilem tez na dosc ciekawy darmowy programik stellarium

http://sourceforge.net/projects/stellarium/ (wersja win, linux, kod zrodlowy), ktory mi sporo pomogl w obserwacjach(widok "rzeczywsisty" jak w starry night)

 

A troche z innej beczki, szukalem moja bpc M33 i udalo mi sie ledwo ledwo znalezc jedynie zarysy tej galaktyki. W programie czytam Mag 5.7, w innym Mag 6 z groszami. Jak to jest, ze ten obiekt jest ledwo widoczny, podczas gdy np. M27 o malej jasnosci (Mag ~= 7) widac "dosc dobrze " jak na lornetke ;) ?

 

pozdrowka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę , M-33 jest słabo widoczną galaktyką nawet w sporym teleskopie . Musimy mieć idealnie czarne niebo aby ten obiekt obserwować . Ostatnio na Kudłaczach przy pięknej choć zmięnnej pogodzie widzieliśmy strukturę M-33 i NGC -604 w półmetrówce TURa . Pod miejskim niebem będzie to zawsze widoczna wielka mgła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj z tą słabą jej widocznością, pod czarnym niebem i z dobrą adaptacją widać ja nawet gołym okiem a w lornecie klasy 50mm jest łatwa do namierzenia, tylko poptrzeba pamiętać o jej rozmiarach rzędu stopnia aby wiedzieć czego szukać 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na podkrakowskim niebie namierzylem ja chyba dopiero za 2 albo 3 razem skakajac z gwiazdki na gwiazdke...

Zostaja pytania:

a) jak ma sie mag do widocznosci ? (pomijam rzeczy jak oswietlenie czesci nieba przez swiatla miejskie)

B) zastanawia mnie tez troche dlaczego w roznych programach podane sa rozne mag tych samych obiektow (byc moze skalowanie do zmierzchu, pelnej nocy - choc to strzelam) ?

c) i troche z innego wora - w roznych programikach / drukowanych mapkach gwiazdozbiory zawieraja rozne gwiazdy (chodzi mi o "zwyczajowe polaczenia"). Wiem, ze formalnie obszary gwiazdozobiorow sa wyznaczone... a "polaczenia" ?

 

pozdrowka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały szkopuł tkwi w jsności powierzchniowej obiektu a nie całkowitej jego jasności bo galaktyka M33 jest jasna, ma około 6 mag ale przy jej średnicy prawie 1 stopień jest rozmyta i powierzchniowo słaba 8)

Co do lini gwiazdozbiorów jest kilka szkół ale możesz oczywiście wypracować własną ich koncepcję. Unia Astronomiczne nie zajmuje się teraz takimi drobiazgami, granice to już co innego i są raz na zawsze ustalone 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.