Skocz do zawartości

High speed photo


Daniel Dudycz

Rekomendowane odpowiedzi

Ten temat chyba nie był jeszcze tu omawiany, dlatego pozwoliłem sobie go otworzyć. Jeżeli ktoś z forumowiczów ma trochę doswiadczeń w dziedzinie amatorskiej fotografii "ultra-szybkiej" (używam cudzysłowu, bo prawdziwa high speed... jest mało dostępna ze względu na ceny sprzętu). - proszę

o kontakt na PW, lub mailem.

Pozdrawiam, Daniel

Edytowane przez Daniel Dudycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kiedyś na forum DPreview była ciekawa dyskusja na powyższy temat.

Niestety aktualnie nie działa tam wyszukiwarka. Jednak udało mi sie jakoś dojść do osoby która najbardzej tam się udzielała.

23.jpg

17.jpg

 

Jeśli chodzi Ci o takie High-Speed Photo , to polecam strone: http://lullaby.homepage.dk/index.html

 

Powyższe zdjęcia zaczerpniete z galerii na tej samej stronie.

Jeśłi poczynisz jakieś kroki w tym temacie to daj znać, z chęcią poczytam.

 

Pozdrawiam

Matt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie przeraża cię angielski to masz tutorial od A do Z http://www.hiviz.com/activities/guidebook/eg_title.html

 

 

Szukając odpowiednich kamer w sieci dochodzę do wniosku, że są to cholernie drogie zabawki (nie mówię tutaj o zwykłych lustrzankach, którymi też można robić high-speed photo; wystarcza przecież czas rzędu 1/2000 - 1/8000sek., tylko o dedykowanych kamerach gdzie migawka pracuje od 1/60 - 1/125000 sek i szybciej - koszt od kilku do kilkudziesięciu tys. euro) - tak a propo to wkurza mnie strasznie na necie jak znajduje informację o "szybkich kamerach", są takie firmy w Polsce, ale niestety cen niet, jakby to komuś przeszkadzało. Ja rozumiem że można zadzwonić do firmy i dopytać się o cenę, ale i tak taka polityka doprowadza mnie do szału.

Drugą sprawą jest to, że ludzie, którzy piszą tutoriale jak robić zdjęcia w tej technice, też strasznie unikają napisania jaką kamerą było to robione - opiszą dokładnie wszystko (lampa błyskowa, bzyczek, elektronika, inne pierdoły) ale jakiej kamery użyli to już nie grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr :(

 

wątek ciekawy - jak ktoś coś wie o tańszych kamerach jakie można stosować to również proszę o informacje.

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie jest trochę tak, że szybkie pojedyncze zdjęcia można robić nawet średnim aparatem, tylko trzeba odpowiednio zsynchronizować bardzo krótki błysk światła z zaistnieniem fotografowanego zjawiska?

Oczywiście cała sekwencja zdjęć albo film to zupełnie inna para kaloszy. Wtedy rzeczywiście migawka musi być ekstremalnie szybka. No i kwestia tego, co fotografujemy. Czy jest to w warunkach laboratoryjnych, jak te przykłady z balonikiem, czy w warunkach zastanych, kiedy nie można kombinować z krótkim błyskiem tylko trzeba mieć rzeczywiście krótki czas otwarcia migawki.

Nie wiem czy dobrze myślę? Właściwie nie znam się na tym. Ot tak sobie kombinuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze myślę? Właściwie nie znam się na tym. Ot tak sobie kombinuję.

Lampka dobrze kombinujesz - ja już patrzę na necie i rozpoznaje coś takiego jak wyzwalanie migawki w połączeniu z fotokomórką lub czujką ruchu. no a później to już rzeczywiście synchronizacja tego wszystkiego.

 

np. jeżeli chodzi o tłuczone przez wszystkich kropelki to sprawa jest banalna - to jest coś cyklicznego i można to spokojnie zaplanować. natomiast jeżeli chodzi o balonik z wodą który nakłuwamy to już jest problem - ale to takie moje dywagacje :blink:

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie przeraża cię angielski to masz tutorial od A do Z http://www.hiviz.com/activities/guidebook/eg_title.html

Szukając odpowiednich kamer w sieci dochodzę do wniosku, że są to cholernie drogie zabawki (nie mówię tutaj o zwykłych lustrzankach, którymi też można robić high-speed photo; wystarcza przecież czas rzędu 1/2000 - 1/8000sek., tylko o dedykowanych kamerach gdzie migawka pracuje od 1/60 - 1/125000 sek i szybciej - koszt od kilku do kilkudziesięciu tys. euro) - tak a propo to wkurza mnie strasznie na necie jak znajduje informację o "szybkich kamerach", są takie firmy w Polsce, ale niestety cen niet, jakby to komuś przeszkadzało. Ja rozumiem że można zadzwonić do firmy i dopytać się o cenę, ale i tak taka polityka doprowadza mnie do szału.

Drugą sprawą jest to, że ludzie, którzy piszą tutoriale jak robić zdjęcia w tej technice, też strasznie unikają napisania jaką kamerą było to robione - opiszą dokładnie wszystko (lampa błyskowa, bzyczek, elektronika, inne pierdoły) ale jakiej kamery użyli to już nie grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr :(

 

wątek ciekawy - jak ktoś coś wie o tańszych kamerach jakie można stosować to również proszę o informacje.

 

 

 

Wbrew powszechnemu i błędnemu przekonaniu do typowej fotografii "ultraszybkiej" wcale nie są potrzebne "super" sprzety w "mega" cenie.Pierwsza tego typu fotografie zrobił bodajrze słynny Nadar. Ponad 100 lat temu udowodnił ze jest mozliwe wykonywanie fotografii o rzeczywistym " roboczym" czasie rzedu 1/100000s (!) aparatem o migawce realizujacej tylko czas B(lub T). Jak to zrealizował ? Ano bardzo prosto : na wirujacej bardzo szybko tarczy została przypieta gazeta (dzieki temu pozbył sie problemu z mała głebią ostrości długo ogniskowego obiektywu), potem została umieszcona w nieoswietlonym atelier( tak naprawde była oswietlona światłem czerwonym , ale klisza była " barwoślepa"). Po ustawieniu ostrości rozpedzno do duzej predkości tarczę z gazetą ,uszczelniono pokój i otwarto migawke. Obraz nie tworzył sie na kliszy z powodu braku światła i ... Fotograf powodował wyładowanie z butelki lejdejskiej( taki kondensator). Iskra trwała maleńki ułamek sekundy i tyle trwało światło oswietlajace gazetę. I otrzymywano ostre zdjecie gazety. Dziś mając dostęp do nowoczesnych lamp błyskowych " z komputerem" mozna bezproblemowo wyduszać fotki z naswietlaniem np 1/200 000 s. Mozna to zrobić bezproblemu aparatem z czasem B ( i statywem). Co wiecej klasyczna fotografia analogowa ma 1 ale zasadnicza przewagę nad najlepszą nawet cyfrówką : W analogu przy długim czasie naświetlania nie wzrasta ziarnistość(szumy) obrazu a z matrycy tak:(( . Taka fotografie mozna bezproblemu wykonywać kazdym kompaktem cyfrowym z manualnym ustawieniem ostrości ( lub możliwością zapamietania ustawienia) i czasami conajmniej 4-6 s ( pod warunkiem że mamy pomocnika robiącego fotę i krzyczacego " 1..2..3..start" :D

 

 

Do tego rodzaju fotek należa wszystkie umieszczone w rtym topiku. Jedyna kłopotliwość to zgranie wyzwolenia lampy z strzałem(dla średnio zawansowanych elektroników zbudowanie "cusia" zwierajcego styki wyzwalania flasza za pomocą triaka czy tyrystorka sterowanego z takiej czy innej czujki to pikuś) :D

 

Proces focenia wygląda tak ustawiamy w pokoju przy zapalonym świetle całe" theatrum" stoliczek na nim szklanka z wida/kieliszek , balon Celujemy z wiatrówki przykreconej do imadła czy innego scisku stolarskiego, ustawiamy kulołap(rykoszety!) -karton z piachem itp . Ustawiamy aparat na statywie . W jakiś tam sposób ustawamy ostrość. Lampa błyskowa musi być z ekranem kierującym jak największą część światła do swojej fotoceli pomiarowej (Wielka Improwizacja Z Kalki Technicznej :banan: ) Komputer daje wtedy najkrótszy błysk .Ustawiany lampke jak najbliżej sceny , zasłaniamy ją jakimś ekranem ,żeby wpadajace w obiektyw silne światło nie generowało nam flar . Najlepiej odpalić kilka próbnych fotek bez niszczenia obiektu . Ekspozycję zmieniamy tylko przysłona lub ew dodatkowo zmianą ISO. Jezeli jest taka mozliwość testujemy działanie czujki np akustyczną czyjkę klaszczęc itp. A potem gasimy swiatło i .....ognia

Są procesy które generuja duze ilości światła np wybuchy i tam musimy uzyć kamer dedykowanych do ultra szybkiej fotografii . O dziwo fotki otrzymywane z takich kamer sa dużo mniej efektowne niż te wykonywane tą "antyczną" metodą. Co ciekawe ta metoda można wykonywać nie tylko efektowne fotografie ale również metoda oddaje duże usługi nauce . Mozna nią mierzyć procesy przebiegajace ultra szybko . Np mierzyć z duza dokładnościa prędkość obiektów , lub zjawisk np rozchodzenie sie pęknięcia w materiale kruchym itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rety ! Ale narozrabiałem…

Nie spodziewałem się tak szybkiej i obfitej reakcji na mój apel. Dziękuję serdecznie wszystkim kolegom za wsparcie, porady, linki… Temat trochę rozgryzłem „teoretycznie”, na razie kupiłem od www.quaketronics.com taki skromny „High Speed Photography Kit” i jestem w trakcie sklejania go w funkcjonującą całość. Kit działa według zasady opisanej wyżej przez noxili.. Inna firma, też w USA (link w poscie krzysztofaZ) oferuje duży wybór niedrogich kitów do samodzielnego montażu. Interesujący, dostępny nawet dla zupełnie początkujących tutorial znalazłem tu: http://photos.soboring.org/High_speed_photography/. Jeżeli przeczyta to Lampka, ucieszy się, bo jego idea użycia zwykłego aparatu przy pewnej pomysłowości może się sprawdzić (czas trwania błysku można regulować w samym fleszu).

Inaczej jest z high-speed video. Ceny kamer profesjonalnych są niebotyczne, w Polsce jedna tylko firma oferuje takie kamery o tajemniczej nazwie TRI-X i MOTION-X, zaszyfrowanej, aby ktoś nie kupił takiej kamery bezpośrednio u producenta. Firma jest w W-wie, wybiorę się tam, aby obejrzeć te zabawki, chociaż przypuszczam, że oni mają tylko … foldery.

Niechaj żywi nie tracą nadziei - już chyba bliska jest rynkowa oferta aparatu cyfrowego Casio EX-NC. Pokaz możliwości tego, amatorskiego w końcu, cyfraka dech zapiera, jeżeli uwzgledni się fakt, że to jest przeciez "zwykły" cyfrak:

http://world.casio.com/ngdc/en/features2.html. A ponieważ będzie to sprzęt produkowany seryjnie, więc cena, po pierwszym okresie euforii – powinna być dostępna dla nas.

Jeszcze raz – dzięki za odzew. Po pierwszych „eksperymentach" odezwę się ponownie.

Pozdrawiam , Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampka dobrze kombinujesz - ja już patrzę na necie i rozpoznaje coś takiego jak wyzwalanie migawki w połączeniu z fotokomórką lub czujką ruchu. no a później to już rzeczywiście synchronizacja tego wszystkiego.

 

np. jeżeli chodzi o tłuczone przez wszystkich kropelki to sprawa jest banalna - to jest coś cyklicznego i można to spokojnie zaplanować. natomiast jeżeli chodzi o balonik z wodą który nakłuwamy to już jest problem - ale to takie moje dywagacje :blink:

 

 

Tak na szybkiego to ciężko zrobić fotki kroplą wody, skorelować puszczanie kropel z zakrapiacza i ręczne uruchomienie migawki, do łatwych nie należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybkiego to ciężko zrobić fotki kroplą wody, skorelować puszczanie kropel z zakrapiacza i ręczne uruchomienie migawki, do łatwych nie należy.

Do robienia fotek kroplom wody nie potrzeba fotokomórki ani żadnych czujek ruchu. Spokojnie można w kranie wyregulować odpowiedni strumień kropelek (strumień kropelek jest powtarzalny) - natomiast jak chcesz fotografować coś co pęka, wybucha (szklanka, balon itp.) to niestety musisz to synchronizować.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=15637

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
O rety ! Ale narozrabiałem…

.

Niechaj żywi nie tracą nadziei - już chyba bliska jest rynkowa oferta aparatu cyfrowego Casio EX-NC. Pokaz możliwości tego, amatorskiego w końcu, cyfraka dech zapiera, jeżeli uwzgledni się fakt, że to jest przeciez "zwykły" cyfrak:

http://world.casio.com/ngdc/en/features2.html. A ponieważ będzie to sprzęt produkowany seryjnie, więc cena, po pierwszym okresie euforii – powinna być dostępna dla nas.

Pozdrawiam , Daniel

 

CASIO zrobiło kolejny krok:

http://www.exilim.com/intl/ex_f1/features1.html

 

Warto obejrzeć i ... składać kasę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z odrobiną wprawy i ręczną synchronizacją udało mi się zrobić coś takiego (...)

 

 

kurcze fajna fota!!

 

ja narazie bawię się kropelkami, a efekty można oglądać tutaj

 

uzywam canon A60 :D

 

 

pozdrawiam

dwork

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.