Jump to content

Kolimacja BPC 26x70


Guest
 Share

Recommended Posts

Mam zakupioną lornetkę BPC 26x70 (na statywie-żurawiu p. Poruczki). Była już raz kolimowana (w ramach gwarancji), jednak nadal obserwuję:

a) niewielką rozbieżność dróg optycznych w poziomie na zewnątrz: widoczne dwie gwiazdy zamiast jednej - rozbieżność w poziomie wynosi wg moich obserwacji ok. średnicy Jowisza (ok. 40 sekund kątowych). Obraz dwóch gwiazd zamiast jednej staje się bardziej widoczny po oddaleniu lornetki od oczu na odległość kilku cm.

B) minimalną rozbieżność dróg optycznych w pionie - lewy obraz jest minimalnie niżej niż prawy o ok. połowę średnicy Jowisza (ok. 20 sekund kątowych).

[c) wg mnie okulary nadal "chodzą" za lużno dla obserwacji astro, przy których wystarczy w zasadzie raz dokonać regulacji ostrości obrazu bez konieczności wielokrotnych modyfikacji]

 

Udawało mi się dokonywać ciekawych obserwacji za pomocą tej lornetki po wspomnianej kolimacji, ale wymagało to pewnego wysiłku aby obrazy udawało się zsunąć razem. Posiadam też lornetki Oberwerk specjalnie sprowadzone z USA z powodu zastosowania w nich ręcznej kolimacji za pomocą śrubek poruszających pryzmaty. Dzięki temu wiem jak wygląda obraz przez lornetkę idealnie skolimowaną przez samego siebie - widać bez żadnego wysiłku gwiazdy jako idealne punkty nawet przy odsunięciu lornetki od oczu na odległość kilku cm. Jak wiem, BPC ma kolimację rozwiązaną inaczej- posiada funkcję justowania obiektywów na mimośrodowych oprawach co wymaga specjalistycznych narzędzi.

Czy wobec powyższego w ogóle możliwe jest idealnie dokładnie skolimowanie BPC 26x70 biorąc pod uwagę wyszczególnione minimalne rozbieżności dróg optycznych w poziomie i w pionie?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Drogi Marcinie w przemyśle optycznym i optyce obserwacyjnej stosuje się normy branżowe na zjustowanie lornety w pionie i w poziomie i muszę je jutro sprawdzić ale z tego co pamiętam to dopuszcza się w pionie do około jednej minuty kątowej i w poziomie do chyba 3 minut kątowych rozbieżności bo i tak kolebanie okularów na mostku czy gwintach jest co najmniej na tym poziomie a nasz mózg od razu niweluje tak niewielkie różnice w położeniu obu obrazów.

Zdradź mi przy okazji słodką tajemnicę czym pomierzyłeś wielkości przesunięć obrazów w sekundach łuku jak rozbierzności osobnicze w fizycznej budowie naszych oczu są na poziomie 2-3 minut kątowych i to losowo u różnych osobników gatunku Homo Sapiens :roll:

 

Ps. Co to justowania chińskiego Oberwerka przez pochylanie pryzmatów to taka metoda powoduje silne zaburzenie czoła fali oraz paskudne odblaski od tym sposobem odchylonych od osi optycznych powierzchni pryzmatów i woła o pomstę do nieba w optycznym światku, dowodzi to tylko nieznajomości przez producenta podstawowych zasad optyki instrumentalnej i szukanie najtańszych i najgorszych zarówno z punktu mechaniki jak i optyki rozwiązań :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Przesunięcia w poziomie i pionie w BPC po prostu oszacowałem biorąc tarczę Jowisza o znanych rozmiarach kątowych jako wzorzec. Co do Oberwerka jako użytkownik nie zgadzam się na taką ocenę, dla mnie liczy się efekt końcowy-tylko ta firma umożliwiła mi "osobistą" kolimację co dało efekt w postaci zbieżności dla mnie dróg optycznych dokładnie w punkt, w tym przypadku pojedynczą gwiazdę, a o to dokładnie mi chodziło. Dzięki nowej Oberwerk 20x80 udało mi się poobserwować nawet m.in. słabą M1 Krab,tak że jestem b. zadowolony z tego właśnie sprzętu.

Link to comment
Share on other sites

Witaj Ziomku. Marcinie otwierasz sklep z lornetkami w profilu ich ilośc jest imponująca.

 

Każda ma swoje zastosowanie:

Oberwerk 20x80 LightWeight ma największy zasięg i możliwości obserwacyjne, ale duże rozmiary i dość znaczącą wagę 3,6 funta

Oberwerk 11x70 jest b. jasna - żrenica 6,3 mm przy dużej aperturze obiektywu 70mm, służy jako np. szukacz komet (na razie żadnej nie udało mi się odkryć....)

Oberwerk 15x70 jest lżejsza niż 20x80 i ma podobne pole widzenia jak 11x70,służy jako w miarę poręczna lornetka do wszystkiego "grab and look"

Oberwerk 12x60 Wide Angle ma duże pole widzenia przy tym powerze,służy jako szukacz do refraktorka ZRT

Oberwerk 8x56 jest b.jasna żrenica prawie 7 mm i b. lekka,służy zarówno do astro jak i w zast. "ziemskich"

BPC 26x70 ma największy power i kontrast co jest często b.przydatne, gdyby tylko była tak idealnie skolimowana jak Oberwerki "w punkt"...

BPC 12x40 (nie wymieniona) ze względu na rozkolimowanie i małą aperturę 40mm niestety nie nadaje się do astro...

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

I mam rozumieć Marcinie że nie przeszkadzają Ci wielokrotne refleksy od Jowisza czy Księżyca mające swoje źrodło w pochylanych barbarzyńsko pryzmatach, no coż to już kwestia gustu jak jesteś silny i młody to nosisz kilka lornetek Oberwerk, każda do innego zastosowania ale nie każdemu chce się tachać tyle sprzętu na raz :?

Link to comment
Share on other sites

Nowe Oberwerki mają b.dobre warstwy antyodblaskowe jak za tę cenę. Po pierwsze,nie jestem aż tak "silny i młody" (już 3 krzyzyk i takie uwagi to nie do mnie) a po drugie przecież nie zabieram na sesję wyjazdową wszystkiego tylko wybieram sobie 1-2 lornetki w zależności od tego co chcę obserwować.Pełny luksusowy wybór lornetek mam za to np. przy obserwacji z balkonu. Mam tyle ponieważ Oberwerk dał mi 15 % rabatu przy sprowadzeniu takiego kompletu, czego np. w Astrokraku pewnie bym nigdy nie uzyskał. A może Januszu sugerujesz że do astro lepsza i uniwersalna byłaby np. jedna lornetka ale z ZOOM ? Dla mnie ZOOM w astro to pomyłka.

Link to comment
Share on other sites

Drogi Marcinie w przemyśle optycznym i optyce obserwacyjnej stosuje się normy branżowe na zjustowanie lornety w pionie i w poziomie i muszę je jutro sprawdzić :shock:  :shock:  :shock:

Januszu ale nie doczekałem się odpowiedzi na moje podstawowe pytanie: czy moją BPC 26x70 jest w ogóle sens ponownie kolimować do lepszej zbieżności, czy to w ogóle jest osiągalne ? (W "osobiście" regulowanych Oberwerkach osiągam dokładnie zbieżność obrazu gwiazdy w punkt-bez wysiłku obserwującego).

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Już Ci odpisałem że luzy na mostku czy okularach dają większe przesunięcie niż chcesz usunąć i to nie ma większego sensu a to że lornetki z Zoomem ci polecam to musiałes pomylić mnie z kimś innym bo ja nigdy takich nie polecałem a raczej odradzam rękami i nogami takie koszmarki :slon:

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście- miałem przez chwilę Everest 8x-24x ZOOM i od razu ją odesłałem w tym samym dniu. Przeżyłem szok jak zobaczyłem malutkie widome pole widzenia i to najmniejsze przy najmniejszym powiększeniu 8x, nieostry obraz, potężne rozkolimowanie przy 24x...same wady. Wolę już jakąkolwiek najtańszą ruską BPC.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.