Skocz do zawartości

Kolimacja BPC 26x70


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zakupioną lornetkę BPC 26x70 (na statywie-żurawiu p. Poruczki). Była już raz kolimowana (w ramach gwarancji), jednak nadal obserwuję:

a) niewielką rozbieżność dróg optycznych w poziomie na zewnątrz: widoczne dwie gwiazdy zamiast jednej - rozbieżność w poziomie wynosi wg moich obserwacji ok. średnicy Jowisza (ok. 40 sekund kątowych). Obraz dwóch gwiazd zamiast jednej staje się bardziej widoczny po oddaleniu lornetki od oczu na odległość kilku cm.

B) minimalną rozbieżność dróg optycznych w pionie - lewy obraz jest minimalnie niżej niż prawy o ok. połowę średnicy Jowisza (ok. 20 sekund kątowych).

[c) wg mnie okulary nadal "chodzą" za lużno dla obserwacji astro, przy których wystarczy w zasadzie raz dokonać regulacji ostrości obrazu bez konieczności wielokrotnych modyfikacji]

 

Udawało mi się dokonywać ciekawych obserwacji za pomocą tej lornetki po wspomnianej kolimacji, ale wymagało to pewnego wysiłku aby obrazy udawało się zsunąć razem. Posiadam też lornetki Oberwerk specjalnie sprowadzone z USA z powodu zastosowania w nich ręcznej kolimacji za pomocą śrubek poruszających pryzmaty. Dzięki temu wiem jak wygląda obraz przez lornetkę idealnie skolimowaną przez samego siebie - widać bez żadnego wysiłku gwiazdy jako idealne punkty nawet przy odsunięciu lornetki od oczu na odległość kilku cm. Jak wiem, BPC ma kolimację rozwiązaną inaczej- posiada funkcję justowania obiektywów na mimośrodowych oprawach co wymaga specjalistycznych narzędzi.

Czy wobec powyższego w ogóle możliwe jest idealnie dokładnie skolimowanie BPC 26x70 biorąc pod uwagę wyszczególnione minimalne rozbieżności dróg optycznych w poziomie i w pionie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Marcinie w przemyśle optycznym i optyce obserwacyjnej stosuje się normy branżowe na zjustowanie lornety w pionie i w poziomie i muszę je jutro sprawdzić ale z tego co pamiętam to dopuszcza się w pionie do około jednej minuty kątowej i w poziomie do chyba 3 minut kątowych rozbieżności bo i tak kolebanie okularów na mostku czy gwintach jest co najmniej na tym poziomie a nasz mózg od razu niweluje tak niewielkie różnice w położeniu obu obrazów.

Zdradź mi przy okazji słodką tajemnicę czym pomierzyłeś wielkości przesunięć obrazów w sekundach łuku jak rozbierzności osobnicze w fizycznej budowie naszych oczu są na poziomie 2-3 minut kątowych i to losowo u różnych osobników gatunku Homo Sapiens :roll:

 

Ps. Co to justowania chińskiego Oberwerka przez pochylanie pryzmatów to taka metoda powoduje silne zaburzenie czoła fali oraz paskudne odblaski od tym sposobem odchylonych od osi optycznych powierzchni pryzmatów i woła o pomstę do nieba w optycznym światku, dowodzi to tylko nieznajomości przez producenta podstawowych zasad optyki instrumentalnej i szukanie najtańszych i najgorszych zarówno z punktu mechaniki jak i optyki rozwiązań :shock: :shock: :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesunięcia w poziomie i pionie w BPC po prostu oszacowałem biorąc tarczę Jowisza o znanych rozmiarach kątowych jako wzorzec. Co do Oberwerka jako użytkownik nie zgadzam się na taką ocenę, dla mnie liczy się efekt końcowy-tylko ta firma umożliwiła mi "osobistą" kolimację co dało efekt w postaci zbieżności dla mnie dróg optycznych dokładnie w punkt, w tym przypadku pojedynczą gwiazdę, a o to dokładnie mi chodziło. Dzięki nowej Oberwerk 20x80 udało mi się poobserwować nawet m.in. słabą M1 Krab,tak że jestem b. zadowolony z tego właśnie sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Ziomku. Marcinie otwierasz sklep z lornetkami w profilu ich ilośc jest imponująca.

 

Każda ma swoje zastosowanie:

Oberwerk 20x80 LightWeight ma największy zasięg i możliwości obserwacyjne, ale duże rozmiary i dość znaczącą wagę 3,6 funta

Oberwerk 11x70 jest b. jasna - żrenica 6,3 mm przy dużej aperturze obiektywu 70mm, służy jako np. szukacz komet (na razie żadnej nie udało mi się odkryć....)

Oberwerk 15x70 jest lżejsza niż 20x80 i ma podobne pole widzenia jak 11x70,służy jako w miarę poręczna lornetka do wszystkiego "grab and look"

Oberwerk 12x60 Wide Angle ma duże pole widzenia przy tym powerze,służy jako szukacz do refraktorka ZRT

Oberwerk 8x56 jest b.jasna żrenica prawie 7 mm i b. lekka,służy zarówno do astro jak i w zast. "ziemskich"

BPC 26x70 ma największy power i kontrast co jest często b.przydatne, gdyby tylko była tak idealnie skolimowana jak Oberwerki "w punkt"...

BPC 12x40 (nie wymieniona) ze względu na rozkolimowanie i małą aperturę 40mm niestety nie nadaje się do astro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mam rozumieć Marcinie że nie przeszkadzają Ci wielokrotne refleksy od Jowisza czy Księżyca mające swoje źrodło w pochylanych barbarzyńsko pryzmatach, no coż to już kwestia gustu jak jesteś silny i młody to nosisz kilka lornetek Oberwerk, każda do innego zastosowania ale nie każdemu chce się tachać tyle sprzętu na raz :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe Oberwerki mają b.dobre warstwy antyodblaskowe jak za tę cenę. Po pierwsze,nie jestem aż tak "silny i młody" (już 3 krzyzyk i takie uwagi to nie do mnie) a po drugie przecież nie zabieram na sesję wyjazdową wszystkiego tylko wybieram sobie 1-2 lornetki w zależności od tego co chcę obserwować.Pełny luksusowy wybór lornetek mam za to np. przy obserwacji z balkonu. Mam tyle ponieważ Oberwerk dał mi 15 % rabatu przy sprowadzeniu takiego kompletu, czego np. w Astrokraku pewnie bym nigdy nie uzyskał. A może Januszu sugerujesz że do astro lepsza i uniwersalna byłaby np. jedna lornetka ale z ZOOM ? Dla mnie ZOOM w astro to pomyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Marcinie w przemyśle optycznym i optyce obserwacyjnej stosuje się normy branżowe na zjustowanie lornety w pionie i w poziomie i muszę je jutro sprawdzić :shock:  :shock:  :shock:

Januszu ale nie doczekałem się odpowiedzi na moje podstawowe pytanie: czy moją BPC 26x70 jest w ogóle sens ponownie kolimować do lepszej zbieżności, czy to w ogóle jest osiągalne ? (W "osobiście" regulowanych Oberwerkach osiągam dokładnie zbieżność obrazu gwiazdy w punkt-bez wysiłku obserwującego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci odpisałem że luzy na mostku czy okularach dają większe przesunięcie niż chcesz usunąć i to nie ma większego sensu a to że lornetki z Zoomem ci polecam to musiałes pomylić mnie z kimś innym bo ja nigdy takich nie polecałem a raczej odradzam rękami i nogami takie koszmarki :slon:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście- miałem przez chwilę Everest 8x-24x ZOOM i od razu ją odesłałem w tym samym dniu. Przeżyłem szok jak zobaczyłem malutkie widome pole widzenia i to najmniejsze przy najmniejszym powiększeniu 8x, nieostry obraz, potężne rozkolimowanie przy 24x...same wady. Wolę już jakąkolwiek najtańszą ruską BPC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.