Skocz do zawartości

Mam wykres PE i co dalej?


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni jestem posiadaczem platformy paralaktycznej. Udało mi sie zmierzyć PE według przepisu z Astronocy. Nie wiem jednak jak go zinterpretować. Czy starczy do focenia bez guidowania przy 200mm?

 

pe.jpg

 

 

Korzystając z chwili pogody postanowiłem przetestować platformę również pod kątem guide. Od razu jednak nadmienię, że za bardzo nie znam się na prowadzeniu i w zasadzie to nigdy nie posiadałem żadnego normalnego montażu. Podłączyłem jednak nieprzerobioną kamerkę do Synty i uruchomiłem GuideDoga. Zapisałem kilka logów, wszystkie wyglądają podobnie. Te szaleństwa na środku wykresu to był moment, w którym ustawiałem czas ekspozycji w aparacie przyczepionym na piggy-backu :D

 

g1.jpg

 

 

No i teraz jak to zinterpretować? Błędy są na poziomie +- 1,5", czasem mniejsze, czasem większe. Czy to znaczy że mógłbym prowadzić teleskop o ogniskowej 1000 mm?

Czy są rzeczy, na które powinienem szczególnie zwrócić uwagę? Na przykład zauważyłem, że w guidingu bardzo duże znaczenie ma wyważenie całości. Macie jakieś inne rady, które być może są dla wielu oczywiste, ale dla początkującego astrofotografa mogą być przydatne?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od detektora jakim będziesz focił (a konkretnie od wielkości piksela). Jesli będzie to 300D (jak w stopce) to przy 200mm masz 1piksel = 7,3". Wyniki bez gudiowania (nigdy nie podawaj wartości smooth tylko RAW albo z trendem) teoretycznie pozwolą na focenie bez guidingu z taką ogniskową (pojechanie byłoby niezauważalne). Problemem może być ustawienie na biegun - platformy chyba są w tym procesie uciążliwe, ale ja nimi nie fociłem więc niech astrodziadek się wypowie. Teraz tylko pytanie jaki okres przebiegu ma platforma i dlaczego zrobiłeś test tylko dla tak krótkiego czasu? :) To mogło nie pokazać wszystkich błedów.

 

Teraz z guidingiem. Znowu za krótki czas pomiaru, błędy nie są +/-1,5" tylko +/- 2,5" albo więcej (liczą się te piki). Ale generalnie wyniki są dobre, z tego co tutaj widać. Niestety szybka kalkulacja i dla 300D przy ogniskowej 1000mm wychodzi 1 piksel = 1,5". Nie mieścisz się w granicy błędu (musiałbyś mieć jakieś 2" całkowitego błędu żeby było OK). Z taką dokładnością to moim zdaniem ogniskowa w okolicach 600mm to jest max dla platformy, tak żeby móc pokazywać fotki w dużej rozdzielczości. Jak będziesz zmniejszał (ale to nie o to chodzi) to może 800mm ujdzie, ale generalnie nie polecam.

 

 

Wyważenie to tylko jeden z czynników ważnych podczas guidowania. Do tego dochodzą ustawienia softu, sztywność guidera, wiatr, jasność gwiazdy prowadzącej no i oczywiście same błedy montażu - szczególnie te o dużej częstotliwości.

 

Spróbuj wykonać dłuższe testy, najlepiej jeden okres (jeśli to powyżej to nie był 1 okres oczywiście).

 

 

pozdro

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od detektora jakim będziesz focił (a konkretnie od wielkości piksela). Jesli będzie to 300D (jak w stopce) to przy 200mm masz 1piksel = 7,3". Wyniki bez gudiowania (nigdy nie podawaj wartości smooth tylko RAW albo z trendem) teoretycznie pozwolą na focenie bez guidingu z taką ogniskową (pojechanie byłoby niezauważalne). Problemem może być ustawienie na biegun - platformy chyba są w tym procesie uciążliwe, ale ja nimi nie fociłem więc niech astrodziadek się wypowie. Teraz tylko pytanie jaki okres przebiegu ma platforma i dlaczego zrobiłeś test tylko dla tak krótkiego czasu? :) To mogło nie pokazać wszystkich błedów.

Z dokładnym ustawieniem na biegun na razie sobie nie radzę. Zrobiłem tylko taki krótki czas bo szkoda mi było nocy (wiadomo jak teraz jest z pogodą :D ) Jeśli chodzi o okres platformy, to też nie wiem jaki jest. Platforma ma coś takiego? :D Tutaj wykres z usuniętym trendem:

 

peT.jpg

 

 

Teraz z guidingiem. Znowu za krótki czas pomiaru, błędy nie są +/-1,5" tylko +/- 2,5" albo więcej (liczą się te piki). Ale generalnie wyniki są dobre, z tego co tutaj widać. Niestety szybka kalkulacja i dla 300D przy ogniskowej 1000mm wychodzi 1 piksel = 1,5". Nie mieścisz się w granicy błędu (musiałbyś mieć jakieś 2" całkowitego błędu żeby było OK). Z taką dokładnością to moim zdaniem ogniskowa w okolicach 600mm to jest max dla platformy, tak żeby móc pokazywać fotki w dużej rozdzielczości. Jak będziesz zmniejszał (ale to nie o to chodzi) to może 800mm ujdzie, ale generalnie nie polecam.

Wyważenie to tylko jeden z czynników ważnych podczas guidowania. Do tego dochodzą ustawienia softu, sztywność guidera, wiatr, jasność gwiazdy prowadzącej no i oczywiście same błedy montażu - szczególnie te o dużej częstotliwości.

 

Spróbuj wykonać dłuższe testy, najlepiej jeden okres (jeśli to powyżej to nie był 1 okres oczywiście).

pozdro

Czyli taki newtonik 150/750 by sie nadał, czy raczej coś mniejszczego?

Jeśli chodzi o pomiary z guidingiem to wykonałem ich więcej w sumie z 20 minut i wszystkie wyglądają podobnie do tego zamieszczonego.

Edytowane przez skrzypas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.