Skocz do zawartości

M42 przy 500 mm bez prowadzenia z AZ-3 ;)


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

No nie mogłem się oprzeć żeby sfotografować M42 z balkonu, w środku miasta z super małym zasięgiem i do tego bez prowadzenia :Boink: Niektórzy mają Drogę Mleczną od horyzontu po horyzont, ja mam łunę od horyzontu do zenitu z każdej strony.

Tutaj wynik:

m42iso16002sstackbl3.jpg

Stack 16x2s ISO 1600 robiony achromatem SW 102/500.

Aberracja wali po oczach, wszystko jest pojechane na maksa ale i tak jestem zadowolony ;) To moja pierwsza fotografia DS'a :banan:

Przy okazji: istnieje jakiś sposób, żeby przed aparatem jakoś zamocować filtr 1.25"? Ewentualnie 2"? Fringe killer pewnie by pomógł, ale jak to zamocować?

No to chyba zakup eq5 z napędem mnie nie minie w przyszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ostro zabrałeś się za nowy nabytek. Ja podziwiałem M42 w "mikołajkowej" Syncie przez filtr UHC-S. Myślę, że u Ciebie też może się sprawdzić.

Pozdrawiam.

 

PS

Adapter T2/2" z gwintem filtrowym pewnie da się zdobyć.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja postanowiłem sprawdzić jak M42 będzie wyglądała przez przystawkę bino. Niestety, tak jak pisałeś, nie ostrzy z kątówką, ale bez już tak ;) Wcześniej oglądałem jednym okularem i widok był taki sobie: ledwo widoczny kształt. Po zapięciu bino kopara mi opadła :) Dużo wyraźniej widać strukturę, mimo że do każdego oka wpada mniej światła. Całość zrobiła się trójwymiarowa. Plejady to marzenie ;) Jedyny problem jest taki, że sprzęt rzuca dosłownie na kolana w takiej konfiguracji. Trzeba sobie będzie wykombinować jakiś zydelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to kusi. Trzeba to będzie dobrze przemyśleć, żeby nie mieć przy okazji innych problemów. Ale przedłużyć jest łatwiej niż skrócić.

Najpierw jednak chcę przerobić AZ-3 tak aby pracował w pozycji wyważonej, ale bez przeciwwagi, trochę tak Vixen Porta. Pomysł już mam. Może w przyszłym tygodniu będę w stanie się za to zabrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh. Zdjęcie bardzo fajne jak na takie parametry. Wygląda jak w Syncie przez 25mm ploosla, na pierwszy rzut oka, w słabych warunkach. Za to wczoraj miałem niebo jak żyleta i m42 pokazała pazurki ;]

Gratuluje pierwszego poważnego astrofoto :) jeszcze jeden astrofotograf dołączył do zacnego grona :P

 

Pozdrawiam,

Krawat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano jest.

Układ focący był prosty: SW 102/500, do tego do gwintu T2 przykręcone pierścienie pośrednie M42, do tego przykręcony adapter M42/MAF i do tego zapięta Minolta D7D z matrycą APS. Całość na AZ-3. Czas to 2s na klatkę w ISO1600. Klatek 16. Posklejane Registaxem. W pełnym rozmiarze to jest maskara, gwiazdy są pojechane na jakieś 10 pixeli co najmniej, albo i lepiej ;)

Jak rozumiem refraktor to nie Mak i tutaj ogniskowa jest zawsze 500mm?

Na zdjęciu jest pełna klatka, tylko mocno pomniejszona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Ta środkowa "gwiazdka" to jest Trapez Oriona, który na fotografiach jest prawie zawsze przepalany, i w sercu mgławicy zamiast białej plamy są 4 gwiazdki(właściwie jest ich więcej ale tylko 4 zobaczysz swoim telepem). I to jest właśnie wieelki + obserwacji wizualnych, że oko nie spali gwiazd :) a dookoła Trapezu jest piękna struktura mgławicy :) Coś jak ramiona i pofałdowanie wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem się powstrzymać, też dopiero co zaczynam i bez prowadzenia na statywie fotograficznym zrobiłem coś takiego:

 

DSC_1168_2.jpg

Nikon D40, MTO 11-CA, 4,9sek. ISO 800

ale nie mogę się nadziwić jak Ci wyszły te "kolorki" przy takiej ogniskowej...

 

Zauważ, że u mnie było 16 ekspozycji po 2 s. Potem dość obróbka w Registaxie. Składanie i krzywe, które pozwoliły ściemnić niebo i rozjaśnić samą mgławicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.