Skocz do zawartości

Tuning synty 8" na EQ5


kurzy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wkońcu stałem sie posiadaczem teleskopu. Wybór po baaaardzo długim studiowaniu forum padł na SkyWatcher 200/1000 na EQ5 + napędy. (pochwale sie tym że teleskop dostałem w spadku od kumpla.......narazie mi go pozyczył z opcją odkupienia w ratach........... :notworthy: dla Jacka )

Wczoraj nastawiłem go na Marsa i zobaczyłem dzieki okularowi 10mm malutką pomarańczową plamke bez zadnych detali. Szybko dotarło do mnie że powiekszenie 100X na tą planetke to ciut za mało. Zaczołem wertować forum co dokupić żeby zwiekszyć power. Podsumowując wypowiedzi doświadczonych forumowiczów wywnioskowałem że muszę mieć minimum z 500 zł. To dla mnie na tą chwile za dużo. Moge przeznaczyć max 200zł. I tu pojawia sie pytanie co kupić ?? Czy barlowa 2x czy okular 4-5 mm. Mniej wiecej wiem co mogę sie spodziewać po danym "szkiełku". Ale ilośc postów na ten temat i mnogość wypowiedzi róznych forumowiczów nic mnie nie zbliżyło do podjęcia decyzji a wrecz przeciwnie........spowodowało jeszcze wiekszy mętlik w głowie.

Jestem świadomy tego że nie uzyskam bardzo dobrych rezultatów w tej cenie ale chce kupić coś co bedzie najlepszym rozwiązaniem w tej kwocie. Reasumując proszę o konkretny egzemplarz okularu lub barlowa jaki mam kupić. Dla tych co nie czytali mojego wczesniejszego posta odnośnie warunków obserwacji: telep stoi na ogrodze blizko rzeki ( czesta mgła ) na skraju 40 tyś miasta ze srednią poświatą.

 

PS. sorki za ściagniecie brzydkeij pogody przez zakup telepa :szczerbaty:

Edytowane przez kurzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. sorki za ściagniecie brzydkeij pogody przez zakup telepa :szczerbaty:

nie przepraszaj to nie twoja wina, takie załamanie pogody musiało być spowodowane

zakupem telepa 14 - 16'' ;) - no ale nikt ci się teraz nie przyzna :ha:

 

co do okularu - do planet rozglądaj się za czym około 5 - 6 mm

małe pole okularu nie będzie stanowiło dla ciebie problemu, ponieważ masz motorki i utrzymanie

obiektu w polu widzenia nie stanowi kłopotu

Teraz będę strasznie oryginalny - poczytaj trochę o LV albo Ortoskopach, to dobre i relatywnie tanie

okulary planetarne

 

Pomijając kwestie światłosiły twojego teleskopu, musisz mieć świadomość, że dostrzeżenie szczegółów Marsa

wymaga także uzbrojenia się w jakiś filterek, neutralizujący jasny obraz planetki w okularze

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nabyłem Vixena NLV 6mm. Ale niestety to prezent gwiazdkowy, i mama zabroniła otwierania przed świętami(patrz podpis :)). Ja mam 200/1200. Chyba lepiej kupić okular, bo SP10mm i jego marna optyka połączona z barlowem nie da powalających efektów.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej kupić okular, bo SP10mm i jego marna optyka połączona z barlowem nie da powalających efektów.

Jestes pewien? Ja bylem pewien. A okazuje sie ze plossl 10mm z zestawu synty polaczony z barlowem soligora 2'' na marsie daje obrazy bardzo bliskie temu co daje nlv5mm.

Ale mam nadzieje ze po prostu jeszcze nie trafilem na seeing wystarczajaco dobry zeby ta roznice zobaczyc :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.