Skocz do zawartości

ESDE 11X80


tomero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

 

Mam możliwość nabycia lornetki jak w tytule tj. ESDE 11X80 w dobrym stanie technicznym , jednak moja wiedza na temat producenta tego instrumentu jak i jakakolwiek informacja dotycząca jakości zastosowanej optyki w/w sprzęcie jest znikoma (żadna).

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o jakiekolwiek sugestie i ewentualne opinie .

Z góry serdecznie dziękuję.

bdb4_1.jpg

daf3_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wydaje mi się, sądząc ze zdjęcia, że to Vergutete Optik. Mam dwie lornetki z tej firmy 7x50 oraz 10x50 (obydwie pod nazwą REVUE) Według opisów oraz informacji pozyskanych z jakiegos forum myśliwskiego prawdopodobnie znajdują się tam szkiełka Zeissa. Co do Twojej to nie jestem pewien, ale jest duże prawdopodobieństwo, że sytuacja będzie podobna. Osobiście jestem bardzo zadowolony z obydwu. Jedna z nich wykonana była w Japoni, a druga w Niemczech. Mogę stwierdzić, że różnią się sposobem kolimacji. Japońska posiada śruby regulacyjne na pryzmatach (natomiast obiektywy są na sztywno dokręcone pierścieniami, oczywiście z odpowiednimi podkładkami). W niemieckiej natomiast sytuacja jest odwrotna tzn. pryzmaty na sztywno, a regulacja poprzez obrót obiektywów na mimośrodach. Optycznie są bardzo podobne, chociaż warstwy MC delikatnie różnią się kolorem. Obraz w obydwu idealny w 95%, gwiazdy jak szpileczki. Miałem możliwość porównania z Carl Zeiss Jenoptem 10x50. Poza nadrukiem na pokrywkach pryzmatów obrazy praktycznie jednakowe. Co do mechaniki i wyglądu, to typowa pancerna niemiecka konstrukcja.

Pozdrawiam Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziękuję za zainteresowanie moim tematem.

 

Slawek

 

To bardzo kuszące co piszesz o optyce tzn. o jej domniemanym pochodzeniu. Jeśli tak to warto się tym sprzętem zainteresować . Mogę go nabyć za czterysta zł .

 

 

Pepin Krootki

 

Szacunek dla wiedzy i doświadczenia :notworthy:

 

Lornetkę o takiej aperaturze chciałbym mieć do DS'ów i komet .

Na brak ciemnego nieba raczej nie mogę narzekać . Tu gdzie mieszkam niebo E , W i S praktycznie od 10*-20* w alt. jest pozbawione jakichkolwiek nieporządanych źródeł światła , a samo miejsce obserwacji ciemne . Zdaję sobie sprawę ze źrenicy wyjściowej (7,3mm) i oczywiście ma to kluczowe znaczenie .

W chwili obecnej moja rozszerza się , po odpowiednim okresie adaptacji , do ok. 6,8-7,2mm (pomiar=foto+linijka :D ) .

Jeśli zdecyduję się na zakup, to mam pewien pomysł na ewentualną małą modernizację tego sprzętu, poprzez zaadaptowanie drugich wymiennych okularów o odpowiedniej krotności ( posiadam X20 od innej lornetki) , ale to w przyszłości jeśli tylko będzie to możliwe technicznie i optycznie :icon_question: .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenie 11x w tej lornetce da ci jasny obraz ale jest zbyt małe do większości komet nawet ich nie znajdziesz z racji ich wielkości (nie licząc 17P/Holmes).

Do DS-ów tak ale do nielicznych (gromady otwarte, kilka mgławic i galaktyk). Jeśli juz 80m to szukać takiej z powiększeniem 20x.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenie 11x w tej lornetce da ci jasny obraz ale jest zbyt małe do większości komet nawet ich nie znajdziesz z racji ich wielkości (nie licząc 17P/Holmes).

 

Wszystko zależy od tego co rozumiemy pod pojęciem "większość komet". W zasadzie, to większości komet nie zobaczymy nawet przez Syntę 8".

Natomiast ta lornetka wydaje mi się ciekawym instrumentem do obserwacji jaśniejszych komet, właśnie tych, które cieszą się zainteresowaniem miłośników astronomii. Teraz jest Holmes, ale "za moment" powinna być lepiej widoczna kometa Tuttle. A potem na pewno też "coś" przyleci co będzie w zasięgu tej lornetki.

 

Sprzęt wygląda na dosyć solidny i jeżeli jest w dobrym stanie to na pewno wart jest 400 zł.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenie 11x w tej lornetce da ci jasny obraz ale jest zbyt małe do większości komet nawet ich nie znajdziesz z racji ich wielkości (nie licząc 17P/Holmes).

Do DS-ów tak ale do nielicznych (gromady otwarte, kilka mgławic i galaktyk). Jeśli juz 80m to szukać takiej z powiększeniem 20x.

 

Dziękuję za sugestie , a instrument będę mógł potestować kilka nocy przed ewentualnym zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt wygląda na dosyć solidny i jeżeli jest w dobrym stanie to na pewno wart jest 400 zł.

 

I na taką opinię warto czekać . Szacunek

 

Z poważaniem

 

 

Ps

 

Robercie , tak poza tematem postu pozwolę sobie na inne pytanie , a mianowicie co sądzisz o meteoblue.com

Portal po zalogowaniu , tworzy mapy dowolnego miejsca pod kątem seningu dla astroobserwatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie , tak poza tematem postu pozwolę sobie na inne pytanie , a mianowicie co sądzisz o meteoblue.com

Portal po zalogowaniu , tworzy mapy dowolnego miejsca pod kątem seningu dla astroobserwatorów.

 

Nic nie sądzę ;)

 

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem te prognozy seeingu postanowiłem sprawdzić, czy mają coś wspólnego z rzeczywistością. Niestety pogoda wówczas była podobna do tej obecnej (zachmurzenie), a ponieważ inne prognozy (przynajmniej dla mojego rejonu) były słabsze od ICM-owskich, więc przestałem tam zaglądać.

 

Kiedyś w przyszłości mam zamiar przyjrzeć się jeszcze problemowi seeingu, ale muszę mieć do tego odpowiedni (nie za duży, dobrej klasy), przenośny sprzęt, który pozwoli mi wybadać sprawę nie tylko seeingu atmosferycznego (pod kątem różnych warunków atmosferycznych - ciśnienie, masy powietrza), ale także seeingu lokalnego.

 

Jak będę miał więcej czasu to muszę ponownie tam zajrzeć, bo widzę, że portal się rozwija. Wcześniej nie widziałem np. czegoś takiego:

http://www.meteoblue.com/Wind-Visualizatio...bea3ff82.0.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.