Skocz do zawartości

MAK 105


Pepin Krootki

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzedam MAKa 105 mm

 

Ogniskowa 1350 mm

 

Wyprodukowany w Chinach. Trafił do Polski jako „próbka” dla importera. Stan bardzo dobry. Przez przypadek zrobiłem na emaliowanym tubusie długą rysę (zabezpieczyłem żółtą taśmą, co widać na zdjęciach) ale to chyba jedyna jego poważna wada.

 

Mam go od pół roku, nie był wiele razy używany (pogoda).

 

Posiada mocowanie do statywu w postaci dwóch standardowych gwintów ćwierć cala.

 

Teleskop wyposażony jest w system „flip mirror”, podobny do tego z MAKów Celestrona. Z tyłu dwa otwory na okular – jeden na wprost a drugi pod kątem 90 st. Specjalną dźwigienką przełącza się wewnętrzne lusterko.

 

Niestety – przyznam to uczciwie – wspomniane lusterko jest chyba najsłabszą częścią układu, bo minimalnie wycina światło. Księżyc i planety wyglądają wspaniale, ale do DS lepiej stosować okular wkładany „na wprost”. Można jednak dołożyć własną kątówkę 1,25 cala.

 

Powłoka na menisku ma niebieskawo-fioletowy odcień.

 

Teleskop posiada mały szukacz z nastawianą ostrością. Jest to właściwie taka lunetka z krzyżem. Mogłaby spokojnie robić za monokular.

 

Zaletą teleskopu jest stosunkowo duże (w porównaniu do np. SkyWatcherów) pokrętło nastawiania ostrości, działające bardzo płynnie i precyzyjnie.

 

Teleskop daje bardzo ładne obrazy przy obserwacjach dziennych, świetne obrazy planet i Księżyca. Najjaśniejsze DS też można pooglądać, ale czysto poglądowo, bo przecież nie do tego ten sprzęt stworzono.

 

Sądzę, że nadałby się też na guider.

 

Waga z szukaczem: około 2 kg. (+/- 100 g. Zważono wagą kuchenną ;-)

 

Dodaję 3 okulary klasy „budżetowej”, podobne do tych dawanych kiedyś (nie wiem czy jeszcze) do Synt dobsonów.

 

Plosssl 25 mm (całkiem znośny)

Plossl 15 mm

Plossl 10 mm

 

Z góry zaznaczam, że nie chcę się bawić w osobną sprzedaż okularków i szukacza.

 

Opis Teleskopu jest tu:

 

http://www.aoi.com.cn/english/Te2.htm

 

Wkrótce załączę trochę fotek.

 

Proponowana cena to 450 zł.

 

Odbiór osobisty albo wysyłka (kosz ponosi wtedy kupujący). Teleskop można oczywiście obejrzeć u mnie na miejscu.

 

A sprzedaję bo... zachorowałem na lornetkę Oberwerk Ultra 15x70.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po pierwsze jakbyś chciał zauważyć, moge pisać posty więc bana jako takiego nie mam. To, że mój uzytkownik został kiedyś usunięty (Igni pytał w tej sprawie Sumasa i nikt mnie nie wyrzucił, ba nawet nie wiadomo dlaczego zostałem usuniety), to nie moja wina. Musiałem jeszcze raz się rejestrować.

 

Przez przypadek, dowiedziałem się ze mam "bana" na PW. W takim sensie, że ja moge wysyłać wiadomości ale nikt nie może wysłać do mnie!! Uprzedzałem Cię, żebyś nie pisał PW, tylko kontaktował się na e-maila, bądź na gg.

 

Więc jeśli nie chcesz mi sprzedać to pisz wprost. Choć jestem nadal zainteresowany....

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetny sprzęt na guider. Ja mam Maka SW 90 to mogę się wypowiedzieć... Dwie tuleje (po trzy śruby kolimacyjne na każdą) aluminiowe na sztywnym płaskowniku załatwią ostatecznie sprawę guidowania raz na zawsze.. Mowa o ręcznym guidowaniu bez komputerów , itp... Okular orto z krzyżem i oko.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.